رصد آرایش انتخاباتی گروه‌های سیاسی در ماه‌های باقیمانده تا برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی این بار با شک و تردیدهای بسیاری رو‌به‌رو است. اگر تاکنون در مبارزات انتخاباتی برای ورود به پارلمان گروه‌های سیاسی از ماه‌ها قبل تدارک رقابت می‌دیدند، این بار جریانات مربوط به فتنه 88 باعث شده است عده‌ای از گروه‌ها با چراغ خاموش به سمت انتخابات رفته یا مسائلی را مطرح کنند که نتوان سخن از حضور گروه‌ها در صحنه انتخابات گفت: همزمان با این تردیدها و شرط گذاشتن‌ها و برخی عدم مقبولیت‌هاي گروه‌های اصلاح طلب، برخی صحبت‌ها نیز از احتمال تدارک فتنه‌گران برای بازیابی فتنه در انتخابات مجلس نهم حكايت دارد. صحبت‌های چند وقت اخیر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با این مضمون که «مردم باید حس کنند رای‌شان در انتخابات تاثیر دارد» یکی از نکات مهمی است که می‌تواند پازل حرکتی گروه‌های اصلاح طلب و همچنین فتنه‌گران را تکمیل کند. روح‌الله حسینیان رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس در گفت و گو با «وطن امروز» به ارزیابی این شرایط و صحبت‌ها پرداخته است:

آقای حسینیان! تحلیل شما از برخی صحبت‌های اخیر آقای هاشمی درباره حضور مردم در انتخابات و ضرورت تاثیر داشتن رایشان در نتایج انتخابات چیست؟

متاسفانه آقای هاشمی در حال تکرار همان مواضع قبلی‌شان درباره انتخابات سال 88 هستند. این سیاست‌ها و صحبت‌ها در سال 88 یکی از عوامل زیر سوال رفتن انتخابات بود و زمینه‌ای شد برای اینکه کشورهای متخاصم با ایران وارد گود شده و به وسیله عوامل داخلی خود و فتنه‌گران، دست به اقدامات خشونت‌آمیز و تظاهرات‌های بی‌مجوز زده و فتنه سال 88 را به راه بیندازند. ایشان در صحبت‌های همین چند وقت اخیرشان نیز مجددا همین شائبه‌ها راجع به انتخابات و صحت رای‌گیری و شمارش آرا را بیان کرده و آشکارا از این موضوع سخن می‌گویند که مردم به سیستم انتخاباتی کشور اعتماد ندارند. صحبت‌های اخیر آقای هاشمی شائبه تدارک ایشان برای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را زنده می‌کند و نشان می‌دهد که ایشان در تدارک هستند اقداماتی را در این انتخابات سازماندهی کنند اما امیدواریم که با نگاه دقیق به گذشته، آقای هاشمی دوباره راه گذشته را نرفته و کاری نکنند تا اظهاراتشان مورد سوء‌استفاده دشمنان قرار گیرد و راهی که دشمنان انقلاب می‌خواهند، طی نکنند و موجب مساله آفرینی در انتخابات نهم مجلس نشوند. من به آقای هاشمی می‌گویم: «من جرب المجرب، ‌حلت به الندامه» امام باقر فرمودند کسی که تجربه شده را دوباره تجربه کند، پشیمان خواهد شد. مطمئنا نظام اسلامی نیز با توجه به تجارب گذشته بویژه تجربه تلخ فتنه 88 اجازه نخواهد داد ماجراهایی مانند فتنه 88 دیگر در ایران تکرار شود و در این‌باره دیگر فتنه‌گران نمی‌توانند چیزی را که قبلا آزموده‌اند، ‌دوباره تجربه کنند.

تکه دیگری از پازل حرکتی گروه‌های اصلاح‌طلب، شرط گذاشتن آنها برای ورود به عرصه انتخابات است، این شرط‌گذاری برای چیست؟

شرطی که آقای خاتمی برای حضور و شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات یا به زعم بنده برای بازگشت به نظام گذاشته است این مثل را در ذهن تداعی می‌کند که طرف را در ده راه نمی‌دادند، سراغ خانه کدخدا را می‌گرفت. فردی مانند آقای خاتمی به جای اینکه به فکر اصلاح نظام سیاسی کشور باشد با این کارنامه باید به فکر اصلاح خودش باشد. گذاشتن شرط برای نظام نیز به همین دلیل است که آقایان نمی‌خواهند گذشته را جبران کرده و به اصلاح خودشان بپردازند. گذاشتن شرط برای ورود به عرصه انتخابات، ‌در واقع ابراز علاقه برای باقی ماندن در نظام و درخواست برای پذیرش اصلاح‌طلبان بعد از جریان فتنه بعد از انتخابات است. این ابراز علاقه و این ابراز وجود برای فضاسازی جهت حضور در انتخابات است وگرنه آقای خاتمی این‌قدر باهوش هست که بداند «ثبت العرش ثم انقش» یعنی به قول طلبه‌ها اول ثابت کن این روایت کجا هست و سندش چیست بعد برویم سراغ معنا و منظور روایت. اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات باید اول مقبولیت و قانونی بودن خودشان را ثابت کنند و بعد برای نظام شرط بگذارند.

پیش‌بینی شما از حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات چیست‌؟

همین حرف‌ها نشان می‌دهد برنامه‌هایی برای حضور در انتخابات دارند اما ترجیح می‌دهم در این‌باره پیش‌بینی نکنم.

اصلاح‌طلبان اعتقاد دارند نظام برای برگزاری انتخابات پر شور به وجود آنها نیاز دارد و اگر در انتخابات شرکت نکنند، ‌انتخابات با مشارکت حداکثری نخواهد بود. پیش‌بینی شما از مشارکت مردم در انتخابات چیست‌؟

من به منظور حضور اصلاح‌طلبان به این سوال شما جواب نمی‌دهم اما با توجه به اتفاقاتی که در مجلس هشتم افتاده است و اقدامات برخی نمایندگان که باعث شده است خاطره و کارنامه چندان خوبی از مجلس هشتم برای مردم باقی نماند، امیدوارم مردم از این خطاها بگذرند و مطمئنا مشارکت بالایی در انتخابات خواهند داشت. مجلس نهم از این جهت انتخابات مهمی است که مردم تجارب خوبی در شناخت افراد پیدا کرده‌اند و مطمئنا با رصد تحولات و نمایندگان مردم و گروه‌های سیاسی فتنه‌گر، ‌به کسانی رای می‌دهند که به خوبی آنها را می‌شناسند و نمی‌گذارند اتفاقات تلخ گذشته تکرار شود.

منتشر شده در: وطن امروز