دوشنبه هفته گذشته در چهل و دومین انتخابات عمومی کانادا، جاستین ترودو، رهبر حزب لیبرال این کشور توانست برای حزبش 338 صندلی در پارلمان در اختیار بگیرد و به این وسیله به عنوان نخست وزیر بعدی کانادا انتخاب شد. او توانست بر یک دهه تسلط حزب محافظه کار و رهبر آن استفان هارپر بر سیاست کانادا، پایان دهد. هنوز مدت زمان زیادی از انتخاب شدن ترودو به عنوان نخست وزیر جوان کانادا نگذشته و مطبوعات و رسانه های زیادی نتوانستهاند برای گفت و گوهای اختصاصی با او قرار ملاقات بگذارند. اما او در هر صورت توانست در میان تمام مشغلههای کاری و پاسخ دادن به پیام تبریک کشورها و سران مختلف دنیا، با شبکه تلویزیونی CTVNEWS قرار گذاشته و گفتوگویی 45 دقیقهای را با مجری این برنامه داشته باشد. جاستین ترودو، در واقع پیروزی خود را تا حد زیادی مدیون خاطرات خوب مردم از دوران سیاستمداری پدرش در کانادا است و این بار در گفت و گو با این شبکه تلویزیونی، در مورد بسیاری از سیاستهایی که قرار است در قبال مسایل مهم دنیا و همچنین مسایل داخلی کانادا در پیش بگیرد، صحبت کرده است. او در اولین تصمیم گیری بعد از انتخاب شدنش به عنوان نخست وزیر کانادا اعلام کرد که کشورش را از ائتلاف بینالمللی مبارزه با داعش بیرون میکشد و اعتقاد دارد این نوع مبارزه هوایی نمیتواند داعش را در خاورمیانه از بین ببرد. او با این حال سیاستهای نرمتری در قبال بحران مهاجران نیز دارد و در این گفتوگو به تفصیل در مورد نگاهش به اتفاقات دنیا و راهکارهایی که برای سیاست خارجی کشورش در نظر دارد، صحبت کرده است.

پیروزی ترودو در نوزدهم اکتبر سال جاری میلادی در واقع نقطه اوج تبلیغات و کمپین انتخاباتی‌ای بود که در حدود سه ماه فعالیت شدید خود برای انتخابات پارلمانی را آغاز کرده بود. زمانی که در تاریخ دوم اوت سال جاری، استفن هارپر مجلس را برای برگزاری انتخابات بعدی، منحل اعلام کرد، در واقع ترودو نیمی از کانادا را با کمپین تبلیغاتی خود پیموده بود و امید زیادی به پیروزی در این انتخابات داشت. این کارزار انتخاباتی سه ماهه در واقع مقدمه‌ای بود برای دوران چهارساله نخست وزیری ترودو. حالا با اطمینان کامل از پیروزی قاطعی که حزب لیبرال در انتخابات داشته، نخست وزیر 43 ساله کانادا مشغول برنامه ریزی‌های گسترده برای اجرایی کردن شعارهایش در انتخابات است. در زیر می‌توانید متن کامل این گفت و گو راجع به وعده های انتخاباتی و آینده سیاست خارجی کانادا را مطالعه کنید.

 هماکنون شما رسماً نخست وزیر کانادا هستید. در واقع زمان، زمان پاسخگویی به وعدههای انتخاباتی است. حالا چگونه میخواهید بین اقداماتی که باید انجام دهید، اولویت بندی کنید؟ میتوان فهرست مفصلی از مردم و سازمانهایی را دید که در انتظار تغییر در رویه دولت هستند.

خوب، اولین کاری که باید انجام داد این است که درک کنیم که دیگر من تنها عضو یک حزب نیستم. باید درک کنیم که همه ما باید به شدت کار کنیم که کابینه فوق‌العاده‌ای را از بین تمام کانادایی‌ها در سراسر این کشور برای حزب لیبرال تشکیل دهیم که هر یک از آن‌ها بتوانند این طرح بلند پروازانه را برای کشور طراحی کرده و اجرایی سازند.

در مورد وعده پذیرفتن در حدود 25 هزار پناهجو قبل از تعطیلات سال نو میلادی چطور؟ چطور میخواهید این کار را انجام دهید؟

خوب این کاری است که در مسیر درستش قرار گرفته و اجرایی می‌شود.

پس فکر میکنید که ما تا روزهای سال نو میلادی، در حدود 25 هزار پناهجو را در کشورمان جا میدهیم؟

من می‌دانم که این برای مردمی که در جهان سیاسی پیرامون ما زندگی می‌کنند، مایه شگفتی است اما من به تعهداتی که داده‌ام بر پایه چارچوبی که عنوان کرده‌ام پایبند می‌مانم. قرار است همه با ما در این چارچوب همکاری کنند زیرا این تنها به این معنی نیست که این وعده به من کمک کرده که پیروز انتخابات شوم، نه، این وعده چیزی است که کانادایی‌ها می‌خواستند آن را بشنوند و آن را اجرایی شده ببینند پس کانادا باید با این اقدامات همراهی کند و در مسیر پیروزی در این راه گام بردارد زیرا کانادایی‌ها سزاوار این موفقیت‌ها هستند.

اینکه مردمی که به شما رای دادهاند، به سرعت خواهان ایجاد تغییرات و اصلاحات انتخاباتی هستند، برای شما چه معنایی دارد؟ فکر میکنید با چه سرعتی بتوانید این نقشه را اجرایی کنید و به سمت اصلاحات پیش بروید؟

می‌توانم این را بگویم که این انتخابات، آخرین انتخاباتی بود که با این شیوه قدیمی اجرا شد اما علی‌الخصوص در دولتی که اکثریت را در دست دارد، ما در وهله اول می‌خواهیم به این مسئله اطمینان داشته باشیم که اقدامی که انجام می‌دهیم برای کانادا و کانادایی‌ها بهترین اقدام است. به همین دلیل به صورت گسترده و جدی با کارشناسان مربوط به این مسئله گفت و گو می‌کنیم و تمام امور را در نظر می‌گیریم چرا که تغییر دادن سیستم انتخاباتی کانادا، کار کوچکی نیست به همین خاطر هم من به کانادایی‌ها اطمینان دادم که این مسئله را خارج از تمام مسایل حزبی و به وسیله روشی غیر حزبی انجام می‌دهم.

گفت و گوی فوری با اوباما

با وجود اینکه ترودو تازه به عنوان نخست وزیر بعدی کانادا انتخاب شده است، در عرصه بین‌الملل مورد توجه زیادی قرار گرفته است. نشریات در ایالات متحده و انگلستان توجه زیادی به حزب لیبرال نشان داده‌اند به همین دلیل این پیروزی به سرعت با یک تلفن خصوصی از طرف کاخ سفید و اوباما همراه شد.

در تلفن خصوصیای که با اوباما داشتید در مورد چه مسایلی صحبت کردید؟

گفت و گوی تلفنی جالب و گرمی بود. اوباما به من گفت که با دیدن تصاویر من و کودکانم دقیقاً یاد تصاویر دوران انتخابات خودش که به همراه دخترانش گرفته بود افتاده و اینکه آن‌ها حالا بزرگ شده‌اند. او گفت که آن‌ها زود بزرگ می‌شوند و من باید به بچه‌هایم بچسبم و توجه زیادی به آن‌ها نشان دهم. چرا که وقتی ما مشغول انجام دادن کار  هستیم، آن‌ها به سرعت بزرگ می‌شوند. به نظر من مسئله جالبی بود.

و در مورد مأموریتهایی که جنگندههای کانادا در مبارزه با داعش انجام میدادند، شما به سرعت اعلام کردید که کانادا را از این کار بیرون میکشید.

بله اوباما به من گفت که شنیده است که من در مورد نقش کانادا در مبارزه با داعش به مردم وعده‌هایی داده‌ام و من گفتم بله. من به خاطر بسیاری مسایل انتخاب شده‌ام و این یکی از مسایلی است که من به مردم قول داده‌ام اما بعد از این نیز با وجود اینکه جنگنده های خود را به عراق نمی‌فرستیم سعی می‌کنیم نقشی جدی در مبارزه با داعش داشته باشیم و البته اقدامات زیادی هم هست که می‌توان در این خصوص انجام داد.

و اوباما در این باره چه پیشنهادی داد؟

ما در مورد جزییات این مسئله صحبتی نکردیم. او می‌خواست مطمئن شود که هنوز کانادا در این مورد نقش خود را اجرایی می‌کند و اگر هم در مبارزه هوایی اقدامی انجام ندهد، در زمینه مسایل نظامی، در هر صورت با داعش مبارزه می‌کند.

منتشر شده در: روزنامه حمایت