ارتش-ایالات-متحده

درطول چند هفته گذشته گزارش‌های متعددی با محوریت ابراز نگرانی درباره وضعیت ارتش ایالات‌متحده و میزان آمادگی ارتش برای دفاع از خاک آمریکا وجود داشت. به‌نظر می‌رسد رسانه‌ها نگرانی‌هایی واقعی در خصوص میزان آمادگی ارتش آمریکا و یا حتی بودجه‌های اختصاص‌داده‌شده به مسئله دفاعی این کشور دارند و این رسانه‌ها با اشاره به اتفاقاتی که در چند وقت اخیر برای ارتش این کشور افتاده‌است خاطرنشان کرده‌اند دولت بایدن باید توجه بیشتری به ساختار ارتش، افشاگری زنانی که از فساد در این سازمان خبر می‌دهند و همچنین میزان توانایی آن برای مقابله با افزایش دشمنی‌ها با آمریکا داشته باشد. یکی از علائم ضعف سیستم ارتش آمریکا در این خصوص مسئله بازداشت شدن ملوانان آمریکایی توسط نیروی دریایی ایران بود که چندین سال پیش رخ داد.

نشریه فدرالیست در همین خصوص نوشته‌است: چند سال پیش وقتی نیروی دریایی ایران ۲ قایق فرماندهی نیروی دریایی آمریکا و ۱۰ ملوان را به اسارت گرفت، علائم نگران‌کننده در خصوص وضعیت ارتش ایالات‌متحده به وجود آمد. زمانی‌که افشاگران اعتراف کرده‌اند تعداد غیرقابل‌قبولی از هواپیماهای آمریکایی قابلیت پرواز ندارند و فاقد مکانیک، قطعات یدکی و حتی خلبان‌های لازم برای پرواز هستند، هشدارها جدی‌تر شد. مشکلات ساخت‌وسازهای خارق‌العاده در نیروی دریایی ایالات‌متحده وضعیت را نگران‌کننده‌تر نیز می‌سازد. در چند سال اخیر ناو جرالد فورد قرار بود به گران‌ترین و بزرگ‌ترین ناو هواپیمابر جهان تبدیل شود اما طراحان، سیستم‌های کابلی ثابت شده برای آسانسورهای حامل، سیستم مهار موتور هیدرولیک و تعداد دیگری از سیستم‌های جدید الکترومغناطیسی را از پروژه خود کنار گذاشته‌اند. پروژه ناو هواپیمابر فورد سال‌هاست که در حال انجام شدن است و انتظار نمی‌رود براساس پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۲۴ تکمیل شود اما ارتش ایالات‌متحده چطور به خود اجازه داد تا در این وضعیت قرار گیرد؟ به‌طورخلاصه پاسخ به این سوال این است: تکبر، جهل و ناتوانی.

سوالی که در این‌جا پیش می‌آید این است که آیا ارتش ایالات‌متحده آماده دفاع و خدمت به این کشور هست؟ بادر نظر گرفتن خلاصه وضعیت ۷۵ ساله ارتش آمریکا و توجه نکردن به نوسازی زیرساخت‌های ارتش به‌نظر نمی‌رسد ارتش ایالات‌متحده وضعیت چندان خوبی داشته باشد. برخی از رسانه‌ها اشاره کردند که رهبران ایالات‌متحده همچنان تضمین می‌دهند که قدرت نظامی آمریکا به‌صورت پیشرو در جهان باقی بماند اما این مسئله تنها پس‌از جنگ جهانی دوم و جنگ سرد صادق بود و در وضعیت فعلی صحت ندارد. بااین‌حال رقبای نظامی آمریکا بخصوص چین به پیشرفت‌های قابل‌توجهی در نیروهای نظامی خود دست پیدا کرده‌اند و وضعیتشان در تضاد کامل با خستگی، کاهش مواد لازم، توسعه سیستم‌های تسلیحاتی توسعه نیافتن سیستم‌های تسلیحاتی در آمریکا است و غیرقابل‌تصور است که رهبران منتخب یا منصوب ایالات متحده بتوانند با چنین اعتمادبه‌نفسی به اظهارات خود درباره برتری نظامی ایالات‌متحده ادامه دهند و این مسئله تنها می‌تواند به دلیل غرور بی‌پایان آن‌ها باشد. رسانه‌های آمریکایی در ادامه خاطرنشان کرده‌اند که آمریکایی‌ها نباید احساس امنیت داشته باشند زیرا چین در حال رسیدن به مراحل نهایی موشک‌های قابل راهنمایی و های پرسنلی که خود است و ایالات متحده در این‌سوی جهان، درگیر مسئله سفید برتر پنداری در داخل ارتش خود است. به‌نظر می‌رسد ایالات‌متحده بیش‌از این‌که به نیروی نظامی خارجی بپردازد، درحال پرداختن به مسائل داخلی و درواقع همان دشمن داخلی خود است. جامعه آمریکا بعد از حوادث سال ۲۰۲۰، به‌قدر کافی دچار دوگانگی و شکاف شده بود اما به‌نظر می‌رسد این شکاف‌ها همچنان ادامه دارد و ارتش آمریکا را ضعیف‌تر از پیش ساخته‌است.

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در هفته نامه صبح صادق