دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان هفته گذشته با اشاره به نزدیک بودن زمان برگزاری رفراندوم جدایی اسکاتلند از این کشور، به قدری احساساتی شد که بیان کرد اگر اسکاتلند رای به استقلال بدهد ، قلبش می شکند!

مردم اسکاتلند در ماه سپتامبر سال جاری میلادی – ماه شهریور – در سرنوشت ساز ترین رفراندوم تاریخ خود شرکت خواهند کرد تا مشخص کنند آیا همچنان می خواهند جزیی از انگلستان باقی بمانند یا اینکه میخواهند دولت مستقل خود را داشته باشند.

نخست وزیر انگلستان که در منطقه پرث اسکاتلند در جمع محافظه کاران اسکاتلندی سخنرانی می کرد، بیان کرد که مسئله حفظ بریتانیای کبیر و پادشاهی متحد مسئله ای است که نه با عقل، بلکه با دلهای مردم این کشور سر و کار دارد . او بیان کرد : از اینکه ببینم پادشاهی متحد ما از هم گسیخته شده و تکه تکه می شود قلبم می شکند . او از اکثریت خاموش که استقلال اسکاتلند را رد می کنند ، خواست که در مقابل تندرویها ملی گراها بایستند.

رای دهندگان در اسکاتلند، در تاریخ 18 سپتامبر به پای صندوقهای رای می روند تا در همه پرسی استقلال این منطقه شرکت کنند . کامرون در این باره گفت : اگر اسکاتلند رای به جدایی و استقلال از انگلستان بدهد ، این مسئله مسئله ای آزمایشی برای مدتی موقت نخواهد بود و برای همیشه اجرایی خواهد شد .

او افزود : چرا باید کاری کنید که به صورت ناگهانی خواهر شما که در ادینبرگ کار میکند و یا برادرتان که در لندن زندگی می کند ، چشم باز کنند و ببینند که در یک کشور خارجی هستند ؟ چرا باید کاری کنیم که سازماندهی اصلی و ارگانهای این کشور که کمک کرده اند این کشور به سطع و موقعیت کنونی خود در جهان برسد ، از هم بپاشد ؟ وی درادامه افزود : طرفداران استقلال به نظر من مسئله را به خوبی بیان نکرده و سوالات زیادی را بی پاسخ گذاشته اند . وی اضافه کرد که هنوز معلوم نیست اسکاتلند قرار است از چه واحد ارزی استفاده کند و اگر قرار باشد هم عضو اتحادیه اروپا باشد و هم عضو ناتو ، قرار است چه هزینه هایی را بپردازد و هزینه زندگی در اسکاتلند و انگلستان به چه حدی می رسد ؟

او در عین حال به الکس سالموند ، رهبر جدایی طلبان در اسکاتلند نیز اشاره کرد و گفت : «معلوم نیست بعد از این همه سال فکر کردن در مورد جدایی اسکاتلند ، الکس چگونه برای این لحظه برنامه ریزی کرده است . او سالها وقت داشته تا در مورد تبعات این کار فکر کند اما حالا که تنها در حدود 70 روز تا زمان برپایی رفراندوم باقی مانده می بینید که الکس هنوز هم آماده نیست و به بسیاری از سوالات پاسخی نداده است . مشخص نیست قمار او با مسئله استقلال ، چگونه میخواهد آینده ملت ما را به نابودی بکشاند .»

نخست وزیر انگلیس در ادامه سخنرانی اش بر این مسئله تاکید کرد که سر و صداهایی که ملی گرایان ایجاد می کنند ، برای کسانی که به آینده انگلستان به صورت یکپارچه و متحد باور دارند ، ایجادخطر می کند . او دولت اسکاتلند را به استفاده از تهدید و هشدار برای ساکت کردن تجار این کشور متهم کرد و گفت دولت اسکاتلند برای اینکه تجار و بازرگانان اسکاتلندی از خطرات اقتصادی این استقلال چیزی به مردم نگویند ، آنها را تهدید کرده است .

البته در آن سوی میدان نیز طرفداران استقلال اسکاتلند بر این باورند که دولت انگلستان هزینه های زیادی در این بخش می کند تا مردم را به «نه گفتن» به استقلال اسکاتلند تشویق کند . دولت همچنین از چهره های مطرح سینمایی و ادبیات و هنرمندان نیز استفاده می کند تا مردم را وادار به شرکت نکردن در رفراندوم استقلال کند . جی کی رولینگ – خالق هری پاتر-  یکی از این هنرمندان است که با توجه به محبوبیت و معروفیتی که در سرتاسر جهان دارد ،به کمک دولت انگلستان برای جلوگیری از استقلال اسکاتلند رفته و مبلغی در حدود 1 میلیون پوند را به کمپین « نه به استقلال» کمک کرده است . رسانه های اسکاتلندی و مردم این منطقه با نگرانی به این تلاشها نگاه می کنند و اعتقاد دارند دولت انگلستان تمام امکانات خود را بسیج کرده تا جلوی رای دادن مردم این منطقه به استقلالشان را بگیرد . این تلاشهای تبلیغاتی باعث ایجاد اختلافات شدیدتری میان مردم در مناطق مختلف شده است . یکی از تجار انگلیسی که مبلغ هنگفتی برای کمپین نه به استقلال هزینه کرده بود ، این روزها با تحریم همه جانبه از سوی مردم اسکاتلند رو به رو شده و محصولاتش در سرتاسر اسکاتلند فروشی ندارد .

صحبت های دیوید کامرون در حالی بیان شده که «بلیر جنگینز» مدیر اجرایی کمپین «بله به استقلال» می گوید: «دیوید کامرون واقعا از مرحله پرت است. او گمان می کند که اکثریت خاموشی در اسکاتلند وجود دارد که می خواهد به استقلال رای منفی دهد! او فکر می کند اکثریت خاموشی در اسکاتلند زندگی می کند که به محافظه کاران و برنامه های ریاضت اقتصادی شان می خواهد بله بگوید . این مسخره ترین چیزی است که می توان از کامرون شنید . »

وی بیان می کند : « حقیقت این است که اکثریت بسیار پرآوازه و معترضی در اسکاتلند وجود دارد که علیه دیوید کامرون موضع می گیرد . ما فقط یک نماینده محافظه کار در اینجا داریم و مردم و نمایندگان این منطقه هیچ علاقه ای به محافظه کاران و برنامه های اقتصادی شان ندارند . به لطف سیستم محافظه کار حزب وست مینستر 30 هزار کودک دیگر در اسکاتلند به سمت فقر کشانده شده اند چرا که حزب محافظه کار برای کاهش هزینه هایش که در واقع به معنای هزینه کردن بیش از 4 میلیارد پوند دیگر در تسلیحات هسته ای است ، باید بودجه اسکاتلند را کاهش می داد ! »

مدیر اجرایی گروه «تجارت برای اسکاتلند» هم در مخالفت با صحبتهای دیوید کامرون می گوید که او همان خط قدیمی درباره زیر سوال رفتن بحث تجارت و بازرگانی و مسایل اقتصادی را دنبال می کند که مردم اسکاتلند را از عواقب استقلال بترساند . اما تجار و بازرگانان در سرتاسر اسکاتلند هر روز صحبتهایشان را آزادانه بیان می کنند و هیچ ترس و ارعابی هم در کار نیست .

وی می افزاید : «این مشکل نخست وزیر است که تاکنون نتوانسته هیچ تاجری از اسکاتلند را وادار کند که در کمپین نه به استقلال صحبت کند .»

الکس سالموند ، نخست وزیر اسکاتلند براین باور است که رای منفی دادن به استقلال این منطقه منجر به کاهش هزینه های عمومی می شود . وی می گوید :« هر چیزی غیر از رای مثبت به طرح استقلال اسکاتلند به معنای ادامه تحمل و زنج بردن از سیستم ریاضت اقتصادی محافظه کاران در لندن است.»

منتشر شده در: هفته نامه خط خبر