از زمانی که دونالد ترامپ تاجر و سرمایه دار به عنوان رییس جمهور ایالات متحده انتخاب شده است، کتابهای زیادی در مورد فعالیت او در کاخ سفید و ویژگیهای شخصیتی اش به نگارش درآمده است. برای شناختن او و همچنین نحوه فعالیت دولتش اما چند کتاب مهم وجود دارد که در این گزارش به آنها اشاره شده است. 

برای شناخت کاخ سفید ترامپ چه کتاب‌هایی بخوانیم؟

 تا قبل از ریاست جمهوری ترامپ، اگر سری به کتاب‌فروشی‌های خیابان انقلاب می‌زدید مطمئناً چند کتاب که گمان می‌رفت نوشته خود او باشد و در مورد چگونه پولدار شدن یا هنر معامله کردن بود را با ترجمه فارسی در انتشاراتی‌ها و کتاب‌فروشی‌ها پیدا می‌کردید. بعد از انتخاب شدن او به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا، حالا تمام کتاب‌فروشی‌های دنیا پر است از کتاب‌هایی که سعی دارند چهره واقعی او را به دنیا بشناسانند.

تا قبل از ریاست جمهوری ترامپ، اگر سری به کتاب‌فروشی‌های خیابان انقلاب می‌زدید مطمئناً چند کتاب که گمان می‌رفت نوشته خود او باشد و در مورد چگونه پولدار شدن یا هنر معامله کردن بود را با ترجمه فارسی در انتشاراتی‌ها و کتاب‌فروشی‌ها پیدا می‌کردید. بعد از انتخاب شدن او به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا، حالا تمام کتاب‌فروشی‌های دنیا پر است از کتاب‌هایی که سعی دارند چهره واقعی او را به دنیا بشناسانند.

در میان تمام کتاب‌های منتشرشده، تنها چند کتاب هستند که دارای اهمیت بالایی برای شناخت شخصیت دونالد ترامپ و همچنین شناخت فضای سیاسی و اجتماعی آمریکا در فاصله سال 2016 تاکنون است. در زیر به چند نمونه از این کتاب‌ها که سروصدای زیادی در دنیا ایجاد کردند اشاره می‌شود:

1- آمریکای زمین‌گیر؛ چگونه عظمت را به آمریکا بازگردانیم؟

n00264359-t.jpg

این کتاب که در واقع مانیفست انتخاباتی ترامپ در سال 2016 است، نشان می‌دهد که استراتژی‌ها و برنامه‌های او برای اداره ایالات‌متحده چیست و چگونه می‌خواهد شعار تبلیغاتی خود که «بازگرداندن عظمت به آمریکا» است را اجرایی سازد. این کتاب که ظاهراً نوشته شخص ترامپ است اما در اصل نوشته کمپین انتخاباتی اوست، برای شناختن برنامه‌هایی که ترامپ برای آینده آمریکا دارد جالب است اما درعین‌حال نمی‌تواند اطلاعاتی از چگونگی اجرایی شدن آن‌ها در اختیار مخاطبان قرار دهد. بیشتر به نظر می‌رسد این کتاب انتقادات‌های او به دولت‌های پیشین آمریکا باشد تا نحوه اداره آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری‌اش.

2- آتش و خشم؛ درون کاخ سفید ترامپ

n82787636-72095670.jpg

بعد از بیرون آمدن استیو بنن، مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا از کاخ سفید، مجموعه‌ای از کتاب‌های ضد ترامپ در آمریکا به انتشار رسید که هرکدام به جنبه‌ای از اخلاق‌های عجیب‌وغریب او در کاخ سفید اشاره کرده و از پشت پرده نحوه برخورد او با کارمندان کاخ سفید و یا نحوه اداره دولت پرداخته و گزارش می‌دادند. اولین کتاب در این مجموعه، که یک سال بعد از ریاست جمهوری ترامپ به انتشار رسید، کتاب آتش و خشم بود که سروصدای زیادی در آمریکا و کل جهان به پا کرد. این کتاب که توسط یکی از خبرنگاران کاخ سفید نوشته‌شده، مجموعه‌ای از مشاهدات او و همچنین گفت‌وگوهایش با مقامات کاخ سفید است و گزارشی کامل و تقریباً بدون نقص از روزهای ابتدایی حضور ترامپ در کاخ سفید می‌دهد. بسیاری بر این باور بودند که استیو بنن، یکی از چهره‌های اصلی پشت پرده در انتشار این کتاب است و البته مصاحبه‌های متعدد با او در این کتاب این گمانه را تقویت می‌کند.این کتاب در ایران نیز ترجمه شده و توسط تعداد زیادی از ناشران و مترجمان روانه بازار شد.

3- ترس

139710041313184816220354.png

سومین کتاب که یکی از مهم‌ترین کتاب‌ها برای شناختن شخصیت ترامپ و همچنین دولت او در زمان ریاست‌جمهوری‌اش است، کتاب باب وودوارد، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست و از روزنامه‌نگاران اصلی افشا کننده رسوایی واترگیت است که توانست در آمریکا با استقبال خوبی مواجه شود و در ایران نیز بلافاصله به بازار آمد. این کتاب که با عنوان «ترس» منتشرشده است، گزارشی از فعالیت‌های ترامپ در کاخ سفید در دو سال ابتدایی ریاست‌جمهوری‌اش است. باب وودوارد در این کتاب به مسائلی که باعث می‌شود جامعه آمریکایی از ادامه ریاست جمهوری ترامپ هراس داشته باشد، پرداخته و بیان کرده است که ادامه حضور او در کاخ سفید به شدت بر آبرو و اعتبار آمریکا در جهان تأثیر منفی می‌گذارد.

4- یک هشدار 

book-anonymous-sub-articlelarge.png

چهارمین کتاب در این زمینه که بازهم با سروصدای رسانه‌ای زیادی روانه بازار شد، کتاب «یک هشدار» است که توسط نویسنده‌ای ناشناس از درون کاخ سفید نوشته و روانه بازار شده است. این کتاب نیز مانند کتاب آتش و خشم سعی دارد گزارشی دقیق از فعالیت‌های ترامپ در کاخ سفید ارائه دهد. نویسنده کتاب که خود را یکی از مقامات عالی‌رتبه کاخ سفید معرفی کرده است، پیش‌تر نیز در رسانه‌ها به تیتر یک تبدیل شده بود. او در سال 2018 -باز هم به‌صورت ناشناس- یادداشتی در روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته و بیان کرده بود که گروهی از مقامات دولت ترامپ در کاخ سفید هستند که برای حفظ منافع ملی آمریکا «گروه مقاومت» در برابر ترامپ در کاخ سفید به راه انداخته و جلوی فعالیت‌های مخرب و زیان‌بار او را می‌گیرند. او همچنین بیان کرده بود که این گروه به مردم آمریکا هشدار می‌دهد که نباید برای انتخابات 2020 به ترامپ اعتماد کنند و باید به هر طریق ممکن از شر او و اقدامات دیوانه‌وارش خلاص شوند.

البته کتاب‌های دیگری هم هستند که وضعیت آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ را به نمایش می‌گذارند و اتفاقاً به نفع او نیز قلم‌فرسایی کرده‌اند. یکی از این کتاب‌ها، کتاب نیکی هیلی، سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل با عنوان «در کمال احترام» است که ضمن بیان خاطراتش در کاخ سفید از مسئولانی در کاخ سفید می‌گوید که اعتقاد داشته‌اند او نباید به دستورات رئیسش عمل کند. او در این کتاب بار دیگر همراهی و حمایت خود را از دونالد ترامپ اعلام می‌کند.

کتاب بعدی، کتاب پسر بزرگ ترامپ یعنی دونالد ترامپ جونیور است که در حمایت از پدرش نوشته‌شده است. او در شرایطی این کتاب با عنوان «ماشه کشیده شده؛ چگونه چپ‌ها نفرت را در میان ما رشد می‌دهند و می‌خواهند ساکتمان کنند» را منتشر ساخته که خبرها حکایت از این دارد علت پرفروش شدن این کتاب و قرار گرفتن آن در لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز، خرید عمده این کتاب از سوی خریداران ناشناس بوده است. به همین دلیل بسیاری از رسانه‌ها عنوان می‌کنند که ترامپ برای پرفروش شدن کتاب پسرش دست به تقلب گسترده در خرید کتاب زده است!

منتشر شده در سایت سیاست پارسی