افول آمریکا
کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه صاحب نظران و اندیشمندان آمریکایی بر این باورند که افول آمریکایی آغاز شده، گفت: این روند با شکست های نظامی و دیپلماتیک شروع شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر ثمانه اکوان،کارشناس مسائل بین الملل در مورد اشاره رهبر انقلاب درباره تغییر در نظم نوین جهانی با برنامه «گفتگوی سیاسی» مصاحبه کرد.

وی اظهار کرد: برای صحبت کردن از موضوع نظم باید به بیانات مقام معظم رهبری رجوع کنیم و به نظام نوین جهانی بوش پدر بپردازیم و بدانیم منظور آمریکایی ها از این نظم نوین جهانی چیست و آیا نظم نوین جهانی مبتنی بر محوریت آمریکا مد نظر آنها بوده و در حال حاضر چه اتفاقی افتاده است. جورج بوش زمانی سر کار آمد و سکان هدایت آمریکا را در دست گرفت که جنگ سرد تازه به اتمام رسیده بود و در واقع چند قطبی تازه به سمت تک بعدی سوق پیدا کرده بود.

اکوان بیان کرد: در دوران جورج بوش پدر و پسر جنگ هایی که اتفاق افتاده بود که می توان به جنگ اول خلیج فارس،جنگ ایران و عراق اشاره کرد و این اتفاقات در راستای قدرتمند تر شدن ایالات متحده آمریکا در عرصه نظامی و سیاسی بود و آمریکا در صدد بود که جایگاه خود را در منطقه به ویژه منطقه غرب آسیا تقویت می کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد:اتفاقی در دولت جورج بوش پدر افتاد که منجر به قدرتمند تر شدن آمریکا می شد این اتفاق به طور کامل در دوران دولت جورج بوش پسر قطع شد.جنگ عراق و افغانستان نقطه شروع افول آمریکا به جهت سیاسی،نظامی بود.آمریکا تا اندازه ای پذیرفته است که به جهت اقناع افکاری عمومی مثل گذشته جایگاه مناسبی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه افول آمریکا بحث ایرانی و روسی نیست،افول آمریکا بحث آمریکایی است،گفت: صاحب نظران و اندیشمندان آمریکایی بر این باورند که افول آمریکا با شکست های نظامی و دیپلماتیک شروع شده و کم کم به این سمت می رود که به فروپاشی کامل ایالات متحده نه به عنوان یک کشور بلکه به کم شدن اثر گذاری ایالات متحده آمریکا در عرصه جهانی منجر می شود.

***با جابجایی های اقتصادی قدرت ها جابجا می شود

دکتر ناصر ترابی،استاد دانشگاه و مدیر اندیشکده جهادی در مورد اشاره رهبر انقلاب درباره تغییر در نظم نوین جهانی گفت: جهان چهار دوره را در روابط بین الملل در دوره گذار طی کرده است،یکی از دوره ها آن است که از نظم سنتی به سمت اروپا و با رهبری انگلیس بوده است،یک دوره هم این است که نظم اروپایی با هژمونی انگلیس دیگر وجود ندارد و دچار نظم دو قطبی می شود؛در این میان رهبری بلوک شرق و غرب هم شاهد هستیم،یک دوره بعدی بعد از فروپاشی آمریکا است که در دوره تک بعدی هژمونی آمریکا هستیم،در دوره ای که هژمونی آمریکا شکست می خورد که آمریکایی تلاش می کنند که این اتفاق رخ ندهد یا به تاخیر بیافتد.

وی گفت: مقام معظم رهبری در یکی از دیدار های تازه یک جمله طلایی را فرموند: اگر قوی نباشید،زور می شنوید؛ به نظرم این فرمول بسیاری از کارها و فعالیت باید قرار بگیرد،ما باید به سمت قدرتمند شدن حرکت کنیم، در نظام بین الملل دوست دائمی و دشمن دائمی نداریم. یکی از ضعف های ما این است که دشمن را دست کم می گیریم.

ترابی با بیان اینکه با جابجایی های اقتصادی قدرت ها جابجا می شود، خاطر نشان کرد: نظام جدید جهانی طبق بررسی های انجام شده یک نظام چند قطبی شبکه ای است و در این نظام چند قطبی باید دشمن را دست کم نگیریم،خودمان را باید قوی کنیم؛ نباید ضعف رسانه ای را به همراه داشته باشیم،بیانیه گام دوم انقلاب؛امید،جوانان و جهاد را مورد تاکید قرار داده است و بر اساس همین محورها می توان بر مشکلات غلبه کرد.

لینک مطلب در سایت رادیو گفتگو