نیروهای نظامی آمریکا در تایوان

باوجود این‌که رؤسای جمهور ایالات‌متحده و چین چندی پیش در تماس تصویری با یکدیگر لحن ملایم‌تری به خود گرفته و اعلام کردند دیپلماسی و مذاکره تنها راه‌حل مشکلات و سوء‌تفاهم‌های بوجودآمده در مسئله تایوان است، خبرگزاری‌های آمریکایی خبر از افزایش میزان نیروهای نظامی آمریکا در تایوان داده‌اند. این رسانه‌ها اعلام کرده‌اند دولت بایدن در طول چند ماه گذشته به‌صورت مخفیانه تعداد نیروهای نظامی در تایوان را افزایش داده و نزدیک به ۴۰ گردان نظامی را در نزدیکی ساختمان کنسولگری آمریکا در تایوان مستقر کرده و تلاش دارد به آموزش نظامی نیروهای تایوانی ادامه دهد. این افزایش تدریجی و مخفیانه نیروهای امریکایی در نهایت منجر به این شده‌ که براساس آمار و داده‌های وزارت دفاع این کشور، تعداد نیروهای آمریکا در تایوان نسبت‌به سال گذشته تقریباً ۲ برابر شده‌است. به‌همین‌ترتیب نگرانی‌ها در کاخ‌سفید و پنتاگون درباره سرنوشت تایوان و همچنین امکان رویارویی نظامی آمریکا با نیروهای چینی را افزایش داده‌است. با وجود آنکه بیشتر مقامات نظامی آمریکا بر این عقیده‌اند که چین تصمیم ندارد به تایوان حمله کنند اما بالا رفتن میزان تولیدات نظامی چین و همچنین تولید موشک‌های های پرسنل باعث شده‌است که توازن نظامی موجود بین چین و تایوان برهم خورده و درعین‌حال نیروهای دفاعی تایوان احساس ضعف بیشتری در مقابل پکن داشته باشند. صحبت‌های شی جین پینگ رییس‌جمهور چین برای حفظ اتحاد چین و تایوان و همچنین بازگشت تایوان به سرزمین مادری، نگرانی‌ها در خصوص اقدامات بعدی پکن را افزایش داده‌است. بااین‌حال بسیاری از رسانه‌های چینی معتقدند چنین ادبیاتی پیش‌از این نیز وجود داشته‌است و حالا به این دلیل مورد توجه رسانه‌های آمریکایی قرار گرفته که دولت بایدن تلاش دارد توجه خود را از مسائل دیگر دنیا دور کرده و تنها به مباحث مرتبط با چین بپردازد.

تماس تصویری بایدن و شی جین پینگ بااین‌حال نتایج خوبی برای هر دو طرف به دنبال داشت درصورتی‌که در شرایطی که هر دو طرف خود را پیروز میدان مذاکره دیپلماتیک می‌دانستند، اما اذعان بایدن به این‌که آمریکا فعلا استقلال کامل تایوان را به رسمیت نخواهد شناخت، باعث شد رسانه‌های چینی اعلام کنند لحن سخت و تهاجمی آمریکا در برابر پکن دچار تغییر شده‌است. برخی تحلیلگران حوزه بین‌المللی بر این عقیده‌اند که اگر قرار باشد اتفاقی در رابطه آمریکا و رابطه چین و تایوان بیفتد، امکانات لازم برای حمله نظامی به تایوان تا سال ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۵ سال طول خواهد کشید و به‌همین دلیل آمریکا زمان لازم برای پیگیری دیپلماسی و تلاش برای جلوگیری از این اتفاق را در دست دارد.

دولت شی جین پینگ نیز از این فرصت قرار است برای افزایش میزان دیپلماسی عمومی خود در تایوان استفاده کند و شرایط را به‌نحوی پیش ببرد که اگر قرار باشد استقلال تایوان ازبین‌رفته و دوباره این کشور تحت کنترل پکن قرار گیرد، افکار عمومی با این مسئله موافق باشد؛ بنابراین لحن مقامات چینی در مقابل مردم تایوان بسیار مسالمت‌جویانه است. در شرایطی که آمریکا با توجه به حوزه شرق آسیا به‌دنبال استفاده از تمام مسائل موجود برای مقابله با پیشرفت‌های اقتصادی چین است، به‌نظر می‌رسد اقدامات غیرنظامی نتیجه نهایی را در این خصوص مشخص خواهد کرد اگر چین بتواند از طریق دیپلماسی عمومی و تاثیرگذاری بر افکار عمومی اهداف خود در تایوان را دنبال کند، آمریکا نیز دیگر نمی‌تواند اقدامی در این زمینه در مقابله با پکن انجام دهد. معمولا توجه و حضور ویژه آمریکا در مناطق مختلف دنیا، حضوری نظامی بوده است ؛ در صورتی که پکن بتواند در خصوص اختلافاتش با تایوان به راه حلی دیپلماتیک بردس، نمی توان تصور کرد آمریکا نیز راهی برای بهانه جوییهای سیاسی و بیشتر کردن حضور نظامی اش در منطقه پیدا کند.

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در هفته نامه صبح صادق