شبکه خبری ان بی سی در مطلبی به کابینه احتمالی حسن روحانیاشاره کرده و از 4 تن ازتحصیل کردگان در امریکا خبر داده که انتظار می رود پست های کلیدی کابینه را در اختیار داشته باشند . ان بی سی در گزارش خود آورده است : انتظار می رود چند تن از ایرانیان تحصیل کرده در ایالات متحده پست های کلیدی در دولت حسن روحانی را در دست بگیرند ، امری که نشان میدهددیگر از لفاظی های خصمانه محمود احمدی نژاد در کابینه روحانی خبری نیست .

در این گزارش آمده است : حدود یک ماه پیش روحانی 64 ساله معتدل ایرانی که نزدیکترین کاندیدا به اصلاح طلبان ایران بود ، توانست انتخابات ریاست جمهوری را ببرد و به زودی جایگزین محمود احمدی نژاد خواهد شد . گرچه اکثر کارشناسان بعید می دانند روابط ایران و غرب با این مسئله یکباره گرم شود ، اما مشغول به کار شدن روحانی با حلقه مشاورانی که نگاهی بازتر به غرب دارند ، منجردبه شکل گیری روابط دوستانه ای بین تهران و واشنگتن خواهد شد .

ساسان عقلانی کارشناس ایران در اندیشکده انگلیسی چتم هاوس در این باره می گوید :«به نظر می رسد تغییری در دستور کارها به وجود نیاید اما شاید راه انجام کارها به گونه ای تغییر یابد و این مسئله وقتی در بعد دیپلماتیک دیده شود، مهم است.»

پس از آنکه روحانی در سوم اوت به عنوان رییس جمهور ایران سوگند یاد کند، تیم جدیدی برای کابینه و مشاوران خود را معرفی خواهد کرد. در بین اسامی که تاکنون به عنوان گزینه های احتمالی کابینه مطرح هستند، نام 4 سیاستمدار کهنه کار ایرانی که مدارک تحصیلی خود را از امرکیا دریافت کرده اند نیز به چشم می خورد .

محمود واعظی یکی از چهره های ارشد در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تسخیص مصلحت نظام ممکن است ریاست وزارت امور خارجه را در دست بگیرد . واعظی در سال 1976 با تحصیل در رشته مهندسی برق ، از دانشگاه ایالتی ساکرامنتو کالیفرنیا فارغ التحصیل شد و زندگینامه وی شامل دو مدرک دیگر امرکیایی و یک دکتری از دانشگاه ورشو در لهستان است .

نامزدهای دیگر برای پست های اقتصادی کابینه ، محمد نهاوندیان است که دکتری خود را در اقتصاد در سال 1994 از دانشگاه جورج واشنگتن دریافت کرده است و محمد رضا نعمت زاده که مدیر کمپین انتخاباتی روحانی بوده و در سال 1964 در رشته محیط زیست از دانشگاه پلی تکنیک ایالتی مالیفرنیا فارغ التحصیل شده است .

سید حسین موسویان که به نظر می رسد یکی از مشاوران سیاست خارجی روحانی باشد ، یکی دیگر از فارغ التحصیلان و البته از محققان فعلی دانشگاه وودرو ویلسون بوده که در رشته امور بین الملل از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شده است.

اینکه چهره های ارشد ایران تحصیلگرده غرب باشند ، چیز غیر معمولی نیست . یکی از کاندیداهایی که روحانی توانست او را شکست دهد، علی اکبر ولایتی است که از فارغ التحصیلان دانشگاه جان هاپگینز در رشته پزشکی بوده و وزیر امور خارجه فعلی ایران، علی اکبر صالحی نیز دکترای خود را از دانشگاه MIT گرفته است .

با این حال کسانی که در امریکا تحصیل کرده اند کسانی بوده اند که تا قبل از انقلاب سال 67 در امریکا بوده اند و با شروع انقلاب به انقلاب بازگشته و در براندازی حکومت شاه ایران همکاری داشته اند . عقلانی با اشاره به مشاوران روحانی که در غرب تحصیل کرده اند میگوید :« با بکار گیری این افراد روحانی می تواند نگاه جهانی تری را نسبت به کابینه احمدی نژاد به ایران ببرد .»

در ادامه این گزارش آمده است : روحانی که خود تحصیلکرده غرب است ، با استفاده از این افراد می خواهد تعامل بیشتری با غرب برقرار کرده و رویه ملایم تری نسبت به محمود احمدی نژاد نسبت به غرب داشته باشد .

احمدی نژاد طی سالهای کذشته بارها خواستار محو شدن اسراییل از نقشه زمین شده بود این در حالیست که یکی از همکلاسی های روحانی در دانگشاه گلاسکو می گوید او لحن ملایم و آرامتری دارد و به تمام سوالات به صورت متفکرانه ای پاسخ می دهد .

منتشر شده در: رجا نیوز