مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه هفته جاری درباره لایحه تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران رأی‌گیری می‌کند. بر اساس این گزارش، تصویب این لایحه منجر به کاهش بیشتر صادرات نفت ایران خواهد شد و میزان صادرات را به صفر می رساند.

با وجود اینکه انتظار می رود مجلس نمایندگان روز چهارشنبه (امروز) به لایحه جدید تحریم ها علیه ایران رای دهد، گروهی از نمایندگان لیبرال دموکرات آخرین تلاش خود برای متوقف کردن این تحریمها را انجام می دهند . در نامه ای که نسخه ای از آن به دست فارین پالیسی رسیده ، نمایندگان جیم مک‌درموت، جان کانیرز، کیث الیسونو جیم مک‌گاورن از رییس مجلس نمایندگان درخواست کرده اند که جلسه رای به طرحی که به زعم این افراد ترس آن وجود دارد تلاش دولت اویاما برای تعامل با دولت جدید ایران و حسن روحانی را به خطر بیاندازد را ، به تعویق بیاندازد. 

این نامه به زعم فارین پالیسی اختلافات گسترده ای که در بین کنگره و کاخ سفید را برجسته می سازد . در یک سو دولت اوباما را می بینید که هفته گذشته برخی از تحریم ها را علیه ایران کاهش داد و در نظر دارد با روحانی رییس جمهور جدید ایران که سیاستمداری تقریبا میانه رو است، تعامل کند و تا ماه سپتامبر برای برنامه هسته ای ایران با او پای میز مذاکره بنشیند. در طرف دیگر جمهوری خواهانی که کنگره را کنترل می کنند، می خواهند با تصویب طرحی فشار بیشتری بر ایران وارد کرده و صادرات نفت این کشور را به صورت قطره ای درآورده و انتظار می رود به سهولت این طرح را به تصویب می رسانند . این لایحه پس از تایید در کنگره ، در ماه سپتامبر به کمیته بانکداری مجلس سنا می رود .

اما در نامه نمایندگان به رییس مجلس آمده است:«ما بر این باوریم که این رای دادن می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و رای به آن قبل از روی کار آمدن دولت جدید ایران در تاریخ چهارم اوت غیر مسئولانه است.»

در این نامه همچنین تصریح شده است:«راهکار دیپلماتیک هنوز هم بهترین راهکار برای این است که مظمئن شویم ایران نیتی برای دستیابی به سلاح هسته ای ندارد و مجلس نمایندگان نباید فرصت بالقوه برای گرفتن چنین تضمینی را با یکی دیگر از لوایح تحریم اقتصادی ایران از دست بدهد.»

یکی از دستیاران الیسون، نماینده دموکرات مجلس ، مشغول جمع آوری امضا برای این نامه بود و تا سه شنبه بعد از ظهر فرصت داشت به تعداد امضاهای این نامه بیافزاید . استفان لسیتر ، مشاور قانونگذاری مجلس نمایندگان نیز در یادداشتی – ظاهرا خطاب به مردم امریکا – نوشته است:«صرف نظر از اینکه روسای شما با چنین لایحه ای موافقت کنند، باید گفت این لایحه در بدترین زمان ممکن تهیه شده است . رییس جمهور جدید ایران ، کسی که با شعار بهبود رابطه با غرب در رقابت های انتخاباتی شرکت کرده، طی دو هفته آینده سکان ریاست جمهوری را به دست می گیرد.»

قانونگذاران علاوه بر تاخیر در تصویب تحریم های جدید از دولت اوباما خواسته اند با زبان بهتری با ایران صحبت کند . در این نامه آمده است :«همانطور که در جلسه کمیسیون نیز مطرح شد ، لایحه HR850 (لایحه تحریم های جدید) محدودیت های زیادی در اختیارات رییس جمهور برای چشم پوشی از تحریم های جدید در مقابل امتیاز کرفتن از ایران ایجاد می کند. به همین دلیل ما امضا کنندگان این نامه درخواست داریم تمام اختیارات رییس جمهور برای پشم پوشی و یا لغو تحریم های ایران که در کمیسیون تضعیف شده و یا به طور کامل از بین رفته اند ، در متن لایحه دوباره ابقا شود.»

البته رییس مجلس نمایندگان هنوز به این نامه جوابی نداده و جان بونر سخنگوی رییس مجلس نیز در این خصوص صحبتی به میان نیاورده است.

در ادامه این گزارش به نامه تقریبا یک سوم نمایندگان مجلس به اوباما که متشکل از هر دو جناح جمهوری خواه و دموکرات بوده و از رییس جمهور امریکا خواسته بودند تا راهکاری دیپلماتیک برای مسئله هسته ای ایران پیدا کند ، اشاره شده است .

در گزارش فارین پالیسی آمده است:«در نامه نمایندگان به اوباما که توسط چارلز دنت و دیوید پرایس در ماه ژوئن تهیه شده، آمده بود:« ما نمایندگان به عنوان اعضای کنگره که خود را در تعهد شما به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شریک می دانیم ، اما مصرانه از شما می خواهیم با استفاده از فرصت بالقوه انتخابات ریاست جمهوری ایران تلاشهای خود برای رسیدن به یک توافق هسته ای با ایران را افزایش دهید.»

تلاش این نمایندگان برای ایجاد روابط حسنه با ایران به وسیله پیشنهادهای جدید با اعتراض سایر اعضای تندروی کنگره رو به رو شد و سه شنبه هفته گذشته ژنرال لیندسی گراهام در جلسه انجمن« اتحاد مسیحیان برای اسراییل» عهد کرد که قانونی را از تصویب بگذراند که دولت را مجبور به استفاده از راهکار نظامی علیه ایران کند مگر اینکه ایران دست از برنامههسته ای خود بکشد.

او در این برنامه گفته بود:« تنها راهی که می توانیم جلوی ایران را بگیریم این است که ناشن دهیم گزینه نظامی در دستور کار است.»

با این حال به گزارش فارین پالیسی ژنرال جوزف هور و لاورنس ویلکرسون، دو تن از فرماندهان ارشد سابق ارتش آمریکا نیز هفته گذشته در مقاله ای که در روزنامه هیل – رسانه کنگره امریکا- به چاپ رسید نوشتند: «مجلس نمایندگان نباید امیدها برای تعدیل موضع ایران قبل از اینکه روحانی موقعیت اقدام پیدا کند، را از بین ببرد.»

نحوه برخورد امریکا با دولت جدید ایران

از زمانی که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد ، انتظار می رفت دولت اوباما راهکار جدیدتری برای برخورد با ایران در پیش بگیرد اما تصویب تحریم های جدید و از سویدیگر کاهش ظاهری برخی تحریم های دیگر نشاندهنده همان راهکار قدیمی چماق و هویج است که البته تاکنون درمورد ایران راه به جایی نبرده است . در همین رابطه رابرت مک نالی مشاور انرژی سابق کاخ سفید در زمان جورج دبلیو بوش یکشنبه گذشته به رویترز گفت:«برای اثر گذار بودن راهکار دیپلماتیک باید این راهکار با تهدید در مورد افزایش تحریم ها نیز همراه باشد.»

به همین دلیل است که این روزها شاهد دعوایی زرگری در میان نمایندگان کنگره و دولت اوباما هستیم . از یک سو اوباما با کاهش برخی تحریم های جانبی سیاست تشویق ایران به مذاکره را در پی میگیرد و از سوی دیگر نمایندگان کنگره قرار است طی روزهای جاری طرحی را به تصویب برسانند که درامد نفتی ایران را به صفر برساند . و از سوی دیگر نمایندگان دموکرات نیز با نوشتن نامه به رییس مجلس نمایندگان و همچنین اوباما عاجزانه از این دو می خواهند راهکار دیپلماتیک را نبسته و به فکر ایجاد تعامل با دولت جدید روحانی باشند و نشان می دهند با وجود اینکه قدرتی ندارند اما خواستار تعلیق و یا حداقل در چشم اندازی دیگر ، تعویق تحریم ها هستند.

منتشر شده در: رجا نیوز