– دیپلمات های آمریکایی هفته گذشته در حالی وین را ترک کردند که گمان نمیکردند ایران با حسن نیتی که در مذاکرات نشان داده به یکباره در برابر خواسته های غیر منطقی آنها ایستادگی کرده و اعلام کند هیچ کدام از موارد مطرح شده در مورد موشک های بالستیک و تعلیق فعالیت های هسته ای را در توافق نهایی نمی پذیرد .

دولت اوباما با این حال راهکارهای خاص خودش را برای برخورد با این مسئله دارد . آنها در مذاکرات اولیه با ایران نیز توانسته بودند با استفاده از گفت و گوهای پشت پرده ایران را در نهایت قانع سازند که توافق ژنو را بپذیرد . اما این تنها اقدامی نبود که باعث شد ایران و قدرتهای غربی به توافق برسند. مجموعه ای از اقدامات و فعالیت های دیپلماتیک و پروپاگانداهای رسانه ای در نهایت باعث شد توافق ژنو شکل بگیرد و آمریکا قصد دارد دوباره از همین الگو برای پیشبرد اهداف خود در وین نیز استفاده کند.

اما این الگو چه بوده و چگونه قرار است در دور بعدی مذاکرات اعمال شود ؟

  1. تهدید به حمله نظامی در صورت شکست مذاکرات

آمریکا در دور اول مذاکرات نیز بارها اعلام کرده بود که در صورتی که این توافق حاصل نشود، احتمال حمله نظامی رژیم صهیونیستی به ایران وجود دارد . این بار نیز دولت اوباما سعی دارد از طریق غیر مستقیم به ایران این پالس را برساند که در صورتی که دوباره سر میز مذاکره نیامده و خواسته های آمریکا را نپذیرد ، امکان دارد ایالات متحده از حمله نظامی رژیم صهیونیستی به ایران حمایت کند. به همین دلیل هم بود که چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در گفت و گو با شبکه پی بی اس آمریکا به صورت غیر مستقیم به این مسئله اشاره کرده و بیان کرد ما اگر به توافق برسیم جلوی جنگ اسراییل با ایران را گرفته ایم و این اقدام بزرگی است !

  • گفت و گوهای پشت پرده و عده های بی نتیجه

یکی از عوامل موفقیت آمریکا در توافق ژنو که باعث شد با خبر شنیدن آن موجی از شادی در دفتر کار اوباما به راه بیفتد، مذاکرات پیچیده و فشرده طرف آمریکایی با تیم مذاکره کننده ایرانی در پشت پرده بود . با وجود اینکه ایران هیچ گاه در مرود این مذاکرات حرفی به میان نیاورد اما جان کری و همچنین وندی شرمن معاون او بارها به این نکته اشاره کردند که اگر مذاکرات پشت پرده با طرف ایرانی در عمان و حتی در ژنو وجود نداشت ،این توافق به نتیجه نمی رسید . این بار نیز آنطور که خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است قرار است مذاکرات محرمانه توسط جیک سولیوان و ویلیام برنز ادامه پیدا کند. این دو اعلام کرده بودند که قرار است بازنشسته شده و از کار خود کناره گیری کنند اما اوباما از آنها خواسته که تا پایان ماه اکتبر سال جاری میلادی که گفت و گوها با ایران ادامه می یابد همچنان به فعالیت های خود در کاخ سفید ادامه دهند . آنطور که شبکه ان بی سی در مستند خود درباره توافق ژنو بیان کرده است ، این گفت و گوها تاثیر فوق العاده زیادی در قبول توافق ژنو توسط ایران داشته و توانسته ایران را وادار سازد که با بسیاری از بندهای این توافق که مورد نظر آمریکا بوده موافقت کند.

  • فشار دیپلماتیک بر ایران

فشار دیپلماتیک بر ایران قرار است از طرف کشورهای اروپایی ادامه پیدا کند. اگر چماق در سیاست چماق و هویج آمریکایی در دست دولت اوباما و کنگره است ، هویج این سیاست فعلا دردست اتحادیه اروپا است . از زمان به توافق رسیدن ایران و غرب بر سر برنامه هسته ای کشورمان گروههای تجاری مختلفی به ایران آمده و ابراز علاقه کرده اند که در پروژه های اقتصادی ایران مشارکت داتشه باشند با این وجود هیچ کدام از این قرار دادها نهایی نشده و کاملا مشخص است که طرف اروپایی تنها دارد چشم اندازی رویایی برای آینده ایران در سایه توافق نهایی با آمریکا ترسیم می کند که ممکن است ضمانت اجرایی هم نداشته باشد .

  • ادامه تحریم ها به بهانه های مختلف

بعد از هر دور گفت و گو با مقامات ایرانی ،در وزارت خزانه داری آمریکا لیست جدید از کسانی که در داخل ایران مشمول تحریم ها قرار می گیرند تهیه می شود تا به ایران ثابت شود توافق ژنو به تنهایی تضمینی برای ادامه نیافتن تحریمهای ایران نیست . به همین دلیل دولت آمریکا طی هفته گذشته و بعد از به بن بست رسیدن مذاکرات مرتضی تمدن استاندار قبلی تهران را نیز مشمول تحریم های حقوق بشری کرد و درعین حال اعلام کرد که تحریم ها در حوزه های حقوق بشری همچنان ادامه خواهد داشت .

  • جو سازی رسانه ای

جو ساز رسانه ای یکی دیگر از فعالیت های پر رنگ دولت اوباما برای تحت تاثیر گذاشتن مذاکرات است . به همین دلیل است که این روزها رسانه های غربی به شدت وارد میدان شده و خبرهایی را منتشر می سازند که نشان دهد ایران به توافق ژنو پایبند نیست و یا اینکه قصد دارد به هر طریق ممکن این توافق را دور بزند. یکی از این جو سازیها که طی چند روز گذشته صورت گرفته ، بیان قراردادهای هسته ای ایران با روسیه است . خبرگزاری رویترز که ید طولایی در زمینه خبر سازی در زمینه خبرهای هسته ای دارد ، بیان کرده است که روسیه قرار است 8 راکتور اتمی برای ایران بسازد و این مسئله می تواند توافق ژنو و سایر گفت و گوها با گروه 1+5 را زیر سوال ببرد .

ایران چگونه مذاکره می کند ؟

اما تیم هسته ای در پاسخ به این اقدامات چطور باید واردمیدان مذاکره با طرف غربی شود ؟ نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با «خط خبر» به این سوال پاسخه داده اند.

نمایندگان مجلس و کارشناسان سیاسی بارها با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری بیان کردند که رعایت خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی مهمترین خواسته مردم و نمایندگان از مذاکره کنندگان است .

سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به دو نکته  از بیانات رهبری مبنی بر اینکه ما مصمم هستیم مذاکرات را انجام بدهیم و البته با رعایت خطوط قرمز، گفت: مذاکره کننده باید قوی و مستدل و محکم وارد مذاکرات شود و منافع ملی کشور و دستاوردهای فنی هسته ای و خطوط قرمز نظام در این ارتباط را حفظ کند و به هیچ عنوان از این خطوط قرمز عبور نکند.

سید حسین نقوی حسینی با تاکید بر اینکه ما به نتیجه مذاکرات خوشبین نیستیم چون صداقتی درطرف مقابل نمی بینیم، افزود: آنها یک روزی مسایل هسته ای را مطرح کردند و حالا که دیدند وارد مذاکره شدیم بحثهای دیگری مطرح می کنند وحقوق بشر و موشکهای بالستیک و توان دفاعی کشور و مسایل دیگر را به میان می کشند و حتی به دانشجویان ما که در رشته های الکترونیک و فیزیک اتمی تحصیل می کنند هم رحم نمی کنند و آنها را از برخی دانشگاههای اروپایی اخراج می کنند به این جرم که چرا شما تحصیل می کنید.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه رهبری می فرمایند ما به نتیجه مذاکره خوشبین نیستیم به خاطر آن خصومت و بی تعهدی و پیمان شکنی طرف مقابل مذاکره است و آنها به دنبال این نیستند که مسایل هسته ای ما حل شود.

مذاکرات باید به موضوع هسته ای محدود شود

در ادامه یک عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در گفت و گو با خط خبر با بیان اینکه فرمایشات رهبری به یکسری صحبتهایی که بعضا به گوش می رسد برمی گردد، افزود: آنچه که ما در مذاکرات و در سیاست خارجی ما تعقیب می کنیم و موضع رهبری هم هست این است که  در حوزه فعالیت صلح آمیز هسته ای نگرانی ها و سوتفاهماتی که بوده برطرف کنیم بنابراین مذاکراتی که با غربی ها داریم فقط و فقط درباره فعالیتهای هسته ایست.

احمد شوهانی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی کشور فعال و پویا مورد حمایت رهبری و نظام و مردم است، گفت: اینکه  آنها بعضا می خواهند موارد دیگری را وارد این مذاکرات کنند قابل قبول نیست و اینکه غربی ها بخواهند در جریان مذاکرات مسایل موشکی ما را مطرح کنند نه ربطی به آنها دارد نه ربطی به مذاکرات دارد و نه جزو قواعد بازی است، به هرحال همه کشورها فعالیتهای موشکی و ف هسته ای را دارند.

وی با تاکید بر اینکه فرمایشات رهبری برمی گردد به این نکته که ما اهل مذاکره هستیم ولی در چارچوب خود، افزود: اگر امروز فعالیتهای موشکی را به میان بیاورند  فردا حقوق بشر و بعدا مسایل جدید را مطرح می کننددر حالی که  اینها اصلا جزو قواعد بازی نبوده است و آنچه که در این دور مذاکرات ما داشتیم و من بعد خواهیم داشت فقط درباره فعالیتهای صلح آمیز هسته ای است.

وی با تاکید بر اینکه برای پیشبرد امور اقتصادی باید متکی به داخل باشیم ، افزود: با فرض برداشتن تحریم ها باید به منابع داخلی ، ظرفیتهای اقتصادی داخل و ظرفیتهای خوبی که در جغرافیای ایران است متکی باشیم و تکیه گاهمان توانمندی های داخل کشور باشد.

شوهانی خطاب به غربی ها بر این نکته تاکید کرد که اگر ما با آنها مذاکره می کنیم به خاطر تحریم نیست و افزود: ما نمی گوییم تحریم ها بی تاثیر بوده اما این طورهم نبوده که ما را به زانو درآورد.

منتشرشده در: هفته نامه خط خبر