ژانویه سال 2017 و زمانی که ترامپ در مراسم تحلیف خود در مقابل ساختمان کنگره این کشور دست خود را روی کتاب مقدس به‌جامانده از آبراهام لینکلن گذاشت و قسم ریاست‌جمهوری‌اش را بیان کرد، بسیاری از تحلیلگران مسائل آمریکا بیان کردند که او بعد از لینکلن، دومین رئیس‌جمهور جنگ داخلی در آمریکا می‌شود.
این تحلیل در آن زمان که تب‌وتاب رقابت‌های انتخاباتی پایان‌یافته و گمان می‌رفت ترامپ نیز دست از صحبت‌های نژادپرستانه خود بردارد، بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسید اما برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره نشان داده است چندان هم نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که شبح جنگ داخلی همچنان بالای سر میلیون‌ها آمریکایی وجود دارد. اگر زمانی جنگ داخلی بر سر سیاه‌پوستان شکل گرفت، این بار به نظر می‌رسد قرار است بر سر لاتین تبارهای مهاجری صورت گیرد که حالا ماه‌هاست در قالب کاروانی بزرگ به سمت مرز آمریکا و مکزیک در حرکت هستند.
ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی و بعدازآن همواره یکی از اصول اصلی دولت خود را مقابله با ورود پناهحویان و مهاجران به آمریکا اعلام کرد. او در حالی سیاست «تحمل صفر» را در مرزهای این کشور به اجرا گذاشت که می‌دانست مطبوعات و گروه‌های حقوق بشری در سراسر جهان به دلیل جدا ساختن کودکان مهاجران از خانواده‌هایشان هیچ‌گاه دست از انتقادات خود از دولت او برنمی‌دارند. قضات ایالت‌های مختلف آمریکا نیز هرکدام بنا به دادخواهی‌هایی که از آن‌ها می‌شد علیه این سیاست‌ها رأی دادند اما به نظر می‌رسد اوج اقدامات و تنش در فضای اجتماعی و سیاسی آمریکا را باید در روزهای آتی به نظاره نشست. از دو ماه پیش که کاروان بزرگی از پناهجویان و مهاجران لاتین تبار از کشورهای مختلف آمریکای جنوبی راهی مرز آمریکا شدند، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده بارها تهدید کرده بود که جلوی وارد شدن آن‌ها به مرزهای آمریکا را می‌گیرد اما هفته گذشته ترامپ درنهایت دستور گسیل داشتن حدود 5200 نظامی آمریکایی به مرزهای جنوبی را صادر کرد و حجت را بر مهاجران تمام کرد که اگر آن‌ها در مقابل نظامیان حتی یک سنگ هم بیندازند، گلوله در انتظارشان خواهد بود. شاید این صحبت را تا چند ماه قبل تنها از زبان نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مقابل فلسطینیان شنیده می‌شد اما حالا آمریکا نیز قرار است به‌صورت رسمی به جنگ با مهاجران برود.
همه این اخبار در حالی منتشرشده است که برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در ایالت‌های مختلف آمریکا و ادبیاتی که نامزدهای این انتخابات تاکنون به‌کاربرده‌اند، فضای تنش سیاسی و شکاف اجتماعی در آمریکا را به‌شدت افزایش داده است. نوام چامسکی فیلسوف و نظریه‌پرداز سیاسی آمریکا چند روز پیش بیان کرد که چنین شکاف اجتماعی‌ای در داخل آمریکا در طول 40 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. همین ادبیات تند و نژادپرستانه بود که باعث شد هم‌اینک گروهی از شبه‌نظامیان مسلح حامی ترامپ اعلام کنند که برای مقابله با پناهجویان به مرز مکزیک می‌روند. شاید اگر بخواهیم در تئوری به این موضوع نگاه کنیم، احتمال وقوع درگیری نظامی بین آن‌ها بالا باشد و نتوان در تئوری‌های سیاسی نامی به‌جز جنگ برای این درگیری‌ها در مرزهای جنوبی آمریکا پیدا کرد اما نگاهی واقع‌بینانه به تعداد لاتین تبارهایی که هم‌اکنون در آمریکا زندگی می‌کنند و خیل عظیمی از مهاجران غیرقانونی که هم‌اینک در ایالت‌هایی مانند کالیفرنیا و تگزاس ساکن هستند داشته باشیم، می‌بینیم که این درگیری را می‌توان به جنگ داخلی آمریکا در فاصله سال‌های 1861 تا 1865 تشبیه کرد.
ترامپ از ابتدای دوران نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016، نشان داده است که درست کردن فضای تهدید و تنش بین اقوام تخصص اوست. انتقاداتی که از او در دوران انتخابات کنگره نیز شده این است که او به فضای شکاف اجتماعی در آمریکا دامن زده و تندروها را به حرکت‌های افراطی واداشته است. در ماجرای ورود احتمالی مهاجران به مرزهای آمریکا نیز که گفته می‌شود در بهترین حالت، حدود چهار تا پنج هفته دیگر به مرزهای آمریکا می‌رسند همین فضا در حال حکمرانی در آمریکا است. در همین راستا شانون مک‌گالی یک وکیل دادگستری در حومه دالاس که ریاست نیروهای شبه‌نظامی داوطلب تگزاس را برعهده دارد به روزنامه واشنگتن‌پست گفت: گروه من که شامل حدود 100 داوطلب است در روزهای آتی به‌طرف رودخانه‌ای می‌رود که ایالت تگزاس را از مکزیک جدا می‌کند.
مک‌گالی افزود: نمی‌توانم تعداد دقیق نیروهای داوطلب را اعلام کنم. تلفن من در هفت روز گذشته بی‌وقفه زنگ می‌خورد و افراد مختلفی با من تماس می‌گرفتند. ما شبه‌نظامیان دیگر، زنان و مردان و همچنین افرادی را داریم که از شهر ارگن ایالت ایندیانا می‌آیند. ما همچنین دو شبه‌نظامی داریم که از کانادا به ما ملحق شده‌اند.
این شبه‌نظامیان از سخنان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تأثیر گرفته‌اند که اخیراً بدون ارائه سند و مدرکی مدعی شده است که این کاروان مهاجران که به‌طرف آمریکا در حرکت است شامل افراد ناشناسی از خاورمیانه و مجرمان بسیار خشن است که خودشان را در بین گروه‌های زنان و کودکان جای داده‌اند. بسیاری از افراد این کاروان از فقر شدید و خشونت گروه‌های خلافکار در آمریکای مرکزی فرار می‌کنند و مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظار آن‌ها خواهد بود. ترامپ هفته گذشته اعلام کرد که شهری چادری در نزدیکی مرز برای آن‌ها به پا می‌کند و به‌هیچ‌عنوان این افراد نمی‌توانند وارد خاک آمریکا شوند.
منتشر شده در روزنامه حمایت