چین کارگزار داده

جو بایدن در حالی در روز پانزدهم نوامبر از نشست مشترک تصویری با شی جین پینگ رییس‌جمهور چین بیرون آمد که معتقد بود رابطه بین پکن و واشنگتن نه جنگ، بلکه «رقابتی مستقیم و ساده» است. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد این رقابت از بسیاری جهات درحال پیشروی به سمت پیروزی چین است؛ به‌خصوص در حوزه داده.

داده آن‌طور که کارشناسان فضای سایبری اعلام می‌کنند، نفت قرن بیست و یکم است. داده منبعی ضروری است که الگوریتم‌های هوش مصنوعی را تغذیه می‌کند و به همراه خود توان اقتصادی و قدرت ملی به‌همراه دارد. این داده‌ها می‌تواند اطلاعات مربوط به سلامت یک کشور و یا عادت‌های آنلاین مردم و همچنین چرخه توزیع کالاها و رویه‌های تجاری و اقتصادی کشورها را به نمایش گذاشته و یا حتی شامل چندین ترابایت تصاویری باشد که توسط تلفن‌ها، پهپادها و یا حتی اتومبیل‌های خودران ضبط و پخش می‌شود. رقابت بر سر تاثیرگذاری جهانی در قرن بیست و یکم نیاز به حفاظت از اطلاعات در جهت تأمین منافع ملی کشورها در حوزه فناوری، برتری‌های نظامی و همچنین دستاوردهای اقتصادی دارد. در تمام این مسائل به‌نظر می‌رسد چین با برنامه‌ریزی دقیقی که از سال‌ها پیش توسط دولت این کشور انجام‌شده، درحال پشت سر جا گذاشتن جوامع غربی و به‌خصوص آمریکا است. چین درعین‌حال به‌دنبال حفاظت از داده‌های خود نیز هست و در طی قوانین و آیین‌نامه‌های اجرایی که اخیراً در این کشور به تصویب رسیده، شی جین پینگ رییس‌جمهور چین قانون حفاظت از داده‌ها را تصویب کرده و درعین‌حال پکن را به یکی از بزرگ‌ترین کارگزاران داده در جهان تبدیل ساخته‌است. این اقدام البته توسط دیوار بزرگی صورت می‌گیرد که پکن به دور اطلاعات خود کشیده‌است تا دنیا نتواند به اطلاعات تولید شده توسط چینی‌ها دست پیدا کند. درعین‌حال چین با ایجاد قوانین منظم و دقیق جهت فعالیت پلتفرم‌های آمریکایی در این کشور به‌دنبال حفاظت از داده‌های مردم کشورش است.

آنطور که روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است، شی جین پینگ درعین‌حال می‌داند که حتی اگر دسترسی به اطلاعات و داده‌های کشورهای خارجی میسر نباشد، بستن دسترسی این کشورها به اطلاعات چین که درواقع اطلاعات مرتبط با الگوهای رفتاری در حدود ۱.۴ میلیارد نفر از آدم‌های روی کره‌ی زمین است، می‌تواند دست برتر را در حوزه اطلاعاتی در اختیار این کشور قرار دهد. باوجود این‌که دولت بایدن به‌صورت عمومی در مورد اهمیت داده‌ها در رقابت ایالات‌متحده با چین سخن گفته‌است، اما به‌نظر می‌رسد استراتژی ملموسی در خصوص نوع رقابت با پکن در این خصوص نداشته باشد.

اقدامات چین می‌تواند از یک پیش‌بینی ساده در خصوص بازارهای بورس آمریکا شروع‌شده و به دسترسی به داده‌های غول‌های بزرگ فناوری اطلاعات این کشور و استفاده از آن‌ها در جهت ضربه زدن به منافع ایالات‌متحده طبقه‌بندی شود.

در سال ۲۰۱۳ یعنی کمی بعد از آن که شی جین پینگ ریاست‌جمهوری چین را در دست گرفت، بیان کرد: «اقیانوس بزرگ داده، مانند منابع نفتی در طول دوران صنعتی شدن، حاوی قدرت تولید امنیت و همچنین فرصت‌های زیادی است. هر کس که تکنولوژی‌های مرتبط با داده‌های بزرگ را کنترل کند، می‌تواند منابع توسعه را کنترل کرده و دست برتر را داشته باشد.» از آن زمان به بعد پکن در تلاش است تا چهارچوبی فراهم کند که براساس آن اطمینان یابد داده‌ها را می‌تواند با حجم زیاد ذخیره کرده و آن را در خدمت منافع ملی خود گیرد.

دولت چین از سال ۲۰۱۷، مشغول تهیه قوانین و آیین‌نامه‌هایی بود که دسترسی حزب کمونیست چین را به داده‌های شرکت‌های اطلاعاتی و ارتباطی میسر می‌کرد. این شرکت‌ها یا در داخل چین بوده‌اند و یا شرکت‌هایی مانند هوآوی در خارج از مرزهای این کشور بودند که تمام داده‌هایشان باید در اختیار دولت قرار می‌گرفت و درحال‌حاضر نیز پکن در حال تهیه قوانینی مانند امنیت اطلاعات و یا قانون حفاظت از اطلاعات شخصی در این کشور است که در ماه‌های سپتامبر و نوامبر به تصویب رسید و نه‌تنها دسترسی دولت این کشور به اطلاعات شخصی کاربران در فضای مجازی را میسر می‌کرد بلکه کنترل شدیدی نیز بر آن اعمال می‌کرد. این مسئله می‌تواند شرکت‌های خارجی که در چین فعالیت می‌کنند را به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد.

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در هفته نامه صبح صادق