تغییر فرماندهی

روسیه به دنبال دستاورد سازی در اوکراین

ثمانه اکوان -آغاز دور جدید حملات روسیه به منطقه دونباس در اوکراین این گمانه را برای کشورهای غربی به وجود آورده‌است که مسکو در حال آماده شدن برای جنگی طولانی‌مدت با کشور همسایه‌اش است. تغییر فرماندهی عملیات نظامی حمله به اوکراین در روز ۲۹ مارس سال جاری و روی کار آمدن ژنرالی که مسئول جنگ در سوریه بوده‌است، نشان داده مسکو به‌دنبال فتح سنگر به سنگر و پیشروی زمینی در خاک اوکراین است. تحلیلگران غربی به دولت آمریکا و دولت‌های اروپایی هشدار می‌دهند این کار می‌تواند به طولانی شدن جنگ در اوکراین ختم شود و این مسئله در درازمدت اصلا به نفع اقتصاد و سیاست کشورهای غربی نیست. دولت بایدن برهمین مبنا شروع به ارسال گسترده تجهیزات و سلاح‌های نظامی به اوکراین کرده‌است. دولت ایالات‌متحده تاکنون بیش‌از ۲ میلیارد دلار به اوکراین در این زمینه کمک کرده‌است. رسانه‌های آمریکایی به‌تازگی نیز خبر دادند که دولت بایدن درحال آماده‌سازی ۱ بسته ۸۰۰ میلیون‌دلاری از تجهیزات نظامی برای اوکراین است.

باوجود این‌که کشورهای غربی، به‌خصوص انگلستان و آمریکا در حال تجهیز مداوم اوکراین در جنگ روسیه هستند، رسانه‌ها بر این عقیده‌اند طولانی شدن جنگ بر خلاف آنچه رهبران کشورهای غربی فکر می‌کنند منجر به پیروزی جبهه‌ی غربی نخواهد شد و روسیه را به اندازه‌ای ضعیف نخواهد کرد که خود را در این میدان شکست‌خورده بداند.

وضعیت اقتصادی در کشورهای غربی به خصوص بحران انرژی و قیمتهای بالای سوخت هر روز بار اقتصادی بیشتری را بر اروپا و امریکا اضافه میکند. سیاستهای ایالات متحده در آزادسازی ذخایر نفتی نیز نتوانسته تاکنون قیمتها را مهار کند و بر اساس پیشبینی‌ها، بحران تپرم و رکود تورمی به زودی امریکا را درخواهد نوردید.

بااین‌حال عملیات نظامی روسیه در منطقه دونباس و کاهش یافتن سایر عملیات‌های نظامی در اطراف کی‌یف نشان می‌دهد که مسکو نیز چندان به‌دنبال تسخیر کامل اوکراین نیست و تلاش دارد ۲ منطقه شرقی که مردمان روس‌تبار هستند را به‌سرعت از سایر مناطق اوکراین جدا سازد.

روسیه دراین‌میان به سمت به‌دست آوردن دستاوردهای کوتاه‌مدت و قدرت‌نمایی رفته‌است. از نظر نظامی حمله به دونباس باعث ایجاد مزایایی خاص برای نیروهای روسی خواهد شد و تلاش برای گسترش عملیات نظامی در بسیاری از نقاط اوکراین مانند کی‌یف، سومی، خارکیف، دونباس و خرسون آن‌هم به‌صورت مستمر و هم‌زمان باعث تحلیل نیروهای روس شده بود. برهمین مبنا آن‌ها در هیچ کدام از جبهه‌های باز شده در مقابل خود نتوانسته بودند برتری کسب کنند و درعین‌حال دور بودن این مناطق از مرز روسیه باعث شده بود تجهیزات و ادوات نظامی و همچنین مواد غذایی به‌سختی به سربازان روس برسد. در دونباس اما شرایط کاملاً به نفع مسکو است. نزدیک بودن مرز با روسیه و همچنین حمایت مردم منطقه از عملیات نظامی روس‌ها باعث می‌شود مسکو بتواند دستاوردهای کوتاه‌مدت و فوری در این منطقه داشته باشد و بتواند در گفت‌وگوها و مذاکرات پیش رو با کی‌یف با اعتمادبه‌نفس بیشتری ظاهر شود. آمریکایی‌ها که به‌دنبال ویتنام ساختن از اوکراین برای روسیه بوده‌اند از این مسئله ضرر زیادی می‌بینند و افزایش میزان ارسال ادوات نظامی به اوکراین در همین راستا ارزیابی می‌شود. آمریکایی‌ها می‌خواهند جنگ چنان ادامه پیدا کرده و به ضرر روسیه تمام شود که حتی دستاوردی کوچک نیز در این زمینه نصیب پوتین نشود.

برخی از تحلیلگران آمریکایی بر این باورند تمرکز روسیه بر منطقه دون باس به‌معنای پایان یافتن درگیری‌های فراتر در سایر مناطق اوکراین نیست این کار صرفاً تغییری تاکتیکی و یک استراتژی جنگی برای بدست آوردن قدرت و بالا بردن روحیه رزمندگان روسی است. برهمین اساس رسانه‌ها پیش‌بینی می‌کنند بعد از فتح دم باس، عملیات‌های نظامی تهاجمی روسیه در سایر مناطق اوکراین همچنان ادامه داشته باشد وزیر دفاع روسیه درهمین‌حال گفته‌است اهداف ابتدایی ما در جنگ علیه اوکراین کاملاً به دست آمده‌است این هدف چیزی نبود جز از بین بردن اوکراین به‌عنوان یک کشور و از بین بردن توان نظامی آن.

حال باید دید آیا تغییر فرمانده نظامی مسئول حمله به اوکراین و تغییر استراتژی‌ها و تاکتیک‌های نظامی می‌تواند به روس‌ها برای رسیدن به اهدافشان یاری کند یا جبهه غربی با تبدیل کردن اوکراین به انبار نظامی تسلیحات خود برنامه‌ای دیگر برای منطقه چیده‌است.

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در هفته نامه صبح صادق