مجلسی که در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت کشور، تحت تاثیر صحبت‌های علی کردان و دوگانگی موجود در فضای مجلس به دلیل نداشتن مدرک کافی درباره صحت گفتار او قرار گرفته و به او 169 رای اعتماد داده بود، ‌روز گذشته در جبران اشتباهی که حدود 90 روز پیش انجام داده بود با دستی پر از مدرک معتبر به مصاف صحبت‌های کردان رفت و سرانجام با 188 رای موافق، وزیر کشور را برکنار کرد.

کمیته مرکزی استیضاح‌کنندگان کردان ظهر دوشنبه برای هماهنگ کردن آخرین اقدامات در راستای استیضاح وزیر کشور جلسه داشت و ‌از بین نمایندگان خواستار استیضاح، مقرر کرد که مطهری، نکونام، عباسپور، سید احمدرضا دستغیب، ‌محمد قسیم عثمانی، کرمی‌راد، ‌داریوش قنبری، ستار هدایت خواه و بیژن نوباوه به عنوان موافقان استیضاح در صحن علنی مجلس نطق داشته باشند اما در مقابل علی کردان که بدون حضور رئیس‌جمهوری و دیگر وزرای دولت و تنها با همراهی کامران دانشجو، ‌معاون سیاسی وزارت کشور، در صحن مجلس حضور پیدا کرده بود با تشکر از آلیا، ‌شریعتی، ‌کوهکن و دلخوش، ‌نمایندگان تهران، مشهد، ‌لنجان و صومعه سرا که می‌خواستند در این جلسه از او دفاع کنند، اعلام کرد که خود خواسته است هیچ کدام از وزرای دیگر دولت در این جلسه شرکت نکنند و از این نمایندگان نیز خواست تا برای دفاع از او صحبت نکنند و بدین ترتیب موافقان استیضاح، ‌محورهای سوالات و بیان دلایل استیضاح را بیان کردند. مطهري: مجلس فریب خورده بود، باید اعاده حیثیت می‌کردیم

علی مطهری به عنوان نخستین ناطق موافق برکناری کردان ‌که به عنوان نخستین تذکر خاطر نشان می‌ساخت بين استيضاح‌‌كنندگان و كردان، وزير كشور هيچ سابقه دشمني وجود ندارد، تاکید کرد: خيلي از ما نمايندگان از ابتدا مخالف مطرح شدن بحث مدرك ايشان بوديم اما در ادامه صلاح ديده شد كه اين مساله پيگيري شود و احساس شد كه مجلس فريب خورده و بايد حقيقت دنبال شود. نماينده تهران در مجلس به برخی از ابهامات پیش آمده درباره دلایل استیضاح وزیر کشور اشاره کرد و با بيان اينكه دو نوع مغالطه در اين زمينه وجود دارد، گفت:‌ برخي ادعا مي‌كنند كه نمايندگان با علم به اين مساله به كردان راي دادند و اين مساله جديدي نيست و نبايد آن را مطرح كنيم، در حالي كه اين مساله درست نيست و در روز راي‌گيري نمايندگان مجلس يقين پيدا نكردند كه مدرك ايشان جعلي است و حتي بنده به‌عنوان مخالف درباره وزير شدن ايشان در آن جلسه صحبت كردم، ولي امروز خود آقاي كردان اعتراف كردند كه مدركشان جعلي بوده و به هر حال امروز اين مساله تفاوت بسياري دارد. مطهري در ادامه با بيان اينكه برخي مدعي‌اند كه مدرك قلابي زيادي در كشور داريم، گفت: اگر مدرك قلابي زياد است بايد با آنها هم برخورد شود اما مساله اصلي در مورد كردان مدرك نيست، بلكه عدم صداقت ايشان است؛ شايد اگر برخي از ما در شرايط آقاي كردان قرار مي‌گرفتيم همين كار ايشان را مي‌كرديم تا پست وزارت خود را از دست ندهيم و عدم صداقت ايشان خطاي بزرگي براي عزل وزير است چرا كه وزير كشور نبايد در مورد مشكل مدرك خود سكوت مي‌كرد.

طراح استيضاح وزير كشور در ادامه افزود:‌ وجود طيف‌هاي مختلف در مساله استيضاح وزير كشور مويد اين مساله است كه اين استيضاح سياسي نيست، البته از يك سو مي‌توان گفت اين مساله سياسي است چرا كه يكي از اهداف استيضاح‌ كنندگان تقويت دولت و نظام جمهوري اسلامي ايران از طريق تامين اعتماد ملي است.

مطهري در ادامه به چك پول‌هاي 5 ميليون توماني توزيع شده توسط عباسي مدير كل دفتر دولت در مجلس در ميان نمايندگان اشاره كرد و افزود: در اين مساله بايد با فردي كه دستور اين كار را داده است هم برخورد شود و بايد او نيز مانند فرد توزيع‌كننده مجازات شود. کردان از خودش دفاع کرد

اما در مواجهه با نطق‌های موافقان استیضاح، علی کردان که به مدت 45 دقیقه می‌توانست از خود دفاع کند، در آغاز صحبت‌هایش با ادای شهادتین به موج حملات ناجوانمردانه و غيراخلاقي رسانه‌های غربی به خودش اشاره کرد و گفت: این حملات به گونه‌اي بود که بيش از 10 هزار خبر منفي عليه اينجانب و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران توسط آنها که بارها از هوشياري ملت و مسؤولان سيلي خورده بودند، منتشر شد.

کردان همچنین در ادامه به مطالبی که رسانه‌های غربی در مورد وزارت او نوشته بودند، اشاره کرد که این کار موجب اعتراض یکی از نمایندگان شد و عباس رجایی نماینده اراک در تذکری آیین‌نامه‌ای از وی خواست که به مدرک جعلی دکترای خود که محور اصلی استیضاح است، ‌بپردازد. در پی این تذکر رئیس مجلس نیز از کردان خواست در مورد محور سوالات استیضاح سخن بگوید.

کردان اما در ادامه صحبت‌هایش همچنان به اقدامات انجام گرفته در وزارت کشور اشاره کرد و ارائه گزارش عملکردش در سه ماه اخیر باز هم باعث شد که سید رضا اکرمی، نماینده تهران نیز در تذکری آیین نامه‌ای بگوید: متن استيضاح مشخص است؛ راجع به سه مطلب است و حضرتعالي بايد به اين سه موضوع پاسخ دهيد.

کردان نیز در ادامه به عدم دريافت حقوق از مدرک دکترای خود اشاره کرد و با تاکيد بر اعمال نشدن مدرک تحصيلي خود براي دريافت حقوق در زمان حضور در سازمان صدا و سيما تصريح کرد: از وزارت نفت هم يک ريال حقوق نگرفته‌ام. وي ادامه داد: وقتي به وزارت کار رفتم 100 هزار تومان حقوق من نسبت به جايگاه شغلي‌ام کاهش پيدا کرد و در وزارت نفت هم مطلقا حقوقي دريافت نکردم که دوستان احساس کنند تا اين لحظه از مزاياي رانتي و بادآورده نيز استفاده کرده‌ام که موجب خدشه‌اي براي مومنان و متدينان شود. کردان درباره عضويت در هيات علمي دانشگاه ها نيز گفت: امروز هم اگر مرا براي تدريس در دانشگاهي دعوت کنند و اگر لياقت آن را داشته باشم و از عهده آن کار برآيم و صلاحيت و اقتدار علمي من مورد تاييد قرار گيرد، اين کار را می‌کنم. وزير سابق کشور همچنین به اینکه چرا تاکنون استعفا نداده است، اشاره کرد و گفت: اينکه شما فرموديد چرا کردان استعفا نداد، من در هيچ جايي نگفته‌ام که استعفاي من به مصلحت نظام جمهوري اسلامي نيست، عرض کردم که استعفا به مصلحت من نيست، اختلاف نظر داريم. وي در ادامه سخنانش با بيان اينکه در اينجا بايد 2 شبهه را هم پاسخ بدهم، گفت: شبهه اول اين بود که در بعضي از محافل گفته شد که مقام معظم رهبري چون به ايشان جانشینی نیروی انتظامی را ندادند پس تحليل اين است که ايشان را قبول ندارند. کردان افزود: لازم است خدمت شما عرض کنم که با جناب آقاي حجازي در دفتر مقام معظم رهبري صحبت کردم که مشکل گرفتن جانشيني فرماندهي کل قوا چيست؟ فرمودند: «اين امر از حوزه من نمي گذرد و شما بايد با آقاي فيروز‌آبادي گفت‌وگو کنيد.» وزير کشور گفت: در يک جلسه سه ساعته با جناب آقاي فيروزآبادي به گفت‌وگو نشستم و به ايشان عرض کردم که چرا شما اين امر را اقدام نکرديد، فرمودند: «من نبايد بکنم، شما بايد درخواست بکنيد.» کردان گفت: عرض کردم يک شبهه براي جامعه ايجاد شده که وزير کشور چرا از اختيارات مربوط به نيروي انتظامي بي‌بهره است، فرمودند: «اختياراتي که به نيروي انتظامي داده شد مطلقا اضافه‌تر از اختياراتي نيست که در دوران آقاي پورمحمدي به نيروي انتظامي داده شد، اختيارات وزير کشور سرجاي خود محفوظ است و شما درخواست خود را بفرستيد تا ما مراحل اداري را طي کنيم و اين حکم جانشيني صادر شود.» و بنده تا امروز به دليل مسائلي که مطرح شد اين درخواست را نفرستادم که خداي ناکرده اين درخواست زمينه فشاري را در جايي مطرح نکند و تا امروز من درخواست نکردم.

وي گفت: شايعه دوم، که از دفتر دولت براي من آوردند که نيامدن جناب آقاي دکتر احمدي نژاد حسب توصيه مقام معظم رهبري بوده است، فرمودند (رئیس‌جمهور) که از قول من بگويید که «مطلقا مطرح نشده است.» اين شبهه را لازم بود که پاسخ بدهم. اولي را خودم در جريان قرار گرفتم اما اين دومي اکنون از دفتر دولت براي من آوردند و اصرار کردند که اين دو شبهه را جواب بدهيد.

کردان همچنین در جملاتی از همسر و فرزندان خود به دلیل مشکلاتی که در طول این مدت برای آنها به وجود آمده است، ‌عذرخواهی کرد.

در ادامه ستار هدایت خواه که به عنوان یکی دیگر از موافقان این استیضاح سخن می‌گفت اعلام کرد که ستادكل نيروهاي مسلح سخنان كردان را درباره گرفتن جانشيني فرماندهي كل قوا در بخش نيروي انتظامي تكذيب كرد. نوباوه: باز هم دروغ می‌گویید آقای وزیر!‌

اما در پاسخ به دفاعیات کردان، ‌بیژن نوباوه با حضور در محل تریبون مجلس برای بار دیگر کردان را دروغگو خطاب کرد و گفت: استيضاح كردان به نوعي اعاده حيثيت از نظام اسلامي است. نماينده تهران گفت: ما هم زن و بچه داريم، ما هم اگر زن و بچه‌ خود را خطابه كنيم ممكن است زن و بچه ما هم مورد برخي اهانت‌ها قرار بگيرند. چرا با احساسات ما و مردم بازي مي‌كنيد. امروز 70 ميليون نفر احساساتشان تحريك شده است. بچه‌ها و دانشجوياني كه با 25 صدم كسر نمره نمي‌توانند وارد دانشگاه شوند و حتي سرنوشتشان تغيير مي‌كند. هنوز هم كه هنوز است شما در اظهارات خود دروغ مي‌گوييد. عضو كميسيون فرهنگي مجلس درباره آخرين مدرك تحصيلي كردان اظهار داشت: شما هنوز هم در مورد مدرك تقلبي دكترا صحبت مي‌كنيد. همه مدارك صادره از صدا و سيما و احكام صادره از تاريخ 2/1/81 مبني بر تغيير وضعيت شما به دكترا و ميزان افزايش حقوق شما تا سال 87 باقی است و اگر شما از وزارت نفت حقوق نگرفته‌ايد حق داريد چون آنجا بيشتر مي‌گرفتيد. اگر بخواهيد مدارك خود را ارائه دهيد چه چيزي داريد.

نماينده تهران گفت: شما نزديك‌ترين دوست آقاي لاريجاني بوديد و سال‌ها به ايشان دروغ گفتيد و ايشان نمي‌دانستند مدرك تحصيلي شما چيست.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: مگر كسي از شما مدرك خواست. شايد موفق‌ترين وزراي كابينه دولت‌هاي قبلي در زمان آقاي موسوي ديپلمه بودند. شما آمديد رزومه داديد و زندگينامه نوشتيد.

وي با بيان اينكه شما الان هم مطالب خلاف واقع بيان مي‌كنيد، اظهار داشت: برخي از اين اسناد همراه من است. به عنوان مثال در يكي از اسناد اعلام كرده‌ايد كه از من براي عضويت هيات علمي دانشگاه آزاد تقاضا شده است در حالي كه نامه رسمي دانشگاه نشان مي‌دهد كه شما اين تقاضا را از دانشگاه آزاد كرديد. اينجا هم دروغ مي‌گوييد. نوباوه تاكيد كرد: آرزو مي‌كردم شما اينجا اعلام مي‌كرديد كه اشتباه كرديد و از ملت عذرخواهي مي‌كرديد تا در اينجا بخشي از آبروي نظام برمي‌گشت. نماينده تهران افزود: از استيضاح‌كنندگان بپرسيد كه آقاي رجايي و حيدرپور چند برادرشان شهيد شده است كه مي‌خواستند پول يواشكي به آنها بدهند. کردان این بار در حالی پشت تریبون رفت که به نظر می‌رسید مجلس تصمیم نهایی خود را برای دادن رای عدم اعتماد به وزیر گرفته است. کردان در آخرین دفاع از خود در پاسخ به صحبت‌های نوباوه خطاب به او گفت: من جانباز شيميايي در سردشت هستم و سعي‌ام اين بود که آن را اعلام نکنم، ولي بايد بگويم که پيوند مغز استخوان کرده‌ام و می‌خواستم اين موضوع را به عنوان ذخيره قيامت با خود ببرم اما تو برادر مومن مرا وادار کردي که اين را هم مطرح کنم و خداي تو، ببخشد.

وي همچنین خطاب به فيروزآبادي گفت: اگر نظرشان را تکذيب نکنند من صداي آن را فردا منتشر می‌کنم، من آن را با موبايل ضبط کرده‌ام، به ايشان گفتم مجازاتم کنيد. کردان همچنین افزود: فرمودند که من به‌ آقاي دکتر لاريجاني در زمينه دکترا دروغ گفته‌ام. نمي‌دانم، خود آقاي دکتر اينجا تشريف دارند. وي اضافه کرد: فرمودند اتهام شما دروغ و عدم صداقت پيرامون همين مساله است.

يکي را صدا و سيما و ديگري را قاضي رد می‌کند. دروغ هم بايد نزد قاضي شرع به اثبات برسد. پس از آخرین دفاعیات کردان، برای رای اعتماد وزیر، رای‌گیری انجام شد که از مجموع 247 رای اخذ شده، ‌نمایندگان با 188 رای موافق، ‌45 رای مخالف و 14 رای ممتنع، رای به برکناری وزیر کشور دادند.

منتشر شده در: وطن امروز