نرم افزار جاسوسی اسرائیل

رژیم صهیونیستی به طور مخفیانه به گروهی از شرکت های جاسوسی- سایبری اجازه داده بود با وجود تمام نگرانی های بین المللی و حقوق بشری درباره ریاض، با عربستان سعودی همکاری کنند. این موضوع پس از آن بحث برانگیزتر شد که عربستان سعودی دستور قتل فجیع جمال خاشقجی، از منتقدان حکومت ریاض را صادر کرد. این خبر روز گذشته به صدر اخبار رسانه های دنیا تبدیل شد، زیرا مشخص شد تنها نزدیکان جمال خاشقجی نبودند که مورد حمله سایبری و هک گوشی شان به وسیله نرم افزاری بوده اند که رژیم صهیونیستی آن را به دولت هایی نظیر سعودی فروخته است.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت در همین زمینه نوشت: وزارت اطلاعات اسرائیل به شرکت« NSO» و چند شرکت جاسوسی دیگر اجازه داده بود پیش از قتل جمال خاشقجی، تولیدات و تجهیزات جاسوسی در اختیار عربستان قرار دهند. این شرکت ها بعد از قتل خاشقجی، ارتباطات خود با عربستان را قطع کرده بودند اما رژیم صهیونیستی، NSO و ۲ شرکت دیگر را به تداوم همکاری با عربستان سعودی تشویق کرد و یک مجوز جدید برای همکاری یک شرکت چهارم به منظور انجام فعالیت های جاسوسی صادر کرد. از آن زمان، عربستان به استفاده از ابزارهای جاسوسی فراهم شده توسط شرکت های اسرائیلی به منظور رصد مخالفان و منتقدان سیاسی خود ادامه داده است.

گروه سایبری NSO که معروف به تولید نرم افزار و ابزارهای جاسوسی و سایبری است، بیشتر به این دلیل معروف شده که در چند سال اخیر با استفاده از برنامه «پگاسوس» خود توانسته به دولت های زیادی خدمات جاسوسی ارائه دهد که در نهایت به زندانی شدن فعالان سیاسی مخالف این کشورها منجر شده است. این شرکت اسرائیلی، برنامه پگاسوس را سال ۲۰۱۷ به عربستان سعودی فروخت و این کشور از آن زمان از این برنامه جاسوسی به عنوان بخشی از کمپین وحشیانه خود برای سرکوب مخالفان داخلی و خلاص شدن از شر منتقدان خارج نشین خود استفاده کرده است.

در همین حال، روزنامه هاآرتص نیز گزارش داده است که شرکت «کوادریم» اسرائیل نیز از سال ۲۰۱۹ در حال فروش نرم افزارهای پیشرفته جاسوسی به عربستان سعودی است. این شرکت تارنمای اینترنتی نداشته و روی دفتر آن در شهر رمت گن تابلویی نصب نشده است. در گزارش «هاآرتص» آمده است که شرکت کوادریم توسط ۳ مامور اطلاعاتی بازنشسته ارتش اسرائیل در سال ۲۰۱۶ تاسیس و محصولات آنها توسط شرکت «اینریچ» در بخش یونانی نشین قبرس به سایر نقاط جهان فروخته می شود. نرم افزارهای استراق سمع و هک از جمله محصولات اصلی این شرکت بوده و عربستان سعودی نیز در بین مشتریان اصلی آن قرار دارد.

* نرم افزاری برای سرقت اطلاعات خبرنگاران

شرکت NSO، بارها به دلیل هک داده ها و جاسوسی سایبری مورد انتقاد قرار گرفته است. سال ۲۰۱۹، شبکه اجتماعی «فیسبوک» آمریکا این شرکت اسرائیلی را به هک بیش از ۱۰۰۰ حساب کاربری کاربران واتس اپ متهم کرد. سال ۲۰۲۰ رسانه های بریتانیایی از هک گوشی جف بزوس، بنیان گذار آمازون که گویا از طریق تماس تلفنی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی با کمک برنامه پگاسوس-۳ انجام شده بود، گزارش دادند. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در پاسخ به درخواست های مکرر نیویورک تایمز برای اظهارنظر درباره این اتهامات تنها به گفتن این نکته بسنده کرده است که گواهی فعالیت هر شرکتی که اقداماتش نقض کننده حقوق بشر(!) باشد را لغو خواهد کرد. با این حال مسؤولان وزارت جنگ رژیم صهیونیستی توضیحی درباره اینکه گواهی فعالیت این شرکت ها تا به حال چه بوده و چطور به این فعالیت ها ادامه می داده اند، نداده است.

نرم افزار پگاسوس در گوشی افراد مختلف اینطور فعال می شده است که پیامی متنی را به گوشی افراد می فرستاده و فرد با کلیک کردن روی لینکی که در این متن بود، در واقع نرم افزار را روی گوشی نصب می کرده و کنترل گوشی همراه خود را به دست این نرم افزار می داده است. این دسترسی شامل دسترسی به تاریخچه فعالیت ها در گوشی تلفن همراه و محتوای آن بوده است. این نرم افزار همچنین توانایی فعال کردن دوربین تلفن همراه و میکروفنش را نیز داشته است.

نکته جالب این است که این شرکت اعلام کرده است این نرم افزار را تنها به دولت ها می فروخته است تا بتوانند از آن برای مبارزه با تروریسم استفاده کنند.

ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق و افشاگر اسناد محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا در واکنش به گزارش ها درباره هک شدن تلفن همراه همسر و نامزد خاشقجی قبل از قتل وی به دست عربستان با استفاده از بدافزار جاسوسی رژیم صهیونیستی، توئیتی منتشر کرد و نوشت: گروه «NSO» اسرائیل (سازنده پگاسوس) بارها و بارها ارتباط خود با قتل خاشقجی را انکار کرده است اما شواهد جدید حیرت انگیز تایید می کند تلفن های این زنان درست در زمان قتل او هک شده است. اسنودن توئیت خود را در واکنش به توئیت جان اسکات ریلتون، کارشناس مؤسسه «سیتیزن لب» منتشر کرد که در حساب توئیتری خود نوشته بود: عربستان سعودی جمال خاشقجی را کشت و تکه تکه کرد. همسر جمال قبل از قتل با نرم افزار جاسوسی پگاسوس هدف قرار گرفت. پس از چند روز هم تلفن همراه نامزد او چندین بار هک شد. سیتیزن لب این یافته ها را مستقلاً تأیید کرد.

* شکایت غول های تکنولوژی جهان از شرکت اسرائیلی

آنطور که تایمز اسرائیل گزارش داده است، شرکت های بزرگ تکنولوژی در آمریکا مانند فیسبوک، گوگل، مایکروسافت، سیسکو و دل در اقدامی مشترک از شرکت NSO به دلیل داشتن تکنولوژی بسیار پرقدرت و مخرب و خطرناک آن شکایت کردند.

دسامبر سال گذشته میلادی نیز یک آزمایشگاه بازرسی امنیت سایبری گزارش داد تعداد زیادی از خبرنگاران شبکه الجزیره نیز هدف این حملات بوده اند و گوشی تلفن همراه آنها هک شده و اطلاعات آنها دزدیده شده است. با این حال در آن زمان اعلام شد دولت های سعودی و امارات بودند که دستور این هک را با نرم افزار شرکت NSO صادر کرده اند. این نرم افزارها توانسته بود گوشی موبایل آیفون بسیاری از خبرنگاران در سراسر جهان را به وسیله ای برای جمع آوری اطلاعات تبدیل کند، آن هم بدون اینکه نیازی باشد این افراد روی لینک خاصی کلیک کرده یا متنی را مطالعه کنند. این کار از طریق نرم افزار iMessage صورت می گرفته است.

* قربانیان این حمله نرم افزاری چه کسانی بودند؟

بنا بر گزارش فرانس ۲۴، گزارش منتشرشده از سوی روزنامه نیویورک تایمز، در واقع تلاشی مشترک از سوی روزنامه های مختلف دنیا مانند واشنگتن پست، نیویورک تایمز، گاردین، لوموند و دیگر رسانه های خبری بوده است و توانسته ابعاد مختلف جاسوسی رژیم صهیونیستی از تلفن همراه خبرنگاران را فاش کند. دولت فرانسه نیز روز دوشنبه به این گزارش ها واکنش نشان داده و گفته است اگر این گزارش ها صحت داشته باشد، حمله ای شدید به آزادی مطبوعات خواهد بود. گابریل اتال، سخنگوی دولت فرانسه در این باره اضافه کرد: «این اطلاعات واقعا شوک آور است. ما بشدت به آزادی مطبوعات وابسته هستیم و اگر آنها قصد داشته اند دستکاری در اطلاعات انجام دهند یا رو به تهدید روزنامه نگاران بیاورند، یا جلوی فعالیت های تحقیقاتی روزنامه نگاران را بگیرند اقدامی خطرناک انجام داده اند».

فرانس ۲۴ در گزارش خود آورده است: اطلاعات به دست آمده نشان می دهد از سال ۲۰۱۶، گوشی تلفن همراه ۵۰ هزار خبرنگار در سراسر جهان برای مشتریان شرکت NSO هک شده و اطلاعات آنها در اختیار این شرکت قرار گرفته است. شرکت NSO هر گونه اقدام غیرقانونی در این باره را تکذیب کرده و تنها به گفتن این نکته به خبرنگاران بسنده کرده که تمام این ادعاها غلط است. با این حال آمار و اطلاعات به دست آمده نشان می دهد در یک نمونه، گوشی تلفن ۱۵ هزار شماره در مکزیک و ۳۰۰ شماره تلفن در هندوستان نیز مشمول این هک ها بوده است. در هندوستان قربانیان شامل خبرنگاران و حتی سیاستمداران نیز بوده اند. دیگر خبرنگارانی که در سراسر دنیا مورد حمله و هک قرار گرفته اند، خبرنگاران فرانس پرس، وال استریت ژورنال، سی ان ان، نیویورک تایمز، الجزیره، ال پاییس، آسوشیتدپرس، لوموند، بلومبرگ، اکونومیست، رویترز و گاردین بوده اند. سازمان های تحقیقاتی در این باره اعلام کرده اند تا به حال هزاران نفر در بیش از ۵۰ کشور دنیا مورد حمله این نرم افزار قرار گرفته اند. در چند مورد، اعضای خانواده سلطنتی سعودی، ۶۵ مدیرعامل سازمان های تجاری، ۸۵ فعال حقوق بشر، ۱۸۹ روزنامه نگار و بیش از ۶۰۰ مقام مسؤول و سیاستمدار شامل رهبران کشورها، رؤسای جمهور، نخست وزیران و اعضای کابینه مورد هجوم سایبری و هک تلفن همراه شان از این طریق قرار گرفته اند. بیشتر این افراد در کشورهای آذربایجان، بحرین، هندوستان، قزاقستان، مکزیک، مراکش، رواندا، عربستان سعودی، و امارات عربی متحده بوده اند.

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در وطن امروز