لیز چنی و ترامپ

خوابی که دموکرات ها برای حزب «آبراهام لینکلن» در انتخابات ریاست جمهوری دیده اند
پاکسازی ترامپ از حزب جمهوری خواه

ثمانه اکوان – لیز چنی، دختر بزرگ «دیک چنی» معاون اول جورج بوش پسر که از معروفترین جمهوری خواهان مخالف ترامپ در واشنگتن است، در انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان، موفق به پیروزی نشد و رقیب او که از حامیان اصلی ترامپ در ایالت وایومینگ است توانست پیروز رقابت برای انتخابات میان دوره‌ای کنگره باشد.
لیز چنی در دور قبلی انتخابات کنگره توانست ۷۳ درصد از رای‌های جمهوری خواهان در ایالت وایومینگ را از آن خود کرده و بدین ترتیب به مجلس نمایندگان آمریکا راه پیدا کند. او با این حال از یک جمهوری خواه، تبدیل به بزرگترین حامی دموکرات‌ها در استیضاح ترامپ شد و در دو مرتبه استیضاح ترامپ در کنگره، نقض اصلی برای جلب حمایت نمایندگان جمهوری خواه را بر عهده گرفت.
همین مسئله باعث شد ترامپ به شدت و با عصبانیت شدید با او رفتار کند و عنوان کند حزب جمهوری خواه باید از «شر چنی راحت شود» زیرا او دیگر بر اساس خطوط سیاسی حزب رفتار نیم کند. چنی با این حال به عنوان عضو حزب جمهوری خواه در کمیته بررسی حوادث ۶ ژانویه نیز عضو شد و در این کمیته به نقش ترامپ در تشویق معترضان به نتایج انتخابات ریاست مهوری سال ۲۰۲۰ برای حمله به ساختمان کنگره پرداخت.

این مسایل اما باعث شد ترامپ قسم یاد کند که اجازه نمی‌دهد او و ۹ نماینده جمهوری خواه دیگر که مواضعی مانند او داشتند و علیه ترامپ فعالیت می‌کردند، دوباره به کنگره راه پیدا کنند. گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی نشان می‌دهد از این ده نفر، در انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان تنها یک نفر توانسته به مرحله نهایی راه پیدا کند و همه از دور رقابت‌ها خارج شده اند. نکته جالب اینجاست که همه این ۹ نفر، رقابت را به فردی باخته‌اند که ترامپ اعلام کرده بود جمهوری خواهان باید به او رای دهند.
خارج شدن لیز چنی و سایر جمهوری خواهان ضد ترامپ، از رقابت‌های انتخاباتی آمریکا، این گمانه را برای رسانه‌های آمریکایی ایجاد کرده است که احتمالا حزب جمهوری خواه تا قبل از برگزاری کنگره و اعلام نامزدی ترامپ برای انتخابات ۲۰۲۴، به یک پاکسازی بزرگ درون حزبی دست می‌زند. پاکسازی‌ای که باعث می‌شود منتقدان ترامپ و جمهوری خواهان سنتی مانند حامیان بوش و ریگان، به آرامی از حزب خارج شده و نو محافظه‌کاران و افراد تندروی دیگری جای آن‌ها را پر کنند. کسانی که به تئوری‌های توطئه مانند «کیوانان» باور دارند، زمینه‌های عقیدتی راست افراطی داشته، از برخورد با مهاجران و پناهجویان حمایت می‌کنند، تا حد زیادی به گروه‌های سفید برتر پندار نزدیک هستند و با اصلاحات اجتماعی به شدت مخالفت دارند.

لیز چنی با این شکست اما اعتماد به نفس خود را از دست نداده و اعتقاد دارد که حزب جمهوری خواه، حزبی فراتر از ترامپ است و نهایتا به شاتباه خود در حمایت افراطی از ترامپ پی می‌برد. او بر همین اساس تشویق شده که برای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴ اقدام کند و خود را حتی با آبراهام لینکلن نیز مقایسه کرده است. او بعد از شکست در رسیدن به مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد که «یکی از بزرگترین قهرمانان حزب ما یعنی آبراهام لینکلن، در راه‌یابی به مجلس نمایندگان و سنا شکست خورده بود و سرانجام برای انتخابات ریاست جمهوری پیشرو شد و توانست این مقام را به دست بیاورد. او توانست « مهمترین» انتخابات آمریکا را ببرد و همین مهم است. » او همچنین اضافه کرده است که لینکلن با این کار هم حزب جمهوری خواه را نجات داد و هم اتحاد ایالات را حفظ کرد.

لیز چنی حالا با شکست در مقابل هواداران ترامپ، خود را آبراهام لینکلنی می‌بیند که برای نجات خحزب جمهوری خواه و تلاش برای ایجاد و حفظ اتحاد در ایالات مختلف، باید به صورت قهرمان در صحنه سیاست کشورش حاضر شود.
صحبت‌های اخیر لیز چنی اما درسهای جالب برای شناخت جامعه آمریکا دارد. او جامعه و شرایط و فضای سیاسی آمریکا را مانند آمریکای زمان آبراهام لینکلن می‌داند، آمریکایی دو پاره و به شدت دو قطبی شده که در نهایت اختافات فرهنگی و سیاسی و اقتصادی آن را به سمت جنگ داخلی کشاند و البته حزب جمهوری خواهی که به شدت ضعیف است و باید با رهبری یک قهرمان، دوباره از نو احیا شود. حتی اگر این احیا هزینه‌ای مانند جنگ داخلی داشته باشد.

نکته جالب توجه در این ماجرا این است که دموکرات‌ها قرار است تا حدی از ریاست جمهوری لیز چنی و نامزد شدن او از طرف حزب جمهوری خواه حمایت کنند. آن‌ها که می‌دانند در درون حزب، این تنها ترامپ است که بالاترین آراء اعضای حزب و حامیان مالی آن‌ها را با خود به همراه دارد، ترجیح می‌دهند با ایجاد چند دستگی در حزب جمهروی خواه، این حزب را به سمت درگیری داخلی پیش ببرند؛ همان معضلی که خود به خاطر کهولت سن بایدن با آن رو به رو هستند و حزب دموکرات را به شدت اسیب‌پذیر کرده است. آن‌ها در شرایطی در حال ابرقهرمان ساختن از لیز چنی هستند که در درون حزب جمهوری خواه، بعد از ترامپ (در صورتی که اتفاق خاصی بیفتد و در نهایت نتواند به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ انتخاب شود) ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا، مایک پنس، معاون اول ترامپ و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در زمان ترامپ، نامزد اتخابات ریاست جمهوری هستند و همه آن‌ها در نهایت تفکرات ترامپی را در آمریکا رواج خواهند داد.
لیز چنی در این مرحله یک قهرمان است اما نه قهرمان مردم آمریکا و یا حزب جمهوری خواه؛ ابرقهرمانی خیالی برای حزب دموکرات که دوست دارد به پاکسازی حزب جمهوری خواه بپردازد و تمام آثار و رد پای ترامپ را از این حزب پاک کرده و حزبی جدید برای این کشور برپا کند.

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در وطن امروز