یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مذاکرات هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ تمام شد و مذاکرات فعلی برای لغو تحریم هاست، شنیده‌ها حکایت از آن دارد که طرف مقابل به دنبال کشاندن ایران به مذاکرات موشکی و منطقه‌ای است.

ثمانه اکوان کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگارسیاسی خبرگزاری دانشجو در خصوص بیانیه ضدایرانی تروئیکای اروپا هم زمان با مذاکرات در وین گفت:اروپا هنوز به قرائت بیانیه‌های دیکته شده از طرف آمریکا ادامه می‌دهد؛ این بار از بیرون اتاق مذاکره بیانیه‌های آمریکایی از زبان اروپا بزرگترین لطمه به مذاکرات را وارد می‌کند.

وی افزود:اروپا اگر اراده حفظ برجام را داشت می‌توانست؛ چه در زمان خروج آمریکا از برجام و چه در زمان مدیریت مذاکرات در این روزها.اروپایی‌ها طوری برخورد می‌کنند که گویی تاریخ خروج آمریکا از برجام را فراموش کرده است. آن‌ها بیش از آنکه در نقش خودشان باشند نقش آمریکا و اسرائیل را ایفا می‌کنند.

اکوان تصریح کرد:برنامه غنی سازی ایران در سال ۲۰۰۳ سه و نیم درصد بود در حالی که امروز در نتیجه بی عملی اروپا و خروج آمریکا از برجام به ۶۰ درصد رسیده است.این نشان می دهد،برنامه هسته‌ای ایران در تمام این سال‌ها راه خود را رفته و متوقف نشده است.

این کارشناس بین الملل یاد آور شد:جمهوری اسلامی عجله‌ای برای رسیدن به توافق ندارد وضعیت اقتصادی ایران به ثبات رسیده و تحریمی بیش از آنچه امروز اعمال شده وجود ندارد.آمریکا و اسرائیل با همه تهدید‌ها هیچ پلن b برای ارائه در برابر ایران ندارند.
عدم همکاری ایران و آژانس و بسته شدن یکسری دسترسی‌های آژانس بدترین موضعی است که غرب می‌توانست در آن گرفتار شود.

اکوان ادامه داد:دور جدید مذاکرات حامل هیچ خلاقیتی از طرف غرب برای نزدیکی طرفین مذاکره نیست. در مذاکرات منتهی به برجام طرفین حسن نیتی به یکدیگر نشان دادند مذاکرات فعلی بر پایه زنده بودن برجام است. با این پیش شرط که طرف خارج شده باید برای جلب اعتماد اقداماتی انجام دهد در غیر این صورت مذاکرات به بن بست خواهد خورد.

وی با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ تمام شد و مذاکرات فعلی برای لغو تحریم هاست گفت:شنیده‌ها حکایت از آن دارد که طرف مقابل به دنبال کشاندن ایران به مذاکرات موشکی و منطقه‌ای است.روند چند روز اخیر مذاکرات نشان می‌دهد آمریکا و اروپا زمین مذاکرات را تخیلی فرض کردند.

لینک مطلب در خبرگزاری دانشچو