سرانجام پس از چند هفته بحث و بیان شدن اظهار نظرهای مخالفان و موافقان، کنگره امریکا رای به تصویب طرح جدیدی برای تحریم ایران داد که بر اساس آن ، صادرات نفت ایران به مرز سفر می رسد . گرچه طرح جدید تحریم ها با حرف و حدیث های زیاد از سوی نمایندگان رو به رو بود و دموکرات های کنگره سعی کردند با امضای نامه ای جلوی مطرح شدن این طرح در صحن مجلس را بگیرند ، اما در نهایت با قاطعیت و اکثر رای نمایندگان ؛ 400 رای موافق در برابر 200 رای مخالف به تصویب رسید .

از چند روز گذشته کارشناسان سیاست خارجی و دموکرات های کنگره مطرح کرده بودند که با وجود روی کار آمدن حسن روحانی ، رییس جمهور میانه روی ایران ، کاخ سفید باید فرصت بررسی دوباره مواضع ایران و احتمال ایجاد تعامل با ایران در پرونده هسته ای اش داشته باشد اما نمایندگان کنگره که اکثر آنان را محافظه کاران جمهوری خواه تشکیل می دهند همین دریچه باز به سوی مذاکره و تعامل را نیز بستند و سیگنالی قوی برای دولت روحانی فرستادند که امکان لغو تحریم ها به هیچ عنوان وجود ندارد .

نمایندگان کنگره که اعتقاد دارند پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و گرفتن وجهه اعتدالی توسط ایران طی چهار سال آینده ، نتیجه اعمال تحریم های قبلی علیه ایران است ، روز گذشته نیز این طرح را در حالی تصویب کردند که معتقد بودند تصویب تحریم های جدید ایران را به پای میز مذاکره با امریکا می کشاند . این در حالیست که بسیاری کارشناسان معتقدند سیگنال فرستاده شده توسط کنگره برای ایران که طی سی سال اخیر خود سخت ترین تحریم ها از سوی امریکا و جامعه جهانی را تحمل می کند، نمی تواند محرکی برای گفت و گوی مستقیم با امریکا باشد و حس بیزاری مردم ایران از امریکا را شدت می بخشد .

روزنامه نیویورک تایمز در تحلیل خود از این اقدام نمایندگان آورده است:« نمایندگان کنگره با رای 400 در برابر 20 به اعمال سخت ترین نوع تحریم ها علیه ایران رای دادند و در عین حال از منتقدین این اقدام که می گیوند با تصویب نکردن این تحریم ها باید فرصت گفت وگو با ایران را حفظ کرد، خواستند خویشتن دار باشند!

این طرح که با نام «قانون جلوگیری از هسته ای شدن ایران» شناخته می شود، دقیقا چهار روز قبل از مراسم تحلیف حسن روحانی ، رییس جمهور میانه روی ایران صورت گرفت که در طول دوران مبارزات انتخاباتی خود گفته بود می تواندتنش ها با امریکا را کاهش دهد.

نماینده جمهوری خواه کنگره اد رویس که لایحه جدید تحریم ها را تدوین کرده است در صحبتهای خود بعد از رای گیری گفت:« ایران ممکن است رییس جمهور جدیدی داشته باشد اما برنامه هسته ای اش در هر شرایطیادامه دارد . به همین دلیل باید فشارهای اقتصادی و سیاسی بر ایران افزایش یابد . »

شکی نیست که این لایحه که برای تایید نهایی در ماه سپتامبر سال جاری به مجلس سنا می رود در این مجلس نیز با اکثریت آراءتصویب می شود . کارشناسان امریکایی اما معتقدند زمان رای دادن به این لایحه ، بدترین زمان بوده است چرا که سیگنالی خصمانه برای ایران می فرستدو تندروها در ایران را جسور کرده و باعث تضعیف رییس جمهوری می شود که برای کاهش تنش ها با غرب برنامه ریزی کرده است .

نیویورک تایمز در ادامه به نقل از گری سیک ، کارشناس مسایل ایران می نویسد: این کار کنگره دلیل محکمی بر این اعتقاد ایرانیان است که نمی توانند به ما اعتماد کنند . کاری که کنگره انجاممی دهد تایید این اعتقاد ایرانیان است .

رویس و سایر نمایندگان کنگره که به این طرح رای داده اند اما معتقدند حسن روحانی در برنامه هسته ای ایران نمی تواند از خواست های مردم و رهبر یایران کوتاه بیاید و تصمیم های مهم مانند تصمیم درباره برنامه هسته ای را آیت الله خامنه ای میگیرد . رویس معتقد است :«تلاش کنگره برای جلوگیری از برنامه هسته ای ایراننباید بر اساس تقویم سیاسی ایران تنظیم شود»

طی چند روز گذشته تعدادی از نمایندگان دموکرات کنگره به دنبال به امضا رساندن نامه ای در بین نمایندگان بودند که جلسه رای به تحریم ها علیه ایران را به تعویق بیندازند اما تنها 16 نماینده این نامه را امضا کردند و این مسئله نشان داد در کنگره هیچ اختلاف نظری راجع به تحریم ها وجود ندارد . ارل بلومنر نماینده دموکرات اُرگان در کنگره گفت :« من امیدوارم دولت ایران تغییری را در دستور کار دهد ککه تفاوتی ایجاد کند اما تنها راه برای اینکه مطمئن شویم این تغییرات هیچ گاه انجام نمی شود این بود که در بررهه زمانی فعلی با این رای به مردم ایران بگوییم برای ما اهمیت ندارد شما چه می کنید .»

این در شرایطی است که سخنگوی کنگره از هر گونه اظهار نظر راجع به این طرح خودداری کرده و تنها بیان کرده است :« من قصد ندارم موضعی درباره این قانون بگیرم اما به نظرم این پیام به وضوع از این تریبون و از جاهای دیگر در دولت مطرح شده است که ما آماده نشستن و صحبت کردن مستقیم با ایران درباره برنامه هسته ای این کشور هستیم .»

منتشر شده در: رجا نیوز