بازار داغ گمانه زنیها درباره وزرای احتمالی که توسط حجت الاسلام روحانی قرار است به مجلس شورای اسلامی معرفی شوند، تنها در ایران خلاصه نشده و رسانههای غربی نیز در گزارشهایی به بیان نظرات و تحلیلهای خود در این زمینه پرداخته اند . لیست های درز پیدا کرده در محیط مطبوعات و خبرگزاریهای جمهوری اسلامی با سرعت هرچه تمامتر مورد تحلیل رسانه های جهان قرار میگیرد و با وجود اینکه طرف دو روز آینده لیست نهایی به دست نمایندگان و رسانه های ایران می رسد، بسیاری از رسانه های غربی طاقت از کف داده و خود با منابعی که در تهران دارند ، سعی دارند میزان احتمال رای آوری افراد مختلف را محک بزنند .

جنجالی ترین اعضای کابینه روحانی که تا به حال نامشان در رسانه های غربی بارها تکرار شده است ، محمد جواد ظریف نامزد احتمالی وزارت امور خارجه ، بیژن نامدار زنگنه نامزد احتمالی وزارت نفت، علی جنتی نامزد احتمالی وزارت ارشاد و محمد فروزنده نامزد احتمالی پست دبیری شورای عالی امنیت ملی است .

الشرق الوسط با اشاره به بحث های مختلف در تهران راجع به چگونگی تایید کابینه توسط نمایندگان به برخی آمارها که از رسانه های داخلی ایران دریافت کرده اشاره دارد و می نویسد : کابینه فعلی بر اساس نامزدهایی که خودشان هم احتمال حضورشان در مجلس برای گرفتن رای اعتماد نمایندگان را تایید کرده اند ، نشان می دهد 10 وزیر (34 درصد) احتمالی از طیف محافظه کاران میانه رو ، 9 نامزد (31 درصد ) از جناح اعتدالگرایان است که توسط روحانی رهبری می شود و 8 نامزد (28 درصد) نیز از جناح اصلاح طلبان میانه رو است در حالیکه تنها 2 نامزد از جناح تکنوکرات ها و حزب کارگزاران هستند.

الشرق الاوسط مسئله ای فراتر از احتمال تایید نماینده ها را نیز مطرح کرده و نوشته است این لیست وزرای احتمالی به تایید علی لاریجانی رییس مجلس و همچنین رهبر انقلاب نیز رسیده تا روحانی اطمینان حاصل کند به راحتی می تواند رای اعتماد نمایندگان به کابینه را جذب کررده و دولت را در اسرع وقت تشکیل دهد .

این روزنامه چاپ لندن در ادامه اما از نارضایتی اصلاح طلبان از لیست درز کرده در خصوص اعضای کابینه حکایت می کند و می نویسد :« اصلاح طلبان که برای پیروزی روحانی او را حمایت کردند و باعث شدند او در مرحله اول پیروز انتخابات باشد ، پس از درز کردن  اخبار مربوط به نامزدهای پست های مختلف وزارت ، نارضایتی خود را از این لیست اعلام کرده اند.

این روزنامه سپس به ماجرای اعلام نام احمد مسجد جامعی به عنوان وزیر ارشاد دولت یازدهم توسط سید محمد خاتمی اشاره می کند و می نویسد :« خاتمی این نام را اعلام کرد تا حمایت خود از وزارت مسجد جامعی که زمانی وزیر ارشاد دولت او نیز بوده ، اعلام کند اما روحانی علی جنتی ، پسر آیت الله احمد جنتی را برای این پست انتخاب کرد و اعلام نام مسجد جامعی توسط خاتمی و اعتراض اصولگرایان به این کار خاتمی ، شانس مسجد جامعی برای ورود به کابینه را از بین برد .

از نظر الشرق الاوسط ، جنجالی ترین عضو احتمالی کابینه علی جنتی است . از نظر این روزنامه اصلاح طلبان که توجه ویژه ای به وزارت ارشاد داشتند ، نمی توانند قبول کنند فردی در راس این وزارتخانه قرار گیرد که پدرش دبیر شورای نگهبان است . البته رسانه های دیگر به نقل از صفحات شخصی خبرنگاران و چهره های اصلاح طلب آورده اند که احمد جنتی برا پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رحمانی فضلی برای وزارت کشور از جمله گزینه های لاریجانی برای ورود به کابینه بوده اند که روحانی نیز این افراد را قبول کرده است .  

منتشر شده در: رجا نیوز