کابوس جدید بایدن
کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با ایران آنلاین از علل کاهش محبوبیت بایدن درآمریکا سخن گفت.

” ثمانه اکوان” تحلیلگر مسائل آمریکا در گفتگو با خبرنگار ایران آنلاین با تاکید بر اینکه از زمان روی کار آمدن بایدن، محبوبیت او روندی کاهشی داشته است، گفت: از همان روزهای اول پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، محبوبیت وی بدلیل موضع‌گیری و عملکردش روند نزولی به خود گرفت، جنگ اوکراین اما فرصتی برای رییس جمهور آمریکا بوجود آورد تا کمی محبوبیت خود را بهبود ببخشد.

این استاد دانشگاه، ادامه داد: بایدن در روزهای اول جنگ اوکراین بسیار زیاد در رسانه ها ظاهر می شد و قاطعانه علیه پوتین صحبت می کرد، وی در تلاش بود تا از خود چهره ای قهرمان به نمایش بگذارد که با جنگ مخالف است و جلوی آن را می گیرد، به همین دلیل هم منحنی محبوبیت او روندی صعودی به خود گرفت اما این محبوبیت نسبی هم پایدار نبود و نظرسنجی ها نشان از کاهش محبوبیت بایدن دارند، همانطور که محبوبیت رهبران کشورهای اروپایی در فاصله زمانی یک الی دو هفته پس از شروع جنگ اوکراین افزایش یافته بود.

وی افزود: هم اکنون دنیا در حال دست و پنجه نرم کردن با تبعات مقابله با روسیه است، قیمت انرژی بالا رفته و غرب با بحران انرژی و غذا روبرو است. قیمت کالاها در غرب به شدت افزایش یافته است و کمبود مواد غذایی به وضوح دیده می شود و تازه ابتدای بحران برای کشورهای اروپایی و آمریکا است چراکه دسترسی غرب به گندم و دیگر محصولات کشاورزی که از اوکراین به کشورهای اروپایی صادر می‌‎شد، قطع شده است. تمامی این موارد باعث شده که رهبران کشورهای اروپایی و آمریکا محبوبیت خود را در میان مردم از دست بدهند.

“اکوان “خاطر نشان کرد: گویا کاهش محبوبیت و اشتباهات کلامی متعدد بایدن برای او کافی نیست و انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا نگرانی های جدیدی را برای رییس جمهور آمریکا به همراه آورده است. انتخابات میان دوره ای کنگره که در آبان ماه برگزار می شود، صحنه رویارویی جمهوری خواهان و دموکرات ها برای بدست آوردن هرچه بیشتر کرسی است و بر اساس نظرسنجی ها به نظر می رسد که جمهوری خواهان اقبال بیشتری دارند و از این فرصت نهایت استفاده را خواهند کرد تا دولت بایدن را تحت فشار قرار دهند و شکست هایی که او در سیاست خارجی را بیشتر نمایان کنند، تا شاید بتوانند اوضاع را به نفع خود تغییر دهند.

این تحلیلگر مسائل آمریکا ادامه داد: “بایدن” در مدیریت بحرانی جنگ شکست خورد و نتوانست جلوی جنگ اوکراین را سریع بگیرد، آمریکا در جریان جنگ اوکراین مواضعی منفعل داشت و همین امر احتمال پیروزی جمهوری خواهان را افزایش می دهد و دموکرات ها به حاشیه رانده می شوند.

وی همچنین تاکید کرد: آمریکا و کشورهایی مثل انگلستان و فرانسه به جای تلاش برای مذاکره و تمام شدن جنگ اوکراین، تلاش می کنند تا اوکراین را تبدیل به باتلاقی برای روسیه کرده و همواره خواسته اند تا جنگ با هزینه های زیادی برای روسیه ادامه پیدا کند در حالی که تبعات این هزینه های اقتصادی به کشورهای خودشان نیز بازگشته. به عبارتی نه تنها بایدن بلکه “ماریان لوپن ” در انتخابات فرانسه نیز نتوانست رای بیاورد و ماکرون هم پیروز دور اول انتخابات نبود، سیاست های بایدن و رهبران اروپایی سبب شد تا کشورهای اروپایی و غربی تاکنون نتوانند جنگ اوکراین را مدیریت کنند.

اکوان در پایان با اشاره به کاهش محبوبیت بایدن، گفت: رهبران کشورهای غربی در روزهای اول جنگ تصور کردند که با شعارهای خود بر علیه پوتین محبوبیتشان افزایش یافته و در داخل می توانند بحران های خود را پنهان کنند اما نتیجه کار اشتباه از آب در آمد، همچنین بایدن از همان روزهای اول جنگ اوکراین تاکید داشت که “آزادی هزینه دارد و آزادی خودمان در مقابل با روسیه و شخص پوتین را می پردازیم ” اما بهای این آزادی افزایش قیمت بنزین ، افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی بوده است و نارضایتی مردم آمریکا را به دنبال داشته است. از سوی دیگر، ماجرای اوکراین باعث می شود که در طولانی مدت روسیه تمامی امکانات نظامی اش را در جنگ هزینه کرده و پس از فروپاشی اقتصادی تبدیل به روسیه ای ضعیف شود تا رهبران کشورهای غربی در دراز مدت برای همیشه از شر پوتین نجات یابند که هنوز این ماجرا اتفاق نیفتاده و محاسبات غلط سبب شد تا بایدن و دیگر رهبران به سمت اشتباهی حرکت کنند.

به گزارش ایران آنلاین؛ یک نظرسنجی جدید در آمریکا نشان می دهد که ۵۸ درصد آمریکایی می گویند عملکرد جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری را قبول ندارند. پاسخ دهندگان در نظرسنجی جدید سی بی اس و یوگاو بدترین نمره را به بایدن به دلیل ناتوانی در کنترل تورم دادند و ۶۹ درصد گفتند که عملکرد او در مهار تورم را قبول ندارند. در رابطه با نحوه مدیریت جنگ روسیه و اوکراین ۵۵ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفتند که عملکرد بایدن در این حوزه را قبول ندارند و تنها ۴۵ درصد آن را مثبت ارزیابی کردند.

لینک مطلب در سایت ایران آنلاین