مردم ایران پس از پشت سر گذاشتن 2 هفته پر فراز و نشیب، روز گذشته در نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب شرکت کردند تا برای گام‌های بعدی پس ‌از این 2 هفته تاریخی آماده شوند. گمانه‌زنی‌های متفاوتی درباره مباحثی که رهبر انقلاب قرار بود در این خطبه‌ها بیان کنند، از سوی رسانه‌های معاند و همچنین رسانه‌های خارجی انجام شد اما هیچ‌کدام از این رسانه‌ها تصور نمی‌کردند سخنرانی تاریخی رهبر معظم انقلاب در این نماز جمعه، سخنرانی پیروزی و ترسیم راه آینده بعد از عملیات نظامی موفقیت‌آمیز علیه آمریکا در عین‌الاسد باشد.رسانه‌های خارجی گمان می‌کردند شهادت سپهبد قاسم سلیمانی، مورد هدف قرار گرفتن اشتباهی هواپیمای مسافری اوکراین و پس ‌از آن فعال شدن مکانیسم ماشه در توافق هسته‌ای توسط 3 کشور اروپایی، متن صحبت‌های رهبر انقلاب را به‌گونه‌ای تغییر خواهد داد که می‌توان از این سخنرانی به‌عنوان سخنرانی در شرایط سخت یاد کرد. با این‌‌ حال نه‌تنها هیچ‌کدام از محورهای ذکر شده در سخنرانی ایشان نشان‌دهنده چنین موضعی نبود، بلکه در واقع صحبت‌های رهبری نقشه راه ایران برای دوران پس از پیروزی نظامی بود.

ایشان به پیروزی به دست آمده در حمله به عین‌الاسد اشاره و بیان کردند این روز هم مانند بسیاری از  روزهای تاریخی به دست آمده در طول تاریخ جمهوری اسلامی «یوم‌الله» است که دست قدرت خدا در آن دیده می‌شود. این دیدگاه دقیقاً همان دیدگاهی بود که امام خمینی(ره) را بعد از فتح خرمشهر در سال 61 به این نتیجه رساند که بیان کنند آزادی خرمشهر کار خدا بوده است و روز سوم خرداد؛ یوم‌الله. ایشان در هم کوبیدن پایگاه آمریکایی توسط موشک‌های سپاه را به خاطر اینکه «اراده یک ملت برای سیلی زدن به مستکبر است»، از ایام‌الله دانستند و با اشاره به اینکه «اراده خداوند بر پیروزی ملت ایران قرار گرفته است»، توصیه‌هایی را برای تمام عرصه‌های دیگری که جمهوری اسلامی می‌تواند در آنها پیروزی به دست آورد بیان کردند.

صحبت‌های رهبر انقلاب در واقع نقشه راهی شفاف و واضح برای آینده جمهوری اسلامی بعد از عملیات نظامی موفق در عین‌الاسد و عملیات اجتماعی و مردمی موفق در تشییع تاریخی پیکر سردار قاسم سلیمانی بود. ایشان در حوزه سیاست خارجی نیز همان‌طور که پیش ‌از این بیان کرده بودند، از این گفتند که نباید به کشورهای اروپایی که تا به ‌حال بارها دشمنی خود را در برهه‌های حساس تاریخ ایران به کشور و  مردم ایران نشان داده‌اند، اطمینان کرد. ایشان صراحتاً بیان کردند اقدامات اخیر 3 کشور اروپایی نشان داده است آنها هم پادوی آمریکایی‌ها هستند و به همین دلیل مذاکره این کشورها نیز آمیخته با دغل و فریب است. ایشان بار دیگر تأکید کردند مذاکره با آمریکا برای دولت جمهوری اسلامی ممنوع است و مذاکره با دیگران نیز باید از موضع قدرت باشد.

در حوزه سیاست داخلی اما رهبر انقلاب تأکید کردند نشانه قدرت جمهوری اسلامی از نظر سیاسی، حضور و بروز مردم در انتخابات‌هاست و برپایی هر چه باشکوه‌تر انتخابات مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم می‌تواند قدرت سیاسی داخلی ایران را نیز به رخ جهانیان بکشاند.

در حوزه اجتماعی و وحدت میان مردم، رهبر انقلاب 2 بار به مسأله هواپیمای اوکراینی و به شهادت رسیدن جمعی از مردم کشورمان در این حادثه اشاره کردند و آن را حادثه‌ای بسیار تلخ دانستند که دل بسیاری از مردم و من‌جمله ایشان را حقیقتاً سوزاند. همدردی ایشان با مردم حادثه‌دیده و دستور ایشان در خطبه‌های نماز جمعه برای پیشگیری جدی از وقوع چنین مسائلی در آینده، نشان داد ملت ایران در این حادثه نیز با دلی سراسر حزن و اندوه و در عین‌ حال اراده‌ای قوی جلوی سوءاستفاده دشمنان از این مسأله را می‌گیرد.

مهم‌ترین نقشه راهی که رهبر انقلاب برای آینده کشور در نظر گرفته‌اند و بارها و بارها آن را مورد تأکید قرار داده‌اند اما نه موارد بالا، بلکه نقشه راه اقتصادی برای خلاص شدن از وابستگی به نفت است. مسأله‌ای که سالیان زیادی است محور اصلی صحبت‌های ایشان در گفت‌وگو با مردم، کارشناسان و حتی نامگذاری‌سال‌های مختلف بوده است. ایشان این بار نیز تأکید کردند همه قدرت ایران با وجود پیروزی‌های مکرر نظامی، تنها در قدرت نظامی نهفته نیست، بلکه این «اقتصاد کشور است که باید قوی شود، وابستگی به نفت باید تمام شود» و «نجات پیدا کنیم از وابستگی اقتصادمان به نفت؛ جهش علمی و فناوری باید ادامه پیدا کند».

اگرچه رویارویی‌های گذشته ایران با قدرت‌های جهانی و بویژه آمریکا، تنها در حوزه اقتصادی نبوده است و در همه زمینه‌ها از جمله فرهنگی، اجتماعی، سیاست خارجی و نظامی با آمریکا درگیر بوده‌ایم اما ایشان بدرستی تشخیص داده و هشدار دادند از این ‌پس باید در حوزه اقتصاد قدرت پیدا کنیم، چرا که رویارویی آمریکا و کشورهای اروپایی با ایران با توجه به شکست آنها در زمینه‌های دیگر فعلاً در همین یک زمینه تجمع پیدا کرده است.

دوهفته اخیر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، به عنوان دوهفته پر از درس، بیم و امید ثبت خواهد شد. دوهفته‌ای که با وجود اینکه سرشار از احساسات متناقض غم و اندوه و غرور و شادی بود، در نهایت یک درس بزرگ با خود به همراه داشت: پیروزی در میدان نظامی با حضور «رزمندگان بدون مرز» جمهوری اسلامی کاملا به دست آمده است؛ هم‌اینک زمان، زمان تقویت درونی کشور از بعد اقتصادی و سیاسی است و نقشه راه رهبری در نماز جمعه تاریخی 27 دی‌ماه نویدبخش آینده‌ای درخشان برای کشورمان است. 

منتشر شده در روزنامه وطن امروز