انتخابات میان دوره ای کنگره

سه نهاد اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده هشداردادند؛

ثمانه اکوان – انتخابات میان دوره‌ای کنگره ایالات متحده در هفته جاری برگزار می‌شود اما هشدارهای سیاسی در مورد شکل گیری نوع جدیدی از خشونت در فضای سیاسی این کشور، به تیتر یک بسیاری از رسانه‌های آمریکا تبدیل شده است. تجربه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و ماجرای حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره در تاریخ ششم ژانویه سال ۲۰۲۱، از یاد سیاستمداران آمریکایی نرفته است و آن‌ها به این نتیجه رسیده اند، سرریز این خشونت ها، این بار خود را در انتخابات کنگره به نمایش خواهد گذاشت.

مهمترین مسئله‌ای که این روزها ذهن مسئولان دولت بایدن را به خود مشغول کرده، این است که غیر از احتمال شکست سنگین دموکرات‌ها در این انتخابات، احتمال درگیری‌ها و چالشهای مختلفی برای این انتخابات وجود دارد و طرفداران ترامپ همچنان ممکن است به قول رسانه‌های دموکرات، دموکراسی آمریکا را با چالش مواجه سازند. با نزدیک شدن به زمان برگزای حضوری انتخابات، بسیاری از مردمی که به صورت غیر حضوری و یا به صورت زودهنگام رای خود را به صندوق می‌اندازند، از هم اینک در انتخابات شرکت کرده اند. نتایج این انتخابات زودهنگام و پستی نشان می‌دهد که میزان مشارکت مردم در این انتخابات نسبت به سایر انتخابات‌های میان دوره‌ای کنگره به شدت بالا است. افزایش شدید میزان حضور مردم در انتخابات، نگرانیهای جدی‌ای را برای دولت بایدن ایجاد کرده است زیرا به موازات شرکت مردم در انتخابات، عقیده آن‌ها مبنی بر اینکه حزب مورد نظرشان باید پیروز انتخابات باشد نیز بالا رفته است. از همین رو انتظار می‌رود نتایج انتخابات به راحتی مورد قبول شکست خوردگان قرار نگیرد. این مسئله می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکل مشروعیت در روند رای گیری شود و دوباره خاطره انتخابات ۲۰۲۰ را برای مردم زنده کند.

بر همین اساس است که سازمانهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا از هم اینک با انتشار گزارش و بولتن‌هایی نسبت به اعتراضات خیابانی بعد از برگزاری این انتخابات و یا تلاش برای حملات مسلحانه به ساختمانهای دولتی هشدار داده اند. به گزارش «ای بی‌سی نیوز»، اف بی‌آی، وزارت امنیتی میهنی و سازمان مقابله با تروریسم در آمریکا در بیانیه‌ای مشترک هشدار داده‌اند که اقدامات تند و رادیکال سیاسی و خشونت و درگیری داخلی امنیت کشور را به شدت در این انتخابات تهدید می‌کند. این سازمانهای دولتی بر این عقیده اند، ادراک مردم در مورد تقلب در انتخابات به گونه‌ای شکل گرفته، که میزان اعمادشان به نتایج انتخابات را به شدت کاهش داده و همین مسئله می‌تواند موجب بروز درگیریهایی شود که در برخی ایالت‌های آمریکا می‌تواند به درگیریهای با اسلحه نیز ختم شود.

پدیده خطرناک بعدی از منظر این سازمانهای امنیتی و اطلاعاتی این است که در بسیاری از ایالت‌های این کشور، جمهوری خواهان طرفدار ترامپ که به شدت نسبت به نتایج انتخابات مشکوک بوده و در صحت انتخابات تردید دارند، از چند ماه پیش تلاش کرده‌اند به عنوان نماینده حزب، بر سلامت انتخابات نظارت داشته باشند. این مسئله در شرایطی خطرناک می‌شود که آن‌ها دستور دارند، به شدت بر فعالیت کارمندانی که در شعب اخذ رای فعالیت دارند و سایر مقامات دولتی و نمایندگان حزب دموکرات نظارت داشته باشند و هر حرکت آن‌ها را مستند کرده و از این اسناد برای بیان ادعای انجام شدن تقلب در این انتخابات در دادگاههای ایالتی استفاده کنند. رادیو ملی آمریکا درگزارشی در این خصوص آورده است که این حرکات از ماه‌ها پیش توس «استیو بنن» مشاور استراتژیک سابق دونالد ترامپ طراحی شده و از همه نمایندگان در حزب جمهوری خواه خواسته شده به تهیه اسناد از تقلب در انتخابات بپردازند تا در موقع لزوم از آن‌ها استفاده شود. این اقدامات شاید در ظاهر خطری برای صندوق‌های رای نباشد اما به زعم کارشناسان امنیتی آمریکا، می‌تواند موجب ایجاد هراس در بین کارمندان فرمانداری‌ها و مناطق اخذ رای شود و باعث شود آن‌ها نتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند. به نظر می‌رسد طرفداران ترامپ وظیفه دارند، نظارت خود رد پای صندوقهای رای را به بیرون از محل اخذ رای نیز بکشانند و قرار است آن‌ها اشخاص فعال در زمینه رای گیری، کارمندان دولت و سایر نمایندگان حزب دموکرات را حتی در محل کار و خانه‌شان نیز تحت نظر داشته باشند تا هر طور شده ثابت کنند آن‌ها دست به جعل و تقلب در انتخابات می‌زنند. استیو بنن در پادکست رادیویی خود با نام «اتاق جنگ» هر هفته، دستور العمل‌های تازه‌تری را به این افرا می‌دهد و در برخی از ایالت‌ها قرار شده استف کار حفاظت از صندوقهای رای نیز به افراد مسلح در حزب جمهوری خواه داده شود! زیرا آن‌ها بر این باورند صندوقهای رای باید با حضور نمایندگان و ناظران حزبی تا زمانیکه همه آراء آن شمرده شود، به صورت مسلحانه اسکورت شود تا امکان تقلب در انتخابات پایین بیاید! حضور ماموران مسلح حزب جمهوری خواه در پای صندوقهای رای و یا بیرون از محل‌های اخذ رای، مطمئنا با ایجاد رعب و وحشت برای رای دهندگان همراه خواهد بود و این بر پیچیدگی رویدادهای انتخاباتی در آمریکا می‌افزاید.

خبرنگار نیویورک تایمز نیز در همین خصوص گزارش داده است که غیر از مسایل مرتبط با رای گیری حضوری، ادعاهایی نیز در مورد شمارش آراء توسط دستگاههای رایانه‌ای شمارش رای به وجود آمده است و همانطور که جمهوری خواهان در سال ۲۰۲۰ نیز اشاره کردند، هم اینک نیز در حال طرح این مسئله هستند که این دستگاه‌ها توسط حزب دموکرات هک شده‌اند تا نتایج انتخابات کاملا به نفع دموکرات‌ها و دولت بایدن پایان یابد.

نیویورک تایمز در همین خصوص نوشته است که ایده استیو بنن، در سال ۲۰۲۱ و بعد از پایان یافتن غائله حمله به ساختمان کنگره این بود که جمهوری خواهان طرفدار ترامپ، باید حزب را از سطوح پایین تسخیر کنند تا کم کم به سطوح بالای آن نیز برسند. بر همین اساس است که حضور در حزب جمهوری خواه و تلاش برای نظارت بر انتخابات به عنونان نماینده حزب به شدت در این دور از انتخابات افزایش یافته است. بر این اساس، طرفداران ترامپ وظیفه پیدا می‌کنند در انتخاباتهای محلی و فرمانداری و حتی انتخاب مسئولان برگزاری انتخابات در ایالتهای مختلف شرکت کرده و کلیت فضای سیاسی آمریکا و حزب جمهوری خواه را به نفع ترامپ تغییر دهند. انتخاب مسئولان برگزاری انتخابات در هر ایالت از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا آن‌ها باید نتیجه را اعلام کرده و در نهایت بر صحت انتخابات مهر تایید بگذارند. در صورتی که همه آن‌ها از طرفداران ترامپ و افراد مردد نسبت به صحت و سلامت انتخابات باشند، مدارک بیشتری در اختیار خواهند داشت تا نتیجه انتخابات را زیر سوال ببرند و این از مسئله انتخاب کنگره شروع شده و قرار است نهایتا نتیجه کامل خود را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ به نمایش بگذارد.

انتشار این اخبار همزمان با انتشار خبر احتمال بالای نامزدی ترامپ برای انتخابات ۲۰۲۴ در طول دو هفته آینده نشان میدهد حامیان ترامپ به دنبال به آزمایش گذاشتن پروسه جدید هستند که در صورتی که با پیروزی همراه بود، همین پروسه را در انتخابات ۲۰۲۴ نیز به اجرا بگذارند و اجازه ندهند دموکرات‌ها پیروز انتخابات ریاست جمهوری باشند.
هشدار سازمانهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا نه به خاطر قدرت گرفتن دوباره ترامپ در آمربکا، بلکه بیشتر به دلیل تلاش طرفداران او برای ثابت کردن مسئله تقلب در هر انتخاباتی است که در این کشور برگزار می‌شود. این کار باعث می‌شود دموکراسی در ایالات متحده به شدت زیر سوال رفته و از اساس مورد تهدید قرار گیرد. این مسئله در نهایت بر یکپارچگی و وحدت ملی در این کشور تاثیر گذاشته و باعث افزایش شکاف‌های سیاسی و اجتماعی در ایالات متحده می‌شود؛ خطری که باعث می‌شود دوباره هشتگ‌های جنگ داخلی، به ترند روز شبکه‌های اجتماعی تبدیل شود.

شاید دموکراها گمان می‌کردند باید خود را برای تهدید ترامپ و ترامپیسم در انتخابات ۲۰۲۴ آماده کنند اما گزارش‌ها نشان می‌دهد آن‌ها از همین انخابات میان دوره‌ای کنگره باید نگران فضای سیاسی آمریکا باشند.

دریافت فایل پی دی اف
لینک مطلب در وطن امروز