US President Donald Trump participates in a tour of a Honeywell International plant that manufactures personal protective equipment in Phoenix, Arizona on May 5, 2020. (Photo by Brendan Smialowski / AFP) (Photo by BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images)

 ویروس کرونا در طول بیش از 3 ماهی که در آمریکا در حال جولان دادن است، بارها سعی کرده راه خود را به کاخ سفید باز کند. با این حال با گسترش یافتن این ویروس و مهار نشدن آن در داخل خاک آمریکا، هر روز بر احتمال اینکه سرانجام روزنه‌ای باز شده و ویروس بتواند به اتاق بیضی کاخ سفید راه پیدا کند، افزوده می‌شود.

طی چند روز گذشته با گرفتار شدن پیشخدمت شخصی ترامپ، «کیتی میلر» سخنگوی مایک پنس و دستیار شخصی ایوانکا ترامپ به بیماری «کووید-19»، احتمال اینکه کرونا سرانجام راهی برای آلوده کردن کل کاخ سفید پیدا کرده باشد، بالا رفته است. آلودگی کاخ سفید و ساکنان آن به ویروس کرونا البته در مقایسه با آنچه در جامعه آمریکا می‌گذرد، مسأله چندان عجیبی هم نیست. دولت ترامپ در حالی این روزها مشغول مبارزه با رسانه‌ها و دموکرات‌ها برای باز کردن دوباره ایالت‌هاست که هر روز نه‌تنها بر تعداد بیماران و قربانیان کرونا در این کشور افزوده می‌شود، بلکه پیش‌بینی‌های دولتی درباره میزان قربانیان نیز هر روز دچار تغییر و تحول شده و افزایش عجیبی پیدا می‌کند. در شرایطی که ترامپ به رسانه‌ها اعلام کرده بود در صورتی که تعداد قربانیان کرونا زیر 100 هزار نفر باشد عملکرد دولت خوب ارزیابی می‌شود، هم اینک تعداد این افراد به 80 هزار نفر رسیده و کارشناسان اپیدمولوژیست در گفت‌و‌گو با «سی‌ان‌ان» بیان کرده‌اند پیش‌بینی‌شان با روند کنونی این است که 137 هزار آمریکایی تا ماه آگوست امسال یعنی میانه تابستان جان‌شان را به خاطر ابتلا به این بیماری از دست بدهند. اسکان یافتن کرونا در کاخ سفید آن هم در روزهایی که تعداد قربانیان آن هر روز در شهرهای مختلف آمریکا افزایش می‌یابد، علاوه بر اینکه نشان می‌دهد پروتکل‌های بهداشتی حتی در درون کاخ سفید نیز رعایت نمی‌شود، بیانگر این است که روایت کاخ سفید از کرونا اساسا دچار خدشه زیادی است.

دولت ترامپ که این روزها به فرمانداران ایالت‌های مختلف و همچنین رسانه‌ها فشار می‌آورد که زمینه برای بازگشایی ایالت‌ها را فراهم کنند، حالا با آلوده شدن به ویروس کرونا نشان داده است نه‌تنها نمی‌تواند آمریکایی‌ها را از این بیماری در امان نگه دارد، بلکه در ایمن ساختن خود نیز با مشکلات زیادی رو‌به‌رو است. البته این تنها ساکنان کاخ سفید نبوده‌اند که با ویروس کرونا چشم در چشم شده‌اند. دکتر آنتونی فائوچی، رئیس مرکز آلرژی و بیماری‌های واگیردار و همچنین رابرت ردفیلد مدیر مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا نیز که در کاخ سفید رفت و آمد داشته‌اند به واسطه ارتباط با یکی از مسؤولان کاخ سفید که حالا آزمایش کرونای او مثبت شده، خود به قرنطینه 2 هفته‌ای رفته‌اند. دکتر فائوچی که با مانع ترامپ برای رفتن به کنگره و شرکت در جلسه استماع مجلس سنای آمریکا رو‌به‌رو شده بود حالا فرصتی پیدا کرده است تا به صورت تماس تصویری در جلسه استماع شرکت کند و به سؤالات نمایندگان کنگره درباره عملکرد دولت درباره مقابله با ویروس کرونا پاسخ دهد.

در این میان خبرگزاری‌ها روز گذشته از احتمال قرنطینه شدن مایک پنس، معاون ترامپ نیز خبر داده‌‌اند. او که تمام تعطیلات آخر هفته را در خانه مانده و ملاقات‌هایش را نیز لغو کرده بود، روز گذشته خبر داد قصد ندارد در قرنطینه بماند و مطمئنا سری به کاخ سفید خواهد زد اما رسانه‌ها خبر داده‌اند با این وجود تعداد ملاقات‌ها و جلسات مایک پنس بشدت کاهش یافته است. او همچنین از روز جمعه که سفری به آیووا داشته، در کاخ سفید دیده نشده و غیبت او به نحوی بود که در جلسه دیدار ترامپ با فرماندهان نظامی که روز شنبه برگزار شد نیز حضور پیدا نکرد. به گزارش «سی‌ان‌بی‌سی»، کارمندان دیگری در کاخ سفید که حالا به قرنطینه رفته‌اند عبارتند از استفن میلر همسر کیتی میلر که دستیار شخصی ترامپ است و تست کرونای همسرش کیتی میلر مثبت اعلام شده است، استفن هان، مدیر مرکز غذا و داروی آمریکا و تعدادی از اعضای گارد حفاظت رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید که با مسؤولان کرونا گرفته کاخ در ارتباط نزدیک بوده‌اند.با وجود اینکه مایک پنس با اعلام بازگشتش به کاخ سفید سعی دارد شرایط را در واشنگتن و کاخ سفید عادی جلوه دهد اما رسانه‌ها بیشتر از اینکه نگران جان ترامپ یا معاون او  یا هر کدام از دستیارانش در کاخ سفید باشند، از این مسأله نگرانی دارند که شیوع کرونا در کاخ سفید، نشان می‌دهد اصولا نمی‌توان به چنین دولتی اعتمادی برای مدیریت بحران داشت. به گزارش سی‌ان‌ان، سؤال اصلی برای افکار عمومی آمریکا این است: «اگر آدم‌های اطراف ترامپ در کاخ سفید که بالاترین میزان امنیت و حفاظت را دارند، در برابر ویروس ایمن نیستند، چطور امکان دارد باقی مردم از چند روز آینده به صورت عادی به سر کارهای‌شان بروند و انتظار نداشته باشند به بیماری مبتلا شوند و بمیرند؟»

مبتلا شدن کارمندان کاخ سفید به بیماری «کووید-19» آنطور که تحلیلگران «سی‌ان‌ان» بیان کرده‌اند، تهدیدی مستقیم برای روایت دولت درباره امنیت مردم آمریکاست. این مسأله البته زمانی به تهدید علیه امنیت آمریکا تبدیل می‌شود که بدانیم هفته گذشته کاخ سفید دستورالعمل بازگشایی کشور را که مرکز مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر این کشور تهیه کرده بود رد کرده و آن را «بیش از حد تجویزی» دانسته بود؛ تجویزی که می‌تواند به پروسه بازگشایی آمریکا لطمه وارد کند!به نظر می‌رسد دغدغه این روزهای افکار عمومی و رسانه‌های آمریکایی بیشتر از اینکه مسأله سلامتی رئیس‌جمهور یا معاون او باشد، مسأله چگونگی گریز از بحران‌های ایجاد شده در پروسه مدیریت بحران کاخ سفید در ماجرای کرونا باشد! شاید بیمار شدن دستیاران و کارمندان دولت به آنها یادآوری کرده است که شاید جولان کرونا در کاخ سفید بهترین راه برای این باشد که به ترامپ نشان داده شود آمریکا توان بازگشایی کشور، پر شدن دوباره بیمارستان‌ها و حفر شدن قبرهای دسته جمعی در ایالت‌های مختلف را ندارد. یادآوری این نکته که مهم‌ترین تهدید برای امنیت ملی آمریکا در حال حاضر کاخ سفید و نحوه مدیریت او است نه کرونا!

منتشر شده در روزنامه وطن امروز ، فایل