تهران – کارشناس و تحلیلگر مسائل آمریکا می گوید: اقدامی که سردار سلیمانی انجام داد این بود که به ملت های منطقه گفت شما می توانید از خودتان دفاع و منافع خود را تامین کنید و نیازی به نیروهای بیگانه خصوصا امریکایی ها در منطقه نیست.
ترور شهید سلیمانی

خبرگزاری رضوی- زینب اصغریان؛ ابعاد شهادت جانگداز سردار سلیمانی و جنایت دولت آمریکا با گذشت دو سال از آن واقعه بزرگ همچنان در فضای منطقه ای و بین المللی بازتاب دارد. هنوز یکی از موضوعات مورد بحث میان احزاب سیاسی رقیب حاکم بر ایالات متحده آثار ترور این فرمانده مبارزه با تروریسم بر امنیت ملی آمریکا است.
در گفتگو با خانم دکتر ثمانه اکوان، کارشناس ارشد مطالعات امریکا و دکترای روابط بین الملل در این رابطه صحبت کرده ایم.

ثمانه اکوان

با تشکر در ابتدا بفرمایید با وجود مقام و جایگاه ممتاز سردار سلیمانی در عرصه منطقه و بین الملل، چرا ترامپ شخصا دستور ترور او را صادر کرد؟
چند تحلیل وجود دارد که همه با هم می توانند پاسخگوی این سوال باشند. یک تحلیل که از طرف تحلیل گران داخل ایران –بالاخص- به چشم می خورد این است که کاری که سردار سلیمانی در منطقه انجام داد -چه در عراق و یا سوریه – این بود که به مردم منطقه نشان دادند که خودشان از خودشان دفاع کنند حتی در زمانی که وحشی ترین گروههای تروریستی مثل داعش به آنها حمله می کند یا زمانی که جنگ داخلی پیش می آِید مثل سوریه یا زمانی که قدرت های جهانی با هم متحد شده اند تا یک کشور یا نظام را دچار فروپاشی کنند همانند وضعیت سوریه.
اقدامی که سردار سلیمانی انجام دادند این بود که گفتند شما خودتان می توانید از خودتان دفاع کنید و می توانید منافع خودتان را تامین کنید و نیازی به نیروهای بیگانه بالاخص امریکایی ها در منطقه نیست که بخواهند از شما حمایت کنند.

دومین مسئله این بود که امریکایی ها به عینه نشان دادند وقتی وارد یک کشور می شوند، بدنبال منافع خودشان هستند و ممکن است حتی در سوریه و عراق به داعش کمک کنند. بخاطر همین وقتی منافع امریکایی ها دیده شود منافع مردم منطقه نادیده گرفته می شود و این دقیقا همان درسی بود که سردار سلیمانی با ایجاد بسیج های مردمی در کشورهایی که مورد هدف قرار گرفته بودند به مردم دادند و تشکیل بسیج های مردمی عامل دیگری شد که منطقه باید پروسه دولت- ملت سازی را خیلی جدی بگیرند.
امریکا خیلی تمایل داشت بالاخص در افغانستان این پروسه را پیش ببرد ولی چون منافع ملی اش مخالف این بود که دولت قدرتمند در کشورهایی که در منطقه هستند شکل بگیرد به همین دلیل هیچ گاه پروسه دولت- ملت سازی را در کشورها انجام نمی داد. مثلا در افغانستان این کار را نکرد و همین باعث شکستش و خروجش از افغانستان شد. در عراق این کار رانکرد ولی سردار سلیمانی با ایجاد گروه های مردمی گام اول برای دولت – ملت سازی در کشورهای منطق و بخصوص عراق طی کرد.

ترامپ دقیقا آن زمان چه فکری می کرد که دست به چنین کاری زد؟
اخبار متفاوتی مطرح شد مثلا خبرگزاری CNN چند وقت بعد از ترور اعلام کرد ترامپ در کاخ سفید مطرح کرده بود من به ترور سردار سلیمانی نیاز داشتم برای اینکه بتوانم ماجرای استیضاح ام در کنگره را مدیریت کنم چون جمهوری خواهان از من رضایت بیشتری می داشتند و رای می دادند تا استیضاح نتیجه نداشته باشد.

این تصمیم یا انگیزه عملا اتفاق افتاد؟
از این لحاظ که جمهوری خواهان در نهایت رای به تبرئه ترامپ دادند؛ البته باید دلایل رو بررسی کرد و آیا ماجرای سردار سلیمانی توانست اجماعی در بین ترامپ و هوادارانش در حزب جمهوری خواه ایجاد کند یا نه؟
اما چیزی که در تحلیل سیاست امریکا مشاهده شد این بود که دولت ترامپ اتفاقا از این لحاظ شکست خورد که بیشتر از پیش آبرویش رفت و نشان داد که یک دولت کاملا دروغگویی است. به این دلیل که مایک پمپئو در جلساتی که در کنگره حضور پیدا کرد و هرچه نمایندگان به او گفتند دلیل اصلی تان برای انجام دادن یکباره به قول آنها این قتل در زمان فعلی و بدون هماهنگی با کنگره چه بود؛ نمی توانست پاسخ دهد.
فقط پمپئو بارها و بارها تکرار می کرد که ما فکر می کردیم تهدیدی فوری از سوی سردار سلیمانی در عراق ایجاد شده اما نمی توانستند این را ثابت کنند و در نهایت در جلسه استماع کنگره به شدت تحت فشار قرار گرفت و بعد آن هم نمایندگان مجلس نمایندگان گفتند که دولت ترامپ به ما دروغ گفت.
گر چه منافع ملی امریکا ایجاب می کرد شخصی که بعنوان فعالیت های برون مرزی ایران و بالاخص در منطقه به نمادی تبدیل شده است و به نحوی قهرمان امت شیعه شده است آن را هدف قرار دهند به این دلیل که در بحبوحه تنش ها با ایران بودند و مهمترین چیزی که می توانست آن را درست کند وارد کردن ضربه مهلک به احساسات ایرانی ها و تحقیر کردن ایرانی ها بود و بگوید ما قهرمان شما را هم هدف قرار دادیم.

بازتاب ترور سردار سلیمانی در رسانه های جهانی و بالاخص رسانه های امریکایی چه بود و امریکایی ها بعد از این واقعه چه واکنشی نشان دادند؟
خب در این مسئله هیچ کس اطلاعی نداشت و دولت ترامپ با هیچ کس هماهنگ نکرده بود. همه اول دچار شوک و بعد دچار نگرانی شدند در این خصوص که واکنش ایران احتمالا واکنشی خیلی تند و خیلی خشونت آمیز خواهد بود.
اگر یادتان باشد در فضاهای مجازی مردم کشورهایی که هیچ ربطی به این قضیه نداشتند – مثل برزیل و آرژانتین – می گفتند ما را نزنید و بمباران نکنید ما نقشی نداشتیم. این جنبه افکار عمومی اش و ترس از واکنش ایران بود. اما مسئله اصلی این بود که چه دموکرات ها و چه افکار عمومی در امریکا از اینکه این اقدام بصورت یک باره و بدون هیچ هدف خاصی انجام شده بود نگران بودند.

بعد از حمله به عین الاسد چه اتفاقی در فضای آمریکا افتاد؟
امریکایی ها چون خودشان همیشه با خشونت های شدید و باکشتار، عملیات خودشان را انجام می دهند فکر می کردند که ایران هم رو به کشتن امریکایی ها می آورد در صورتی که هدف اصلی ایران نشان دادن قدرتش در کشور عراق بود که نشان دهد اگر شما سردار سلیمانی را با نهایت ضعف و ترس در نیمه های شب با پهپاد مورد هدف قرار می دهید ما در روز روشن می توانم پایگاه شما – که بزرگترین پایگاه امریکا در عراق است – را هدف قراردهیم.

یعنی هیمنه امریکا در حمله به عین الاسد شکسته شد؟
بله، باید به این مسئله از این جنبه نگاه کرد که پس از جنگ جهانی دوم و حمله به بندر پرل هاربر، نیروهای امریکایی بصورت مستقیم – پایگاه های امریکایی که معمولا حفاظت شدید از آنها می شود – بدین شکل مورد تهاجم قرار نگرفته بودند و ایران نشان داد که ترسی از واکنش امریکا در این مسئله ندارد علاوه بر آن که ایران مثل امریکا آدم کش نیست.
حمله به عین الاسد پیامی هم داشت که امریکایی ها به خوبی دریافت کردند. حالا یک عده منتظر بودند ایران کشتار وسیعی انجام دهد. ایران هیچ موقع آدم هایی که ربطی به این ماجرا ندارند را مورد هدف قرار نمی دهد. که بخواهد با آدم کشی قدرتش را انجام دهد.

آیا اصلا کشتار سربازان امریکایی برای خود ترامپ اهمیت داشت؟
البته اگر سربازان امریکایی در عراق کشته می شدند امریکایی ها خیلی تحت فشار قرار می گرفتند چون باید به افکار عمومی جواب می دادند که چه کاری بود انجام دادی که این همه هزینه داشت. آنها سعی کردند اتفاقات را تا حد ممکن مدیریت کنند و نگذارند خبرش درز پیدا کند. همان خبری که اعلام شد گروهی از نیروهایشان دچار ضربه نرم مغری شده بودند و … تا یکی دو ماه بعد مدیریت اخبارشان به نحوی بود که اصلا اجازه انتشار ندهند.
مهمترین پیام، پیام موشک های ایران بود که موشک های هدایت شونده ای هستند که از سیستمهای ردیابی و شناسایی امریکایی ها عبور کردند و دقیق به هدف خوردند واین قدرت ایران را نشان داد ضمن اینکه ایران در واقع به نوعی خویشتنداری از خود نشان داد که انتقامی که باید می گرفت را نگرفت.

لینک مطلب در خبرگزاری رضوی