سفر دونالد ترامپ به اروپا، شرکت او در نشست ناتو و بعد از آن، دیدارش با ولادیمیر پوتین، اگر چه نتیجه‌ای مثبت برای سیاست خارجه او نداشت، اما به واقعه‌ای تبدیل شد که می‌توان از آن به عنوان آغاز جنگ داخلی انتخاباتی آمریکا در بین دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه یاد کرد. در واقع می‌توان به جرات بیان کرد که دیدار پوتین و ترامپ تنها یک نتیجه در بر داشت و آن واکنش نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه علیه رییس جمهوری بود که تلاش داشت از این دیدار تاریخی در جهت تأمین منافع خود بهره‌برداری سیاسی کند.
دونالد ترامپ نتیجه سفر خود به هلسینکی فنلاند و دیدار با پوتین را بسیار مثبت و مهم ارزیابی کرد و طبق رویه معمول در توئیتهایش خود را پیروز میدان دیپلماسی با روسیه دانست. با این حال صحبت‌های او در زیر سؤال بردن صداقت نهادها و آژانس‌های امنیتی آمریکا، تبدیل به گل به خودی‌ای شد که تا به امروز هیچ جمهوری‌خواهی آن را به چشم ندیده بود. این سفر با دستاوردهای ناچیزش برای سیاست خارجی آمریکا در نهایت به نقطه عطفی در کارنامه کاری ترامپ تبدیل می‌شود؛ آنهم در شرایطی که او بیشتر از هر زمان دیگری برای به دست گرفتن عنان کنگره، نیازمند وحدت در میان جمهوری خواهان و حمایت آنان است.
در آبان ماه سال جاری انتخابات کنگره آمریکا برگزار می‌شود و این انتخابات از جمله انتخاباتی است که برای همه 435 کرسی مجلس نمایندگان و تعداد زیادی از کرسی‌های مجلس سنا رأی‌گیری به عمل خواهد آمد. دموکرات‌ها از هم اینک برنامه‌های سخت و دیدارهای فشرده‌ای برای پیروزی در این انتخابات دارند و اعتقاد دارند در صورتی که بتوانند این انتخابات را با پیروزی پشت سر بگذارند، می‌توانند دوران ریاست جمهوری ترامپ را نیز به همین 4سال محدود کرده و مانع از پیروزی دوباره او در انتخابات دوره بعد در سال 2020 میلادی شوند. اوباما چندی است به شدت در حال آماده کردن سران دموکرات و ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی – انتخاباتی برای نامزدهای دموکرات است و امیدوار است که مجلس نمایندگان و سنا با شعارهای انتخاباتی ضد ترامپ دوباره در دست دموکرات‌ها قرار گیرد. این برای اولین بار در تاریخ معاصر آمریکا است که یک رییس جمهور پیشین چنین قاطعانه به میدان انتخابات می‌آید و سعی دارد همه چیز را دوباره به وضعیت دو سال پیش و زمانی که ترامپ رأی نیاورده بود، بازگرداند. تمام این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که به نظر می‌رسد ترامپ بیشتر از اینکه به فکر حزب جمهوری‌خواه و پیروزی نامزدهای این حزب در انتخابات مجلس نمایندگان و سنا باشد، به فکر به پیش بردن اهداف شخصی خود در کاخ‌سفید است و می‌خواهد رابطه آمریکا با روسیه را در شرایطی ‌ترمیم کند که سران جمهوری‌خواه برای رأی آوردن در انتخابات کنگره هر چه بیشتر از این مسئله فاصله گرفته و با دموکراتها هم رأی و هم نظر می‌شوند.
حجم بی سابقه انتقادات نمایندگان شاخص هر دو حزب در کنگره به اقداماتی که ترامپ در سفرهای اخیرش انجام داد و دیدارش با پوتین، حکایت از این دارد که ترامپ احتمالاً موجب شکست بزرگ جمهوری‌خواهان در انتخابات پیش‌رو می‌شود. اما در جبهه مقابل، باراک اوباما که به عنوان رییس‌جمهور پیشین، هم اینک باید به کارهای شخصی خود برسد و کمتر در فضای سیاسی فعال باشد، به شدت فعال شده و روز سه‌شنبه برای اولین بار بعد از خروج از کاخ سفید، انتقادات تندی را علیه ترامپ مطرح ساخت. او که برای سخنرانی در مراسم سالگرد نلسون ماندلا به آفریقای جنوبی سفر کرده بود، از فرصت سخنرانی استفاده کرد تا مهمانان این مراسم را که تعدادشان به 15 هزار نفر می‌رسید، با یادآوری اقدامات و فعالیت‌های ترامپ بخنداند و خواهان توجه بیشتر به دموکراسی در آمریکا شود.
او به شدت بر این نکته تاکید کرد که با برخی از افراد اصولاً نمی‌توان گفت‌و‌گو و مذاکره‌ای داشت و بدون اینکه نامی از ترامپ ببرد، گفت وقتی شما به میز می گویید میز و فرد دیگری به آن می‌گوید فیل، نمی‌توانید در مورد میز با او مذاکره کنید!
وی گفت: باید حقایق را باور کرد، زیرا بدون آن، پایه همکاری وجود ندارد. اگر همه دانشمندان جهان بگویند تغییرات آب و هوایی در حال وقوع است، اما کسی بگوید چنین نیست، نمی‌توان زمینه مشترکی برای همکاری یافت.
ترامپ چندی پیش به بهانه این که توافق جهانی آب وهوایی پاریس به ضرر اقتصاد آمریکا است از آن خارج شد و این اقدام هدف انتقادهای گسترده حتی در غرب قرار گرفت. اوباما همچنین درباره حمله به رسانه‌ها هشدار داد و گفت سانسور و کنترل دولتی رسانه‌ها در حال افزایش است و از رسانه‌های اجتماعی برای گسترش حس تنفر، تبلیغات و دیدگاههای توطئه استفاده می‌شود. ترامپ تاکنون بارها از عنوان «رسانه‌های جعلی» برای حمله به رسانه‌ها منتقد خود بهره گرفته است. رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا گفت: «افراد امروزه صرفاً دروغ‌پردازی می‌کنند. ما امروز شاهد افزایش پروپاگاندای تحت حمایت دولت‌ها هستیم. ما امروز می‌بینیم که رهبران سیاسی وقتی دروغ‌هایشان علنی می‌شود، شرم نمی‌کنند و به دروغ‌پردازی ادامه می‌دهند.»
رسانه‌های آمریکایی از صحبت‌های اوباما با عنوان نقطه آغاز فعالیت‌های انتخاباتی دموکرات‌ها به رهبری او برای در دست گرفتن سکان هدایت کنگره یاد کردند. سخنرانی‌ای که نشان‌دهنده تمایل شدید دموکرات‌ها به حمله به ترامپ برای رأی آوردن بیشتر در انتخابات آتی است.

منتشر شده در: روزنامه حمایت  صفحه پی دی اف obama