سیاست داخلی بد، سیاست خارجی افتضاح

عملکرد داخلی بد و سیاست خارجی بدتر

ثمانه اکوان – سخنرانی سالانه رییس جمهور آمریکا در کنگره این کشور، معمولا یکی از مهمترین و نمادین‌ترین اقداماتی است که روسای جمهور ایالات متحده انجام می‌دهند. واکنش نمایندگان به این سخنرانی نیز همیشه جالب توجه بوده است. از «دروغگو» خطاب کردن اوباما در یکی از سخنرانیهای سالانه‌اش گرفته تا پاره کردن متن سخنرانی ترامپ توسط نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان، همه حاشیه‌های جذاب این سخنرانی‌ها بوده است که تا مدت‌ها به تیتر اول رسانه‌ها تبدیل شده است.

این بار اما بایدن برای دومین مرتبه در شرایطی قرار است سخنرانی سالانه خود در کنگره را انجام دهد که هم در عرصه سیاست خارجی، هم در مسئله مدیریت بحران کورنا و هم در مسئله مدیریت اقتصاد آمریکا و افزایش تورم و گرانی ها، دولت او حرفی برای گفتن ندارد. او در طول مدت یک سال گذشته در عین حال بسیاری از طرح‌هایی که در دوران ریاست جمهوری گفته بود انجام می‌دهد را انجام نداده و برخی از آن‌ها نیز به تایید کنگره نرسیده است و در تامین نظر نمایندگان برای اجرای آن‌ها عاجز مانده است.

از طرف دیگر محبوبیت بایدن به شدت رو به افول بوده و در عین حال محبوبیت ترامپ در حال افزایش است. همه این مسایل زمانی که به خروج مفتضحانه آمریکا از افغانستان و شکست این کشور در مقابل روسیه برسد، باعث می‌شود حضور بایدن در کنگره آمریکا اهمیت بالایی داشته و به احتمال زیاد با سر و صدای زیادی همراه شود.

میزان تماشای سخنرانی‌های سالانه روسای جمهور آمریکا نیز در طول چند سال گذشته کاهش شدید داشته است و از ۳۷ میلیون تماشای سخنرانی در آخرین سخنرانی ترامپ به ۲۷ میلیون تماشا در سال ۲۰۲۱ در اولین سخنرانی بایدن در مجلس نمایندگان رسیده است. رسانه‌های آمریکایی پیش بینی کرده اند، اوضاع نامناسب ایالات متحده از نظر مسایل داخلی و خارجی باعث می‌شود امسال نیز سخنرانی بایدن چندان مورد نظر مردم قرار نگیرد.

رسانه‌های آمریکایی بر این عقیده اند، بایدن نیز قرار است در سخنرانی خود مانند بسیاری از روسای جمهور قبلی ایالات متحده بیان کند که تا قبل از روی کار آمدن دولت او، همیشه همه چیز به هم ریخته و آمریکا در معرض فروپاشی قرار داشته و دولت او بوده که آمریکا را نجات داده است! به عنوان مثال در سال ۱۹۸۲، ریگان در سخنرانی سالانه خود در کنگره به کاهش میزان تورم و نرخ سود بانکی اشاره کرد. او بیان کرده بود که «اگر ما نبودیمو اقدامات لازم را انجام نمی‌دادیم، الان وضع آمریکایی‌ها به شدت بدتر از وضعیت فعلی بود». چند دهه بعد، بیل کلینتون در سخنرانی سالانه‌اش گفت که ما بن بست و بی‌هدفی را با اصلاح و تجدید حیات اهداف دولت جایگزین کردیم. » اوباما نیز در سخنرانی خود در سال ۲۰۱۰ گفت که دو میلیون آمریکایی تنها به خاطر گامهایی که دولت من برای ایجاد شغل برداشته، الان مشغول کار و فعالیت هستند وگرنه همچنان بیکار بودند. » در سال ۲۰۱۸؛ ترامپ به تعداد فوق العاده ۲.۴ میلیون افزایش شغل در آمریکا اشاره کرد که در دوران ریاست جمهوری او به وجود آمده بود و آن را شکست یک رکورد بزرگ اعلام کرد.

سخنرانی امسال بایدن که روز سه شنبه صبح به وقت آمریکا انجام می‌شود، وضعیتی بهتر از سخنرانی‌های قبلی روسای جمهور آمریکا ندارد. پیش بینی می‌شود بایدن مانند سایر روسای جمهور آمریکا، ایجاد شغل در این کشور را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم خود جا بزند و در مارجای افغانستان نیز همچنان بگوید که آمریکا خروجی «فوق العاده» از این کشور داشته است. او در عین حال تشدید بحران در اوکراین را نیز بر سر روسیه می‌اندازد و ادعا می‌کند این بحران قرار بود بسیار جدی‌تر و بزرگتر باشد و اگر تحریمهای آمریکا نبود، روسیه تا به حال تمام اوکراین و کشورهای همسایه‌اش را تسخیر کرده بود!

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در هفته نامه صبح صادق