دموکراسی آمریکایی

دلیل نطق آتشین بایدن علیه ترامپ در حادثه ۶ ژانویه چه بود؟

ثمانه اکوان- «شورشیان خنجر بر گلوی آمریکا گذاشته‌اند»، « برای اولین‌بار در طول تاریخِ ما، یک رییس‌جمهور تنها انتخابات را نباخت، بلکه تلاش کرد تا مانع انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به وسیله خشونت شورشیانی شود که به ساختمان کنگره رسیده بودند»، «اما آن‌ها باختند. آن‌ها شکست خوردند و در این روز که این حادثه را به یاد می‌آوریم باید اطمینان حاصل کنیم که چنین حمله‌ای هرگز و هرگز دوباره اتفاق نمی‌افتد»، «نفس شکست‌خورده و مغلوب او برایش مهم‌تر از دموکراسی ما و قانون اساسی‌مان بود. او نمی‌تواند بپذیرد که باخته‌است» این‌ جملات بخش‌هایی از صحبت‌های بایدن در سالگرد حمله حامیان ترامپ به ساختمان کنگره است. او که به‌شدت تلاش می‌کرد خود را عصبانی و درعین‌حال مدافع دموکراسی در آمریکا نشان دهد، بارها مسئولیت حمله به ساختمان کنگره را متوجه ترامپ دانست و بااین‌حال تلاش کرد حتی یک‌بار هم نام او را به زبان نیاورده و از ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور سابق یاد کند. ترامپ نیز در بیانیه ای که بلافاصله پس از سخنرانی بایدن منتشر شد، صحبتهای بایدن را «نمایش سیاسی» خواند و گفت: این تئاتر سیاسی فقط یک حواس پرتی برای این واقعیت است که بایدن به طور کامل شکست خورده است. ترامپ گفت که بایدن «امروز از نام من برای تجزیه بیشتر آمریکا استفاده کرد.»

ترامپ در این بیانیه بار دیگر بر ادعاهایش مبنی بر تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ تاکید کرد و به این نکته اشاره کرد که چرا کمیته منتخب مجلس نمایندگان که در مورد حملات ۶ ژانویه تحقیق می کند «در مورد انتخابات ریاست جمهوری تقلبی ۲۰۲۰ بحث نمی کند؟» او دوباره گفت «دروغ بزرگ» خود انتخابات است و نه ادعای او مبنی بر تقلب در نتیجه.

کنگره آمریکا از روز ششم ژانویه سال ۲۰۲۱ تاکنون که دقیقاً یک‌سال از ماجرای حمله به ساختمان کنگره می‌گذرد، تلاش کرده‌است با تشکیل کمیته رسیدگی به وقایع ۶ ژانویه و دسترسی پیدا کردن به اسناد محرمانه کاخ‌سفید در روزهای منتهی به این حمله، به ادله‌ای برای به دادگاه کشاندن ترامپ به دلیل تشویق معترضان به حمله به ساختمان کنگره پیدا کند تا بلکه بتواند از این طریق اورا دادگاهی کرده، محکومش کنند و شرایطی را فراهم سازند که اطمینان پیدا کنند در انتخابات سال ۲۰۲۴ دیگر اسم و اثری از ترامپ نخواهد بود. دموکرات‌های مجلس نمایندگان در آخرین تلاش خود در این خصوص، رو به دیوان‌عالی این کشور آورده و از قضات دیوان‌عالی خواستند حکم دسترسی به اسناد محرمانه کاخ‌سفید در روزهای منتهی به ۶ ژانویه را در اختیار آنان قرار دهد. دیوان‌عالی آمریکا اما به صورتی توسط دونالد ترامپ چیده‌شده است که اکثریت قضات را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند و بدین‌ترتیب به‌نظر نمی‌رسد حکمی دراین‌باره صادر شود. ترامپ نیز که طی چند هفته گذشته تلاش داشته چهره‌ی معقول‌تری از خود به نمایش بگذارد، در حرکتی به‌ظاهر دلسوزانه اعلام کرده بود با کمیته تحقیقات کنگره همکاری خواهد کرد و نیازی به حکم دیوان‌عالی آمریکا دراین‌باره نیست.

تا چند روز قبل سالگرد ۶ ژانویه انتظار می‌رفت شرایط به سمت آرامش در این روز حرکت کند. در همین خصوص دونالد ترامپ نیز اعلام کرد که در سالگرد این حادثه سخنرانی نخواهد کرد و بدین‌ترتیب قصد داشت فضا برای عبور آمریکا از این حادثه را فراهم سازد. دموکرات ها اما می‌دانستند که اقدامات کمیته ویژه مجلس نمایندگان به‌جایی ختم نمی‌شود و به‌همین دلیل براساس الگوی همیشگی رفتار خود در فضای سیاسی آمریکا، تلاش کردند بازی باخته را به سمت درگیری و چالش رسانه‌ای پیش ببرند. ازهمین‌رو بایدن و کاملا هریس ، هر دو در سخنرانی‌های تند و آتشین خود به جمهوری‌خواهان و به‌ویژه ترامپ تاختند و او را مسئول اصلی حوادث ۶ ژانویه عنوان کردند. برخی بر این عقیده‌اند بایدن تنها در یک صورت می‌توانست شخص ترامپ را به‌صورت ویژه مورد خطاب قرار داده و او را مسئول حوادث یک‌سال گذشته بداند؛ آن‌هم در شرایطی که کمیته ویژه مجلس نمایندگان به نتیجه و سند قطعی در این خصوص رسیده باشد. کمیته بررسی حوادث ۶ سپتامبر البته تاکنون در این خصوص خبری اعلام نکرده و به‌نظر می‌رسد کاخ‌سفید بدون توجه به یافته‌های کمیته ویژه کنگره، فضا در سالگرد حادثه ۶ ژانویه را تند کرده‌است. این مسئله می‌تواند با مقابله‌به‌مثل جمهوری‌خواهان در روز ۲۰ ژانویه یعنی یک‌سالگی دولت بایدن همراه شود و آن‌ها برنامه دارند بایدن را به‌شدت به دلیل ضعف در عملکردش مورد بازخواست قرار دهند. صحبت‌های تهاجمی بایدن علیه ترامپ که خبرگزاری «سی‌ان‌ان» آن را یکی از پرشورترین نطق‌های ریاست‌جمهوری بایدن در طول دوران ریاست‌جمهوری‌اش خواند، مطمئنا فضای سیاسی آمریکا را به درگیری و چالش بیشتر بین ۲ حزب جمهوری‌خواه و دموکرات می‌کشاند. این در شرایطی است که یکی از اقداماتی که برای دولت بایدن تعریف شده بود تا از همان روز اول ریاست‌جمهوری‌اش انجام دهد، تلاش برای ایجاد اتحاد بین مردم و کم کردن شکاف و فاصله اجتماعی و سیاسی بین دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات بود. بایدن اما درطول یک‌سال گذشته نه‌تنها به فکر ایجاد اجماع در جامعه آمریکایی نبوده، بلکه با نطق‌ها و سخنرانی‌های خود و حمله کردن به دونالد ترامپ و حامیانش نشان داده‌است که اتفاقاً حیات دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در ایجاد شکاف سیاسی و اجتماعی بیشتر در جامعه آمریکا است. شاید به‌همین دلیل باشد که برخی از تحلیلگران آمریکایی بر این عقیده‌اند فضای سیاسی آمریکا به سمت‌وسویی رفته‌است که جامعه آمریکایی دیگر «قابلیت حکمرانی» ندارد. این مسئله البته خطرناک‌ترین پدیده‌ای می‌تواند باشد که یک کشور در طول تاریخ خود با آن مواجه ‌شود. البته اگر در نظر بگیریم که در سال جاری میلادی آمریکایی‌ها باید یک‌بار دیگر به پای صندوق‌های رای رفته و نمایندگان خود در کنگره را تعیین کنند و درعین‌حال حضور ترامپ و یا تفکر ترامپیسم در انتخابات سال ۲۰۲۴ نیز وجود دارد، آنگاه می‌توان به این نتیجه رسید جامعه آمریکایی بیش‌از هر زمان دیگری با خطر فروپاشی از درون مواجه است؛ اتفاقی که مطبوعات آمریکایی و صاحب‌نظران با کلید واژه «جنگ داخلی» به سراغ آن رفته‌اند.

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در وطن امروز