مردم سوریه  سه شنبه هفته گذشته تحت شدیدترین تدابیر امنیتی در انتخاباتی شرکت کردند که جایگاه بشار اسد به عنوان رییس جمهور این کشور در 7 سال آینده را تقویت می کند. این انتخابات با وجود اینکه یک پیروزی تمام عیار برای مردم سوریه و هسته مبارزه با تروریست در این کشور به حساب می آید ، تاکیدی بر شکست سیاست های ایالات متحده در به زیر کشیدن بشار اسد از قدرت است .

این انتخابات هر پیامد دیگری که داشته باشد تنها یک پیام بسیار مهم برای آمریکا و اوباما دارد : سوریه همچنان به مقاومت ادامه می دهد و مردم این کشور اجازه نمی دهند اوباما به آنها دستور دهد و همانطور که در ابتدای بحران این کشور بیان کرد ، از بشار اسد بخواهد که از قدرت کناره گیری کند .

این تحلیل نه تنها در ایران و سایر کشورهای منطقه خاورمیانه وجود دارد ، بلکه در بین سیاستمداران آمریکایی نیز به سرعت رواج داشته که جنگ سوریه در حال پایان یافتن به نفع نیروهای ارتش و دولت بشار اسد است و در این میان این کشورهای عربی منطقه و همچنین اوباما رییس جمهور آمریکا هستند که باید متحمل شکست سنگینی در این کشور شوند.

رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه که از او به عنوان یکی از عاملان اصلی حمایت از مخالفین و تشویق کردن آنها به مبارزه مسلحانه با دولت اسد یاد می شود ، این روزها بیشتر از هر زمان دیگری به سیاست های اوباما در این زمینه انتقاد می کند . رابرت فورد در فروردین ماه امسال استعفا داد چرا که دیگر نمی توانست سیاست های ایالات متحده در سوریه را تحمل کند.

او در گفت و گویی با شبکه خبری PBS بیان کرد که «دولت آمریکا توانایی پاسخ دادن به تغییرات و حوادث جدیدی که در سوریه در حال رخ دادن است را ندارد . چرا که تمام اعتراضات مربوط به بهار عربی در این کشور به یکباره به تنش های نظامی تبدیل شد و این کشور به زمینی برای جنگ میان نیروهای رادیکال القاعده با حکومت این کشور تبدیل شد.» فورد در این باره با استناد به تصویری که مردی آمریکایی را در حال انجام عملیات انتخاری در سوریه نشان می داد ، گفت :«ما همیشه از تمام اتفاقات در سوریه عقب بودیم و به همین دلیل هم اکنون با مشکل ورود افراطی ها به آمریکا مواجه شده ایم .»  

وی در ادامه افزود : «اگر دولت در حدود دو سال پیش به گروههای معتدل اپوزیسیون سلاح می داد ، امروز گروههای اپوزیسیون مناطق بیشتری را تحت تصرف خود داشتند و دیگر افراط گرایان کمتر در سوریه نفوذ می کردند . فورد گفت : «سیاست ما در حال تحول و نوسازی خودش همگام با اتفاقات سوریه نبود و در نهایت من به این نتیجه رسیدم که دیگرنمی توانم از این سیاست دفاع کنم .»

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با این حال چنان از این نظرها شکفت زده شده که ترجیح می دهد آنها را نادیده گرفته و بیان کند :«نظرهای رابرت فورد راجع به جنگ سوریه نظر شخصی اوست و او به عنوان یک شهروند عادی در این زمینه اظهار نظر می کند .»

ماری هارف در ادامه بیان کرد : «هیچ کس از حوادث به وجود آمده در سوریه راضی و خوشحال نیست همه ما ازآنچه که به وجود آمده و ادامه این روند ناراحت هستیم .»

کمک های اوباما نمی تواند شرایط سوریه را تغییر دهد

اوباما قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه اعلام کرد که میزان کمک های غیر تسلیحاتی به برخی شورشیان در این کشور را افزایش داده است اما رابرت فورد می گوید که هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه کمک های اضافی بتواند نتیجه جنگ را تغییر دهد و این افراد بتوانند با نیروهای ارتش این کشور که اسلحه های بهتری هم دارند ، مقابله کنند ، دیده نمی شود .

در حقیقت همانطور که روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود آورده است اسد هم اینک در موقعیت قوی و بهتری نسبت به تروریست ها قرار دارد. او که از حمایت روسیه ، ایران و نظامیان داوطلب لبنانی و عراقی در این کشور برخوردار است ، توانسته بسیاری از مناطق تحت حاکمیت نیروهای اپوزیسیون را در دست بگیرد.

رای گیری روز سه شنبه گذشته نشان داد که دست برتر او در حوزه نظامی به برتری قاطع او در حوزه سیاسی نیز منجر خواهد شد.

گروههای اپوزیسیون سوریه بیان کرده اند که برگزاری این انتخابات شرم آور است و کشورهای غربی نیز بر این عقیده اند که این انتخابات مشروعیت ندارد ! آنهابیان کرده اند که رهبری نیروهای اپوزیسیون و یا ناظران مستقل بین المللی در این انتخابات حضور ندارند . این در حالیست که در این انتخابات برای اولین بار افرادی خارج از حزب بعث نیز توانستند کاندیدا شوند و در این انتخابات شرکت کنند و در عین حال سوریه از تمام کشورها خواست که نمایندگان خود را به عنوان ناظر به محل صندوقهای رای این کشور بفرستند اما کشورهای غربی تنها با محکوم کردن برگزاری این انتخابات خواستار کناره گیری اسد از قدرت شدند .

غرب با این حال نتوانسته به طور کامل روی خود را از اتفاق مهمی چون این انتخابات برگرداند و بسیاری از خبرنگاران غربی طی هفته گذشته به سوریه سفر کردند تا از نزدیک شاهد برگزاری انتخابات در این کشور باشند. نمایش فیلمهای مربوط به شور و شوق مردم برای شرکت در انتخابات ، همانطور که واشنگتن پست بیان کرده ، نشان داده که بسیاری هنوز بر ریاست جمهوری اسد تاکید دارند و همچنانکه بخش وسیعی از این کشور توسط دولت مرکزی اداره می شود ، بسیاری از شهروندان در کل سوریه نیز هنوز به اسد وفادار مانده اند.

پیام انتخابات سوریه

اما اینانتخابات چه پیامی برای رسانه های غربی و همچنین دولتمردان آنها داشته است ؟ ابراهیم حمیدی یکی از روزنامه نگاران روزنامه انگلیسی الحیات در این باره گفته است :« این انتخابات یک پیام آشکار برای سوری ها دارد، اینکه نظام سوریه همچنان پابرجا باقی می ماند و به این زودیها تغییری رخ نخواهد داد. به همین دلیل بسیاری از سوری ها در حال سازگاری با این شرایط جدید هستند .»

وی افزود :«پوشش خبری و تلویزیونی انتخابات سوریه در هفته گذشته نشان می داد که در همه قسمت های دمشق و سایر شهرهای این کشور رای دهندگان پرچم کشورشان را تکان می دهند و نام اسد را با صدای بلند تکرار می کنند و محبوبیت اسد در بسیاری از بخشهای سوریه همچنان بالا است . تنها در استان الرقعه که تحت تصرف گروه داعش بوده انتخابات برگزار نشده است .»

رای دهندگان در یکی از مراکز رای گیری در شمال عدلب که به طور تقریبا کاملی تحت محاصره مبارزین القاعده قرار دارد ، شعار می دادند : «سوریه همیشه باقی می ماند و اسد رهبر ماست.» زنی نیز در جنوب شهر درعا که برای اولین بار توسط مخالفان اسد در سال 2011 تصرف شد ،به خبرنگاران بیان کرد که «امروز بهترین روز زندگی اوست و خدا نگهدار اسد خواهد بود .»

سنی ها هم به اسد رای دادند

در شهر حمص زندگی به صورت دیگری جریان دارد خیابانهای این شهر هنوز هم خلوت است و این شهر شهری ویران و بدون سکنه به نظر می رسد با این حال محل هایی که برای حوزه رای گیری انتخاب شده شلوغ بود . به گزارش واشنگتن پست دیگر نمی توان گفت مردم همچنان از حکومت اسد ناراضی اند چرا که این انتخابات توانسته روحیه امید به تغییرات بیشتر و همچنین آرامش را به آنها بازگرداند . به همین دلیل تعدادی از سوری ها که در لبنان پناهنده شده بودند ، در بیروت رای دادند و یا راهی برخی شهرهای نزدیک در سوریه شدند تا در کشورخودشان رای بدهند. همه آنها از طرفداران اسد نبودند اما اعتقاد داشتند مبارزه اسد با تروریست ها تنها راه باقی مانده برای مردم این کشور است و باید به او قدرت بیشتر برای انجام این کار را داد . آنها به دنبال آرامش هستند و همین مسئله باعث شده که بیان کنند حکومت بشار اسد بسیار بهتر از ادامه یافتن وضعیت جنگی موجود و کشته شدن هزاران نفر از مردم کشورشان به دست تروریست ها است .

الجزیره نیز بیان کرده است که در بسیاری از کشورهای همسایه دمشق که انتخابات برگزار شد مردم با شور و شوق فراوان به بشار اسد رای داده اند چرا که براین باور بوده اند تنها با رای به اسد می توانند آرامش دوباره و ثبات کشورشان را ببینند و به خانه های خود بازگردند. به همین دلیل بسیاری از سنی های سوریه نیز به اسد رای داده اند .

اوباما همچنان غرق در توهماتش

باراک اوباما در برابر این رای گیری چه نظری دارد و قرار است چه تغییراتی در سیاست خود در قبال سوریه به وجود بیاورد ؟ اوباما با پیش بینی نتایج انتخابات سوریه بر این باور است که دیگر راهی برای رفتن باقی نمانده است . او به شدت گیج شده و توانایی هضم اتفاقات به وقوع پیوسته در سوریه را ندارد . او در گزارش خود از سیاست خارجی کشورش و سخنرانی در «وست پوینت»، به این مسئله اشاره کرد که با کنگره تمام تلاشش را انجام می دهد که از گروههای مخالف دولت بشار اسد که بتوانند بهترین گزینه را برای حل مشکلات موجود بیابند، حمایت کند . بزرگترین مشکل اوباما در این راه البته همین مسئله است که هنوز هم به نیروهای اپوزیسیون و البته تروریست ها ایمان دارد و تنها به گزینه کنار رفتن اسد فکر می کند . گزینه ای که مدتهای زیادی است دیگر کارآیی ای در برابر قدرت اسد ندارد .

همانطور که الجزیره بیان کرده است این نسخه ، نسخه ادامه جنگ و عصیان است . چنین حمایتی تنها باعث می شود که گروههای افراط گرا در این کشور بیشتر از پیش از کنترل خارج شده و فجایع بیشتری به بار بیاورند .

کنفرانس ژنو نیز از نظر الجزیره کنفرانسی احمقانه بود که با وجود اینکه خیلی سریع کار خود را آغاز کرد اما در نهایت به شدت با شکست مواجه شد . در این کنفرانس از رهبران شاخص و افراد موثر در حل و فصل این بحران دعوت به عمل نیامده بود وریشه یابی موضوع نیز به صورت صحیح انجام نگرفت . این کنفرانس تشکیل شده بود تا راهی برای سقوط بشار اسد پیدا شود و به هدفی جز این نیز اندیشه نمی شد .

هر دانشجوی رشته علوم سیاسی که به فن مذاکره آشنایی داشته باشد با داستان مذاکره بر سر پرتقال آشنایی دارد . دو طرف بر سر یک پرتقال دعوا می کنند ، نشستی برگزار شده و مذاکره کنندگان به این نتیجه می رسند که پرتقال باید از وسط به دو نیم شود تا دو طرف راضی باشند . بعد از اینکه این کار صورت گرفت ، بعدها می فهمند که یک طرف پرتقال را برای آبش می خواسته و به تفاله آن کاری نداشته و طرف دیگر تنها تفاله را می خواسته و آب پرتقال نیازی نداشته است . بحران سوریه نیز به همین شکل است . اشتباهات نادرست و توقعات نا به جا در گفت وگوهای صورت گرفته میان مذاکره کنندگان در نهایت باعث نابودی میراث چندین ساله پیشرفت و توسعه در سوریه شد و هزاران نفر را به کشتن داد . اسد را نمی توان به دو نیمه کرد . سوریه را هم نمی توان. از طرف دیگر نمی توان سوریه را به دست تروریست های تکفیری که از کشورهای مختلف به این سرزمین وارد شدند داد و از طرف دیگر نمی توان بدون ایجاد تغییرات رد سیستم دولتی به دنبال کارآیی بهتر دولت و کاستن از حجم فشارها و انتقادها بود. به همین دلیل گفت و گوهایی مانند کنفرانس ژنو در نهایت به ناکجا آباد ختم شده و تقدیر را در دست جنگ می گذارد .

منتشر شده در: هفته نامه خط خبر