آمریکا در دوراهی عجیبی گرفتار آمده است . از یک سو در برابر عراق و اتفاقاتی که در این کشور می افتد مسئول است و باید به هر نحو ممکن ژست رهبری خود در پیشبرد مسئله مبارزه با تروریسم را حفظ کند و از دیگر سو اقداماتی انجام داده که برای بسیاری از تحلیلگران و خبرنگاران منطقه ای جای سوال و شبهه دارد . آمریکا از یک سو اعلام می کند که از هر گونه همکاری منطقه ای برای از بین بردن تروریسم در عراق استقبال می کند و از دیگر سو تحریم هایی که برای ایران از سالها پیش در نظر گرفته باعث شده که روند کمک رسانی به عراق بسیار کند پیش رود .

به گزارش خط خبر ، به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا ، ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه دربرابر این سوالات قرار گرفت و نتوانست پاسخ قانع کننده ای برای آن داشته باشد . خبرنگاران از سه هفته پیش تاکنون شاهد وضعیت بحرانی عراق بوده و بارها از مقام های دولتی در کاخ سفید خواسته بودند که موضع خود در قبال این تحولات را به روشنی بیان کنند اما تاکنون مشخص نبود که هدف اصلی آمریکا در به تاخیر انداختن پروسه کمک به عراق چیست . روز چهارشنبه با این حال این هدف به صورت کاملا واضح و آشکاری توسط سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بیان شد .

در این جلسه مطبوعاتی ،خبرنگاری از ماری هارف در خصوص دلایل تاخیر و کند بودن روند کمک به عراق سوال پرسید که وی پاسخ داد برخی از مشکلات در روند تامین منابع مالی و مسایل اقتصادی این مسئله توسط عراق وجود داشته که باید به صورت جزیی توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد.

خبرنگاران از این مسئله تعجب کرده بودند و هر کدام به نحوی سعی کردند جزییات بیشتر این مشکلات مالی را از ماری هارف سوال بپرسند. یکی از خبرنگاران بیان کرد چرا که در حالیکه یک ماه است گفته می شود جنگنده های F16  آمریکایی در راه بغداد است هنوز به دست نیروهای ارتش این کشور نرسیده ، در حالیکه جنگنده های سوخوی روسیه بلافاصله به دست عراقیها رسیده است ؟ ماری هارف در پاسخ بیان کرده است : در وهله اول باید بگویم که ما سعی داریم جنگنده های F16 را در سریعترین مدت زمانی ممکن به دست نیروهای عراقی برسانیم . تحویل دو جنگنده اولیه از مدتها پیش یعنی در پاییز سال گذشته برنامه ریزی شده بود اما این مسئله به دلایل به تاخیر افتاد. دلایل این مسئله هم وعده دولت عراق برای تامین مسکن و همچنین امنیت خلبانان آمرکیایی بود که قرار بود به خلبانان عراقی آموزش بدهند . در عین حال مسایل مالی و اقتصادی این قرار داد نیز یکی دیگر از دلایل تاخیر در ارسال آن به عراق بود . ما می خواستیم به سرعت این کارها به انجام برسد اما طرف عراقی روند کندی را در مسئله تهیه منابع مالی اقتصادی برای این کار در پیش گرفت و به همین دلیل تا به حال این جنگنده ها به عراق نرسیده است . بنابراین تعدادی گام اولیه است که باید طی شود تا بتوان قرار داد نهایی در این زمینه را اجرایی کرد .

هارف در ادامه افزود : حالا که این تهدیدها و خشونت ها در عراق جدی تر شده به نظر می رسد این عراقیها باشند که باید شرایط لازم برای تهیه منابع مالی را فراهم کنند و در اجرای قرار داد سرعت بیشتری داشته باشند !

خبرنگاران اما به این گفته ها راضی نشدند و باز پرسیدند : اگر این رویکرد به نظر شما از طرف عراق با تاخیر رو به رو شده چرا قرار داد آموزش داده به خلبانان عراقی اینقدر طولانی شده است ؟ یکی از خبرنگاران در ادامه گفت : من شخصا چند مورد از خلبانان عراقی را دیده ام که گفته اند از سال 2005 تاکنون قرار بوده آموزش های لازم در این خصوص را ببینند اما آمریکاییها هر بار به یک بهانه ای این روند را با تاخیر رو به رو ساخته اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال گفت :« خوب ! تنها مسئله آموزش نظامی خلبانان نبوده و مسایل اقتصادی همانطور که گفتم در جزییات با دشواریهای زیادی رو به رو بوده است . مسئله تهیه مسکن و حقوق مناسب برای خلبانان امریکایی در میان است و همچنین تضمین دادن در مورد تامین امنیت آنها که هنوز از طرف عراق نهایی نشده است .

خبرنگاران از هارف در مورد چگونگی مشکلات مالی پرسیده اند و بیان کرده اند آیا درخواست کمک عراق باید با قرار دادهای تجاری – نظامی آمریکایی مواجه شود و یا اینکه آمریکا به دلیل بحرانی بودن شرایط باید توجه کمتری به مسایل اقتصادی داشته و به درخواست کمک آنها پاسخ دهد ؟ آنهم پس از ده سال حضور نظامی در این شکور آیا احساس مسئولیتی در این خصوص از طرف امریکا احساس نمی شود ؟

وی در پاسخ بیان کرده است: در هر صورت مسایل اقتصادی برای آمریکا مهم است و بحث خانه و امنیت خلبانان نیز باید حتما مرتفع شود وگرنه قرار داد نظامی اجرایی نخواهد شد ! وی در ادامه بیان کرده است : این قرار داد باید در پاییز اجرایی می شد اما عراق نتوانست شرایط آمریکا را فراهم کند و به همین دلیل اگر بخواهد می تواند از کمک سایر کشورها استفاده کند ما مخالفتی در این زمینه نداریم !

وی در ادامه شروطی را نیز برای کشورهایی که می خواهند به عراق کمک نظامی کنند ، مطرح کرد و گفت : این کشورها باید در شرایطی کمک نظامی را انجام دهند که مطمئن باشند کمک هایشان مستقیما به دست نیروهای ارتش رسیده و باعث حمایت از دولت و مردم این کشور می شود و نه دست گروههای شبه نظامی در اینصورت آمریکا نیز با این مسئله مشکلی ندارد .

یکی از خبرنگاران در همین حین از تحریم های ایران پرسید و گفت در صورتی که ایران بخواهد به عراق کمک نظامی کند، آیا فروش سلاح به این کشور مخالف تحریم هایی که آمریکا علیه ایران تصویب کرده نخواهد بود ؟

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ گفت : من باید به صورت جزیی تری به این مسئله بپردازم و اسناد را مطالعه کنم اما اگر این کمک ها و یا مشاوره های نظامی برای حفظ وحدت و یکپارچگی عراق و در جهت حفظ این کشور از خشونت های بعدی باشد از نظر ما اشکالی ندارد .

وی همچنین در مورد کمک های مالی عربستان به پناهجویان عراقی نیز گفت : ما از کمک های مالی عربستان استقبال می کنیم اما اعتقاد داریم که عراق به این پولها نیازی ندارد و به اندازه کافی منابع مالی در اختیار دارد !

منتشر شده در: هفته نامه خط خبر