جنگ سایبری و رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی باعث شده است رسانه‌های کشورهای متخاصم برای گرفتن بودجه از دولت‌هایشان با یکدیگر به رقابت بپردازند. این‌بار اما این رسانه‌های آمریکایی نیستند که برای ابراز مخالفتشان با نظام جمهوری اسلامی از دولت این کشور تقاضای بودجه خاص می‌کنند و شبکه BBC که رسانه‌ای انگلیسی است نیز به خیل این رسانه‌های در انتظار بودجه اضافه شده است. روزنامه «گاردین» در روزهای ابتدایی سال جدید در مقاله‏ای از کمک چندصدهزار دلاری آمریکا به شبکه جهانی BBC خبر داد و نوشت: وزارت خارجه آمریکا بزودی مبلغی چندصد هزار دلاری را با هدف کمک به مقابله با سانسور شبکه‌های تلویزیونی و سایت‌های اینترنتی در کشورهایی مانند ایران و چین در اختیار BBC قرار خواهد داد. به موجب این قرارداد، که به گفته BBC نخستین قرارداد از این دست محسوب می‏شود، اواخر ماه مارس وزارت خارجه آمریکا مبلغی چندصد هزار دلاری را در اختیار سرویس جهانی BBC قرار خواهد داد تا از آن به‏ منظور ایجاد روش‌ها و نرم‌افزارهای جدید ضد فیلترینگ استفاده شود. بخش دیگری از این هزینه نیز برای آموزش راه‌های عبور از فیلترینگ به مردم کشورهای ذکر شده صرف خواهد شد. دولت آمریکا معتقد است تاثیرگذاری سرویس جهانی BBC به اندازه‌ای است که سرمایه‌گذاری با این حجم را توجیه می‌کند. وزارت خارجه آمریکا این سرمایه را در حالی در اختیار سرویس جهانی BBC قرار می‌دهد که این سرویس با کاهش 16درصدی در بودجه دریافتی از وزارت خارجه انگلستان مواجه شده است. در طول 3 سال کاهش 46 میلیون پوندی در بودجه 7/236 میلیون پوندی سرویس جهانی BBC موجب اخراج 650 نفر از این بخش BBC خواهد شد. این مبلغ از طریق بخش خیرخواهانه سرویس جهانی

[the World Service’s charitable arm[ BBC یعنی سرویس جهانی اعتماد [World
Service Trust]

انتقال می‏یابد. به بیان «جیم اگان»، مدیر بخش سیاسی و تجاری سرویس جهانی BBC، این قرارداد که قرار است مفاد آن به‌طور رسمی در سومین روز از ماه مه، روز بین‌المللی آزادی رسانه‌ای، به اطلاع عموم برسد با هدف افزایش بازده دخالت‌های سرویس جهانی BBC در مسائل سیاسی کشورهای مختلف منعقد می‌شود.

دستپاچگی دولت اوباما

گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین» مبنی بر این مطلب که وزارت خارجه آمریکا بزودی بودجه‌ای هنگفت را برای کمک به سرویس جهانی BBC اختصاص می‌دهد، عصبانیت و اضطرابی را در کنگره، شبکه «صدای آمریکا» و «شورای مدیران رادیو»
(Broadcasting Board of Governors) به ‏وجود آورد. به همین دلیل دولت با دستپاچگی تقریبا این مطلب را رد کرد: «بله، قرار است BBC از دولت آمریکا تقاضای کمک مالی کند و این هزینه را در زمینه فناوری‌های عبور از فیلترینگ بویژه به منظور عبور از سانسور اینترنتی در چین به مصرف برساند؛ اما این تقاضانامه هنوز به دست دولت نرسیده است و تصمیمی نیز گرفته نشده است. شورای تامین بودجه سرویس جهانی
BBC)The BBC World Service Trust) تصمیم خود را مبنی بر تسلیم تقاضانامه کمک مالی با وزارت خارجه آمریکا در میان گذاشته است. این تقاضانامه در زمینه آزادی اینترنتی و در قالب درخواستی آزاد و رقابتی است اما ما هنوز هیچ تقاضانامه‌ای دریافت نکرده‌ایم و هیچ تصمیمی در زمینه تخصیص این بودجه نگرفته‌ایم. وزارت خارجه هیچ تصمیمی مبنی بر اعلام تخصیص بودجه درباره برنامه‌های آزادی اینترنتی در روز جهاني آزادی رسانه‌ای ندارد».

مخالفت رسانه‌های آمریکایی با کمک مالی

روزنامه گاردین اما گزارش داد رسانه‌های بین‌المللی آمریکا بشدت خشمگین هستند، زیرا در شرایطی که کنگره بر سر پرداخت بودجه برخی رسانه‌ها با دولت اوباما به توافق نرسیده است BBC به دنبال دریافت بودجه از دولت آمریکاست. به گزارش فارس، به‌دنبال تقاضای «شورای تامین بودجه سرویس جهاني BBC» را
(BBC World Service Trust) برای دریافت بودجه از دولت آمریکا به‌منظور مقابله با سانسور در کشورهایی نظیر چین و ایران برخی رسانه‌های آمریکایی خشم و نارضایتی خود را از این موضوع اعلام کردند. روزنامه گاردین همچنین از منبعی آمریکایی نقل می‌کند که این مبلغ باید به جای BBC در اختیار «شورای مدیران رسانه آمریکا»
(Broadcasting Board of Governors) قرار بگیرد؛ این شورا سازمانی آمریکایی است که سالانه نزدیک به 760 میلیون دلار از ثروت ملی آمریکا را در میان 5 رسانه بین‌المللی این کشور تقسیم می‌کند. این منبع آمریکایی گفت: «ما بشدت از این مطلب خشمگین هستیم. صدای آمریکا رسانه بین‌المللی دولت آمریکاست و به حمایت دولت نیازمند است. این در شرایطی است که دولت آمریکا بودجه شورای مدیران رسانه و «رادیوی ملی آمریکا» (National Public Radio) را قطع می‌کند. مردم نیز خشمگین هستند که این پول به جیب شورای تامین بودجه سرویس جهانی BBC می‌رود». این منبع همچنین گفت: «هر چند مبالغی که این شورا تاکنون درخواست کرده است اندک است اما نفس درخواست است که اهمیت دارد». این منبع افزود: «در حالی که مردم آمریکا تلاش می‌کنند در استفاده از منابع مالی خود صرفه‌جویی کنند ثروتشان در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که از رسانه‌های خارجی حمایت می‌کنند. این مطلبی است که مردم را خشمگین می‌کند».

برنامه‏ های BBC برای هزینه این بودجه

سرویس جهانی BBC بخشی از بودجه دریافتی از آمریکا را در زمینه توسعه برنامه‌های پیشگیرانه هزینه خواهد کرد؛ چنین برنامه‌هایی به BBC اجازه می‌دهد با سرعت بیشتری و قبل از اعمال فیلترینگ شبکه از آن مطلع شود. جیم‌‌اگان می‌گوید: «اینگونه برنامه‌ها به ما اجازه می‌دهند اختلالات در امواج ارسالی‌مان را مشاهده کنیم که نشان دهنده اعمال فیلترینگ علیه امواج ما است. این راه بسیار مؤثرتر از راه قبلی است؛ ما قبلا منتظر می‌ماندیم تا کاربرانمان ما را از فیلتر شدن BBC در کشورشان مطلع کنند».

BBC همچنین بنا دارد از بودجه وزارت خارجه آمریکا برای تاسیس سرورهای پراکسی و مقابله با فیلترینگ از این طریق استفاده کند؛ سرورهای پراکسی به کاربر این اجازه را می‌دهد که مکان کامپیوتر خود را جایی غیر از کشور خود معرفی کند و به این وسیله از فیلترینگ دولت عبور کند. 

مالیات مردم آمریکا در جیب BBC

شورای تامین بودجه سرویس جهانی BBC یکی از نهادهای مستقل که متکی به مساعدت دولت انگلستان است، پیش از این نیز بخشی از بودجه خود را از محل مالیات دریافتی دولت آمریکا از مردم تامین می‌کرده است؛ موضوعی که به همان اندازه که به نظر می‌آید متحیرکننده است. «آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده»
(United States Agency for International Development) بودجه‌ای 5/4 میلیون دلاری را به منظور «حمایت رسانه‌ای با هدف تقویت پشتیبانی، حس حکمرانی و به قدرت‌رسانی» در سرتاسر جهان و همچنین آموزش خبرنگاران در نیجریه به شورای تامین بودجه سرویس جهانی BBC اختصاص داده است. علاوه بر این دیوان دموکراسی، حقوق بشر و نیروی انسانی وزارت خارجه آمریکا بودجه‌ای 350 هزار دلاری را برای اختصاص به شورای تامین بودجه BBC تصویب کرده است تا این سرویس برنامه‌های خود را از طریق امواج کوتاه (اس دبلیو) در کشور «میانمار» نیز پخش کند. واضح است این دست و دل‌بازی به مذاق صدای آمریکا و شورای مدیران رادیو که خود نیز این فعالیت‌ها را انجام می‌دهند خوش نیامده و انتشار خبر درخواست BBC از آمریکا برای ارائه بودجه به این شبکه نیز با مخالفت آنان روبه‌رو شود.

منتشر شده در: وطن امروز