با وجود اینکه قرار بود لایحه بودجه یکشنبه از سوی رئیس‌جمهور به مجلس تقدیم شود و‌ برخی نمایندگان امروز را تاریخ تقدیم این لایحه به مجلس عنوان کردند اما معاون پارلمانی رئیس‌جمهور که طی روزهای گذشته تاکید می‌کرد تاریخ ارائه لایحه به مجلس هنوز به طور کامل مشخص نشده است،‌ روز گذشته خبر از ارائه آن به مجلس در یکشنبه هفته آینده داد. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور باز هم دلیل تاخیر در ارائه این لایحه را زمان بر بودن کار تطبیق آن با برنامه پنجم توسعه عنوان کرد و گفت: یکشنبه هفته آینده لایحه بودجه سال 1390 با حضور رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود. حجت‌الاسلام سيدمحمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با فارس درباره تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه 90 به مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: از آنجایی که تغییر در یک مورد بودجه موجب تغییر در سایر جداول بودجه می‌شد، نیاز به زمان بیشتری برای تطبیق این لایحه با برنامه پنجم داشتیم.

اما در حالی که برخی نمایندگان تاکنون اعلام می‌کردند ممکن است بررسی این لایحه را به بعد از تعطیلات عید نوروز موکول کرده و به ارائه بودجه دو دوازدهمی به دولت قناعت کنند، ‌سخنگوی هیات رئیسه مجلس روز گذشته اعلام کرد: تمام سعی مجلس بر این است که تا جایی که آیین‌نامه داخلی اجازه می‌دهد بررسی بودجه 1390 کل کشور را تا پایان سال به اتمام برساند. هیات رئیسه بعد از انتشار خبر ارائه بودجه در اولین روز از ماه اسفند جلسه‌ای برای بررسی این تاریخ و امکان بررسی بودجه در این مدت زمان محدود برگزار کرد. اعضای هیات رئیسه مجلس اما برخلاف تعدادی از نمایندگان معتقدند این لایحه به هر ترتیب ممکن باید تا قبل از پایان سال جاری بررسی شده و برای اجرا به دولت ابلاغ شود. ارائه بودجه دو دوازدهمی یا به عبارتی ارائه بودجه مورد نیاز دولت برای اداره 2 ماه کشور موضوعی نیست که به آسانی بتوان درباره آن تصمیم‌گیری کرد و اعضای هیات رئیسه مجلس معتقدند با توجه به مضرات و خطراتی که این کار برای دولت و کشور در بر خواهد داشت،‌ مجلس و نمایندگان باید به هر طریق ممکن بررسی لایحه را تا پایان سال به اتمام برسانند. بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، بعد از ارائه شدن بودجه به صحن علنی مجلس، نمایندگان 5 روز زمان خواهند داشت تا پیشنهادات خود برای بودجه را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه کنند، ‌بعد از آن نیز کمیسیون‌های تخصصی ظرف مدت 10 روز باید پیشنهادات مصوب خود را برای بررسی به کمیسیون تلفیق مجلس بدهند و بعد از اینکه کمیسیون تلفیق در عرض 2 هفته یا 15 روز به بررسی این لایحه پرداخت،‌ آن را برای رای‌گیری نهایی به صحن علنی مجلس ارائه خواهد کرد که این مساله نیز حداقل دو هفته زمان خواهد برد. برخی نمایندگان نیز البته از احتمال تغییر آیین‌نامه داخلی مجلس برای بررسی بودجه تا پایان سال خبر داده‌اند و با اشاره به اینکه بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس،‌ نمایندگان 45 روز زمان برای بررسی لایحه باید در اختیار داشته باشند،‌ از ضرورت تغییر آیین‌نامه داخلی مجلس ‌یا تلاش برای بررسی سریع‌تر این لایحه در کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق گفتند. محسن کوهکن نماینده لنجان و سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس درباره بحث لایحه بودجه سنواتی 1390، اظهار داشت: قرار بود این لایحه در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) از سوی دولت به مجلس ارائه شود ولی با توجه به خبری که از معاون پارلمانی رئیس‌جمهور دریافت شده، قرار است لایحه بودجه اول اسفندماه به مجلس تقدیم شود. وی افزود: درباره اینکه بودجه به صورت کامل، دو یا سه دوازدهم در مجلس بررسی و تصویب شود، فعلا نمی‌توان صحبت کرد چرا که بودجه باید قبل از پایان سال بررسی شود تا دخل و خرج دستگاه‌ها در نخستین‌ روز سال بر اساس آن تعیین شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس یادآور شد: با توجه به زمانبندی‌هایی که در آیین‌نامه داخلی مجلس برای بررسی لایحه بودجه در نظر گرفته شده است و همچنین فرصت ارائه پیشنهادات نمایندگان،‌ کمیسیون‌ها و کمیسیون تلفیق نمی‌توان بررسی این لایحه را کمتر از 45 روز به پایان رساند؛ از طرف دیگر نمی‌توان تا پایان سال بررسی آن را ناتمام گذاشت. این نماینده مجلس با اشاره به جلسه شب‌یکشنبه هیات رئیسه مجلس گفت: بیشتر بحث این جلسه به بررسی این موضوع پرداخته شد و اینکه ما بتوانیم با توجه به این شیب بررسی بودجه را تا پایان سال به اتمام برسانیم. کوهکن تاکید کرد: تا آنجا که آیین‌نامه داخلی مجلس و چارچوب‌های آن به ما اجازه ‌دهد، سعی می‌کنیم بررسی این لایحه را تا پایان سال به اتمام برسانیم.

منتشر شده در: وطن امروز