در سال ۲۰۱۶ و چند روز باقی‌مانده به برگزاری انتخابات، جیمز کومی، رییس اف بی آی در نامه‌ای به کنگره اعلام کرد پرونده تحقیقاتی جدیدی را در خصوص ایمیل‌های کلینتون باز کرده است. همین مسئله در روزهای پایانی به‌زعم کارشناسان توانست نتیجه انتخابات را تغییر دهد. در این دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز از ماهها پیش انتظار می رفته است که ترامپ به سبک سال ۲۰۱۶، سورپرایزی برای ماه اکتبر که ماه آخر رقابت های انتخاباتی است، داشته باشد. اما سورپرایز اکتبر ترامپ چه می تواند باشد و این شگفتی در تاریخ رقابت های سیاسی در آمریکا چه نقشی داشته است ؟

در سال ۲۰۱۶، چند روز باقی‌مانده به برگزاری انتخابات، #جیمز_کومی، رییس اف بی آی در نامه‌ای به #کنگره اعلام کرد پرونده تحقیقاتی جدیدی را در خصوص ایمیل‌های کلینتون باز کرده است. همین مسئله در روزهای پایانی به‌زعم کارشناسان توانست نتیجه انتخابات را تغییر دهد.

در دهه ۱۹۸۰ میلادی و در زمان رقابت‌های انتخاباتی بین کارتر و ریگان، ویلیام کیسی یکی از اعضای کمپین انتخاباتی ریگان که بعداً رییس سازمان سیا شد، برای اولین بار از واژه «سورپرایز اکتبر» استفاده کرد و بیان کرد که جیمی کارتر می‌خواهد راه‌حلی قطعی برای حل بحران سفارت آمریکا در ایران و گروگان‌های آمریکایی اعلام کند که اگر این کار صورت گیرد می‌تواند شگفتی ماه اکتبر باشد و او را در انتخابات پیروز سازد. کارتر با این حال نتوانست سورپرایز خود را ارائه دهد و در نتیجه در انتخابات شکست خورد.  اما پیش‌ازاین در سال ۱۹۷۲ نیز آمریکا شاهد شکل‌گیری یک سورپرایز اکتبر بود و هنری کیسینجر، مشاور امنیت ملی نیکسون جمله‌ای بیان کرد که بسیار جنجالی شد. او بیان کرد که در خصوص جنگ ویتنام، «صلح در دسترس است» همین یک جمله که چند هفته پیش از برگزاری انتخابات بیان شد، نتیجه انتخابات را به نفع نیکسون در برابر رقیب دموکراتش جورج مک گاورن تغییر داد.

در دهه ۱۹۸۰ میلادی و در زمان رقابت‌های انتخاباتی بین کارتر و ریگان، ویلیام کیسی یکی از اعضای کمپین انتخاباتی ریگان که بعداً رییس سازمان سیا شد، برای اولین بار از واژه «سورپرایز اکتبر» استفاده کرد و بیان کرد که جیمی کارتر می‌خواهد راه‌حلی قطعی برای حل بحران سفارت آمریکا در ایران و گروگان‌های آمریکایی اعلام کند که اگر این کار صورت گیرد می‌تواند شگفتی ماه اکتبر باشد و او را در انتخابات پیروز سازد.

با این حال برخی از شگفتی‌های ماه اکتبر هم بوده است که توسط نامزدهای انتخاباتی و یا افراد نزدیک به آن‌ها بیان‌نشده و درواقع حوادثی به وجود آمده است، که خود باعث ایجاد شگفتی در پروسه انتخابات شده است. به‌عنوان‌مثال در سال ۲۰۱۲، حوادث طبیعی در تعدادی از «ایالت‌های نوسانی» یعنی ایالت‌هایی که تا آخرین دقایق انتخابات معلوم نیست به چه کسی رأی می‌دهند، تأثیرگذار بوده است. این ایالت‌ها که تحت تأثیر طوفان ماه اکتبر، به اوباما رأی دادند، عبارتند از نیوهمپشایر، نیوجرسی و نیویورک. در این انتخابات، اوباما و کریس کریستی، فرماندار جمهوری‌خواه نیوجرسی با هم در یک جلسه ظاهر شدند تا درباره طوفان و اقدامات بعد از آن صحبت کنند و این شائبه به وجود آمد که فرماندار جمهوری‌خواه از اوباما حمایت کرده است و به همین دلیل اعتراضات زیادی به او صورت گرفت.

۳️⃣پیش‌ازاین در سال ۱۹۷۲ نیز آمریکا شاهد شکل‌گیری یک سورپرایز اکتبر بود و #هنری_کیسینجر، مشاور امنیت ملی #نیکسون جمله‌ای بیان کرد که بسیار جنجالی شد. او بیان کرد که در خصوص جنگ #ویتنام، «صلح در دسترس است» همین یک جمله که چند هفته پیش از برگزاری انتخابات بیان شد، نتیجه انتخابات را به نفع نیکسون در برابر رقیب دموکراتش جورج مک گاورن تغییر داد.

سورپرایز اکتبر ترامپ چیست؟

اما سورپرایز اکتبر ترامپ چه می تواند باشد؟ گمانه های زیادی در این خصوص مطرح شده است و با وجود اینکه عده ای معتقدند هنوز هم زمان برای ارائه شگفتی های جدید توسط کمپین انتخاباتی ترامپ وجود دارد اما برخی دیگر معتقدند تراکپ زمان لازم برای این کار را از دست داده است . اما اگر زمان مناسبت باشد، ترامپ هنوز هم راهی برای مطرح کردن سورپرایز اکتبر خود دارد. چند نمونه از اقداماتی که می تواند نتیجه انتخابات را به نفع او تمام کند، شامل پایان یافتن مراحل تحقیقاتی واکسن کرونا و اعلام اغاز فرایند واکسیناسیون عمومی و انتشار ایمیل های کلینتون و متهم کردن دموکرات ها به فساد سیاسی ، انتشار جزییات تحقیقات اف بی آی درباره دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا و ارتباط کمپین ترامپ با روس ها و نشان دادن این مسئله که این اتهامات بی پایه و اساس بوده است ، از مواردی است که می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد . با این حال گمانه های دور از ذهن دیگری هم وجود دارند که با وجود اینکه احتمالشان کم است اما هنوز هم در دایره پیش بینی ها قرار می گیرند.

آزاد کردن تعدادی از زندانیان آمریکایی در ایران در ازای دادن برخی امتیازات مالی به ایران به صورت غیر مستقیم یکی از این احتمالات است . در این میان برخی هم معتقدند کرونا گرفتن ترامپ و بازیافتن سلامتی اش با سرعت بسیار زیاد، سورپرایز اکتبر او بوده است اما آنطور که پیش بینی می کردند با واکنش مثبت مردم مواجه نشده و منجر به متزلزل شدن بیشتر جایگاهش در نظرسنجی ها شد. ارائه چک های کمکی کرونا به تعداد زیاد دیگری از مردم آمریکا نیز راه حل دیگری است که این روزها به شدت از سوی کمپین انتخاباتی او دنبال می شود اما به نظر می رسد در این روزهای نهایی تا زمان برگزاری انتخابات، کنگره اجازه چنین کاری را به ترامپ ندهد.

با این حال از کسی که پیرو نظریه «مرد دیوانه» است و می خواهد ثابت کند همیشه برای رویارویی با مشکلات آماده است، بعید نیست که این بار نیز اتفاقی عجیب در روزهای پایانی ماه اکتبر رخ دهد و سرنوشت انتخابات این کشور را به کلی تغییر دهد.