سخنان شب گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام جمهوری اسلامی و تاکید ایشان بر احتیاز در برخورد با پیشنهادهای مذاکره امریکا ، به تیرت رسانه ها و نشریات معتبر غربی تبدیل شده است .اکثر رسانه ها تیتر امریکا قابل اعتماد نیست را برای سخنان رهبر انقلاب برگزیدند.

نشریه ترند در گزارش خود از این سخنان نوشت :رهبر انقلاب اسلامی ایرانی آیت الله سید علی خامنه ای شب گذشته چشم انداز گفت و گو با امریکا را برای دست اندرکاران نظام جمهرویاسلامی تشریح کرد .

آیت الله خامنه ای گفت که با ملاحظه برخی شرایط با گفت و گو با امریکا مخالف نیست .با این حال اضافه کرد: گرچه من مذاکره درباره برخی موضوعات نظیر عراق را طی چند سال گذشته رد نکرده ام ، اما به گفت و گو با امریکا خوش بین نیستم .

رهبر ایران اعلام کرد : ما همیشه از ارتباط و تعامل با دنیا استقبال کرده این اما تعامل باید مبتنی بر درک مناسب هر دو طرف باشد .

الجزیره نیز نوشت: همزمان با دعوت کارشناسان و نمایندگان از کاخ سفید برای مذاکره با ایران ، آیت الله خامنه ای رهبرایران اعلام کرد امریکا قابل اعتماد نیست .

آیت الله خامنه ای در مراسم افطار شب گذشته که با حضور حسن روحانی رییس جمهور جدید ایران برگزار شده بود،  اعلام کرد: من در آغاز سال نو نیز اعلام کردم که به گفت و گو با امریکا خوش بین نیستم … امریکاییها قابل اعتماد نیستند و در روابط خود صادق نیستند . مواضع امریکا طی ماههای گذشته نشان داده که نمی توان در این باره خوش بین بود .

رادیو اروپای آزاد نیز تیتر « امریکا قابل اعتمادنیست» را برای سخنان رهبر معظم انقلاب انتخاب کرده و در گزارش خود در این باره نوشت : رهبر عالی ایران آیت الله علی خامنه ای از دولت جدید ایران خواست در برخورد خود با امریکا محتاط باشد چرا که واشنگتن «قابل اعتماد نیست».

این سایت خبری با نقل از رهبر انقلاب نوشت : ایران یا باید اهداف دشمن از اقدااتش را کشف کند و یا اینکه در رنج و عذاب خواهد بود.

واشنگتن پست هم در گزارش خود آورده است : رهبرعالی ایران ماکره با امریکا را نهی نمی کند اما می خواهد دولت جدید در این خصوص محتاط باشد و دولت امریکا را غیر قابل اعتماد می داند .

واشنگتن پست در گزارش خود با اشاره به اینکه حسن روحانی رییس جمهور منتخب ایران موضع اعتدال در سیاست خارجی را برای دولت خود برگزیده است ، به صحبت های رهبر انقلاب در خصوص نحوه تعامل با دنیا اشاره کرد و نوشت:«هنر تعامل با دنیا ادامه دادن به مسیر است بدون اینکه کسی بتواند جلوی شمارا بگیرد . اگر تعامل با دنیا به معنای عقب نشینی از مسیر اصلی باشد ، شکست است.»

فاکس نیوز اما با اشاره به درخواست رهبر انقلاب از دولت جدید برای محتاطانه رفتار کردن با پیشنهاد گفت و گو با ایران ، نوشت : نظر {آیت الله } خامنه ای که معمولا آخرین تصمیم درباره مسایل سیاست خارجی را در ایران می گیرد ، کمتر از یک هفته بعد از آن بیان شد که نمایندگان در امریکا در نامه ای به اوباما خواستار تقویت دیپلماسی در برابر دولت روحانی شد . بر اساس نامه نمایندگان به اوباما، انتخاب حسن روحانی که در روز سوم اوت دفتر ریاست جمهوری ایران را تحویل می گیرد ، فرصت بالقوه مناسبی برای گفت وگو با ایران است .»

منتشر شده در: رجا نیوز