بایدن و دموکراسی آمریکایی

سخنرانی بایدن در آتلانتا؛ آغاز جنگ تمام عیار دموکرات ها با جمهوری خواهان در سنا
جنگ داخلی از سنا آغاز می شود

ثمانه اکوان – سخنرانی آتشین بایدن در مراسم سالگرد حادثه ۶ ژانویه که در آن عنوان کرده بود دموکراسی آمریکایی به‌شدت تهدید شده و باید چاره‌ای برای آن اندیشید، به‌نظر می‌رسید قصد دارد فضا را به سمت مقابله با ترامپ ببرد. بااین‌حال اقداماتی که کاخ‌سفید اعلام کرده‌است بایدن قرار است در طول هفته جاری به آن‌ها بپردازد، نشان می‌دهد کاخ‌سفید برنامه‌های ویژه‌ای برای پرداختن به مسائل مرتبط با دموکراسی در داخل آمریکا دارد. بایدن در سخنرانی خود در مراسم ۶ ژانویه حمله به ساختمان کنگره را با بمباران بندر پرل هاربر در جنگ جهانی دوم و حمله به فعالان حقوق مدنی سیاه‌پوستان در سلمای آلاباما مقایسه کرد. از نظر رسانه‌های آمریکایی او نمی‌خواست تنها به ایجاد ترس در افکار عمومی در خصوص زیر سوال رفتن دموکراسی آمریکایی بپردازد و نقشه‌های بیشتری در این زمینه داشت. بایدن در همین راستا در این سخنرانی گفت: «پس بیایید یک گام فراتر برویم و فصل بعدی از تاریخ آمریکا را بنویسیم. فصلی که در آن حادثه ۶ ژانویه به‌معنای پایان دموکراسی نیست بلکه به‌معنای آغاز و رنسانس در آزادی و بازی عادلانه است.»

در زمانی‌که سخنرانی بایدن توسط تمام رسانه‌های آمریکایی انعکاس داده می‌شد، به‌نظر می‌رسید که روی صحبت بایدن تنها با مردم آمریکا نیست بلکه با ۵۳۵ عضو کنگره است که قرار است نقشی حیاتی در ایجاد اصلاحات در دموکراسی آمریکا داشته و جلوی ایجاد مانع توسط جمهوری‌خواهان برای محدود کردن فعالیت سیاسی دموکرات‌ها را بگیرند. بایدن پیش‌از این نیز اعلام کرده بود که به‌احتمال زیاد از تغییر قوانین حاکم بر سنا حمایت می‌کند تا قوانین مرتبط با حق رأی در این مجلس به‌زودی تصویب شود و جلوی قانون‌گذاری‌های محلی برای محدود کردن حق رای را بگیرد.

بایدن درعین‌حال سخنرانی خود در آتلانتا را فشاری به قانون‌گذاران برای انجام‌وظیفه خود در دفاع از دموکراسی آمریکایی عنوان کرده‌است که از زمان جنگ داخلی تاکنون چنین مورد هجمه و هجوم قرار نگرفته بود. نمایندگان دموکرات آمریکا به دلیل این‌که جمهوری‌خواهان در مجلس سنا با «فیلی باستر»- به معنی انجام سخنرانی های گاه بی معنی و طولانی مدت برای بررسی نکردن یک لایحه در مجلس – اجازه طرح لوایح حفاظت از حق رای در آمریکا را نداده‌اند، تلاش دارند قانون مجلس سنا در خصوص فیلی باستر را تغییر داده و اجازه ایجاد ممانعت در مسیر تصویب قانون را به جمهوری‌خواهان ندهند.

حضور بایدن در آتلانتا و به‌ویژه ایالت جورجیا به این دلیل است که جورجیا اولین ایالت آمریکا بود که محدود کردن حق رای را تصویب کرد . این قانون که توسط فرماندار ایالت جورجیا به نام «برایان کمپ» ارائه‌شده بود به‌نحوی شرایط رای دادن در این ایالت را سخت می‌کرد که بسیاری از اقلیت‌های نژادی نتوانند در رأی‌گیری‌های مرتبط با ریاست‌جمهوری و کنگره شرکت کنند. جورجیا درواقع به قطعه ابتدایی دومینوی محدود کردن حق رای در آمریکا تبدیل شد و پس‌از این ایالت، ۳۲ ایالت دیگر نیز چنین قوانینی را تصویب کردند تا به قول جمهوری‌خواهان مانع از تقلب در انتخابات شوند. بااین‌حال کارشناسان حوزه سیاست در آمریکا بر این عقیده‌اند که این قانون‌ها تنها جلوی مشارکت گسترده در انتخابات را می‌گیرد و مشارکت پائین نیز معمولاً به نفع جمهوری‌خواهان تمام می‌شود و این به‌معنای تهدید دموکراسی در آمریکا است.

بایدن در نطق خود در شهر آتلانتا با اشاره به مسئله فیلی باستر در مجلس سنا، گفت که این مسئله، ایجاد مانع بر سر راه دموکراسی است. بایدن در همین خصوص اضافه کرده‌است:« فیلی باستر حملاتی شدید علیه حقوق اولیه مردم در قانون اساسی آمریکا است. در چند روز آینده زمانی‌که این لوایح برای رأی‌گیری به کنگره بروند می‌توان نقطه عطف در تاریخ این ملت را مشاهده کرد. آیا ما دموکراسی را در مقابل استبداد انتخاب می‌کنیم؟ نور را در مقابل سایه و عدالت را در مقابل بی‌عدالتی؟ من می‌دانم که حالا در کجا ایستاده‌ایم.»

بایدن اما در شرایطی پایتخت را رها کرده و به آتلانتا رفته‌است که برخی از تحلیلگران آمریکایی بر این عقیده اند که این کار قماری جدی در فعالیت‌های رییس‌جمهور آمریکا است. بایدن تاکنون نیز چندین تلاش در پایتخت برای پیشبرد اهداف خود در فضای سیاسی آمریکا انجام داده که همگی با شکست مواجه شده‌اند. یکی از آن‌ها لایحه تامین بودجه زیرساخت‌های آمریکا بود که به تصویب مجلس سنا نرسید. درخصوص لوایح مرتبط با حق رای نیز بایدن با موانعی جدی بر سر راه قانون‌گذاری در این زمینه روبرو است و جمهوری‌خواهان با قاطعیت در مقابل اقدامات دموکرات‌ها در این خصوص ایستاده‌اند. اگر قرار باشد اصلاحات در قانون سنا تصویب شود، تمام ۵۰ نماینده دموکرات سنا و همچنین کاملا هریس معاون رییس‌جمهور باید به این اصلاحات رای دهند. این در شرایطی است که جو منچین از ویرجینیای غربی و همچنین «کِرستن سینما» از آریزونا ، دو نماینده دموکراتی هستند که مخالفت خود با تغییر قوانین مرتبط با فیلی باستر در مجلس سنا را اعلام کرده‌اند و به‌نظر می‌رسد دموکرات‌ها حتی حمایت کامل نمایندگان عضو حزب خود را نیز در این خصوص به‌همراه ندارند.

بررسی الگوی حاکم بر رفتار رهبران حزب دموکرات به‌خصوص در کاخ‌سفید نشان می‌دهد فضاسازی تبلیغاتی و رسانه‌ای معمولاً زمانی انجام می‌شود که آن‌ها اطمینان دارند در پیشبرد اقدامات خود با شکست مواجه می‌شوند. در خصوص تغییر در قوانین سنا برای پیشبرد اهداف دموکرات‌ها در این مجلس نیز به‌نظر می‌رسد حزب دموکرات از توانایی لازم برای تصویب این قوانین برخوردار نیست و برای جبران شکست کاخ‌سفید در این مسئله، تلاش دارد از فضاسازی رسانه‌ای استفاده کرده و عنوان کند بایدن، کاملا هریس و سایر رهبران دموکرات تمام تلاش خود را برای حفظ دموکراسی آمریکا انجام داده‌اند و ازاین‌پس هر اتفاقی که رخ دهد ،کنترل آن در دست دموکرات‌ها نخواهد بود. این همان شرایطی است که رسانه‌ها را واداشته تا از احتمال شکل‌گیری جنگ داخلی در آمریکا بگویند و بیان کنند درصورتی‌که دموکرات‌ها نتوانند در این خصوص به هدف خود دست پیدا کنند، فضا را به سمت اقدامات رادیکالی پیش برده و درنهایت می‌توانند شروع‌کننده یک جنگ تمام‌عیار علیه جمهوری‌خواهان باشند. اوج این جنگ را می‌توان در روزهای پایانی سال جاری میلادی یعنی در ماه نوامبر که انتخابات درکنگره برگزار می‌شود مشاهده کرد و اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد تبعات آن تا سال ۲۰۲۴ نیز با فضای سیاسی آمریکا همراه خواهد بود.

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در وطن امروز