سومین روز ثبت‌نام نامزدهای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ‌روز حضور نمایندگان دوره هشتم مجلس برای ثبت‌نام بود. مجلس روز یکشنبه جلسه علنی داشت و روز سه‌شنبه نیز قرار است نمایندگان در جلسه علنی مجلس حضور یابند، به همین دلیل بسیاری از نمایندگان روز گذشته را بهترین فرصت برای ثبت‌نام در نهمین دوره انتخابات مجلس دیدند. نمایندگان البته در شهرهای خود نیز می‌توانستند کار ثبت‌نام را انجام دهند اما با توجه به برگزاری جلسات علنی در هفته جاری تصمیم گرفتند در تهران به فرمانداری یا سایت ثبت‌نام وزارت کشور مراجعه کنند. رمضان شجاعی‌کیاسری نماینده ساری، حسين سبحاني نماينده نيشابور، عليرضا محجوب نماينده تهران، مقیمی نماینده بهشهر، ادیانی‌راد نماینده قائمشهر، کرمی‌راد نماینده کرمانشاه، سیدمحمد سادات‌ابراهیمی نماینده شوشتر، محمدابراهیم نکونام رئیس کمیسیون اصل 90 و غلامعلی حدادعادل از جمله مجلسی‌هایی بودند که روز گذشته برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات کشور مراجعه کردند. همچنین در روزهای اول و دوم نام‌نویسی از داوطلبان نمایندگی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس از جمله غلام مصباحی‌مقدم، لاله افتخاری، حمیدرضا پشنگ، حمیدرضا ملکشاهی، علی عباسپور تهرانی‌فرد و یعقوب جدگال نیز با حضور در واحدهای ثبت‌نام وزارت کشور مستقر در فرمانداری و مجلس، داوطلب‌ نمایندگی مجلس نهم شده بودند.

پیش‌بینی رئیس مجلس هفتم درباره انتخابات نهم

غلامعلی حدادعادل، رئیس مجلس هفتم که روز گذشته برای ثبت‌نام در انتخابات نهمین دوره مجلس به ستاد انتخابات کشور رفته بود، در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌هایش برای مجلس نهم تصریح کرد: برنامه‌های ما خدمت به مردم از جهات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است و باید گفت برنامه‌های بنده همان برنامه‌های اصولگرایان است که ما از مجلس ششم، هفتم و هشتم اعلام کردیم و در این دوره هم مجددا اصولگرایان همزمان با شروع کار تبلیغات انتخاباتی برنامه‌هایشان را اعلام می‌کنند و بنده به عنوان عضوی از اصولگرایان سعی در اجرای آن برنامه‌ها خواهم داشت. نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که مجلس هشتم را چگونه می‌بینید، گفت: همیشه به خبرنگاران گفته‌ام درباره عملکرد مجلس هشتم از بنده سوال نکنند. حدادعادل در پاسخ به این سوال که چرا شما می‌گویید خبرنگاران از عملکرد مجلس هشتم از شما سوال نپرسند، تصریح کرد: اینکه می‌گویم از بنده سوال نپرسند یعنی سکوت می‌کنم. وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد با تشکیل مجلس نهم سکوت شما درباره عملکرد مجلس هشتم شکسته شود و شما حرف بزنید، اظهار داشت: بنده هر چه ضرورت داشته باشد در دستور کارم قرار می‌دهم و الان فکر نمی‌کنم ضرورت داشته باشد درباره مجلس هشتم صحبت کنم. هر وقت سکوتم را شکستم برحسب احساس ضرورت خواهد بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید انشقاقی در جبهه متحد اصولگرایی ایجاد شود، ‌خاطرنشان کرد: ما حتی جبهه پایداری را هم انشقاق در سطح اصولگرایان محسوب نمی‌کنیم و ان‌شاءالله اصولگرایان با حداکثر وحدت در انتخابات حاضر می‌شوند. حدادعادل گفت: ان‌شاءالله اصولگرایان با حداکثر وحدت در انتخابات حاضر می‌شوند. حدادعادل همچنین در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره تغییر مواضع اصلاح‌طلبان که قبلا بحث تحریم را مطرح می‌کردند و الان شاهدیم که در انتخابات ثبت‌نام می‌کنند چیست، گفت: بنده حضور حداکثری اصلاح‌طلبان را از قبل هم پیش‌بینی کرده بودم و احتمالا هم همین‌طور خواهد شد و آنها در انتخابات شرکت خواهند کرد.

محکوم فتنه در انتخابات نهم

سومین روز ثبت‌نام با این حال تنها به دلیل ثبت‌نام نمایندگان مجلس روز مهم در پروسه انتخابات مجلس نبود. روز گذشته نخستین روزی بود که اصلاح‌طلبان اعلام کردند به طور رسمی مشغول تدارک کارهای حزبی خود برای ائتلاف و شرکت در انتخابات مجلس هستند. از سوی دیگر در اقدامی عجیب، روز گذشته روز ثبت‌نام یکی از محکومان فتنه سال 88 در انتخابات مجلس نیز بود! مهدی خزعلی از محکومان فتنه ۸۸ روز گذشته برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس نهم به فرمانداری تهران رفت و خواستار داوطلبی در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی شد. در حالی که برخی احزاب اصلاح‌طلب مانند اعتماد ملی، مردمسالاری و همبستگی اعلام کرده‌اند جلسات خود برای بررسی چگونگی حضور در انتخابات را برگزار کرده‌اند، یکی از نامزدهای اصلاح‌طلب نیز روز گذشته با حضور در فرمانداری تهران ‌آمادگی خود برای شرکت در نهمین دوره مجلس را اعلام کرد. به نظر می‌رسد سرشناس‌ترین افراد جبهه اصلاحات که قرار است در انتخابات شرکت کنند، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردمسالاری، محمدرضا خباز عضو حزب اعتماد ملی و الیاس حضرتی مدیر مسؤول روزنامه اعتماد و همچنین مجید نصیرپور عضو فراکسیون اقليت مجلس شورای اسلامی باشند. مجید نصیرپور، عضو فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس درباره این ائتلاف انتخاباتی گفت: موضوع ائتلاف حزب اعتماد ملی با احزاب همبستگی و مردمسالاری نیز در جلسات مشترک اصلاح‌طلبان مطرح شده و ما در حال انجام هماهنگی و بررسی این ائتلاف هستیم. وی در این زمینه افزود: تلاش اولیه ما مجاب‌کردن کاندیداهای دارای شرایط حضور در انتخابات برای ثبت‌نام در عرصه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی است. عضو فراکسیون اقلیت مجلس همچنین اظهار داشت: هدف نهایی اصلاح‌طلبان از تشکیل جلسه و بررسی موضوع ائتلاف
3 حزب «اعتماد ملی، همبستگی و مردمسالاری»، شرکت در انتخابات و پیروزی در این عرصه است. تلاش نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس برای حضور در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شرایطی است که هنوز اصلاح‌طلبان به نتیجه نهایی برای حضور در انتخابات نرسیده و در شرایطی که برخی از آنها بیان می‌کنند انتخابات را تحریم خواهند کرد، عده‌ای دیگر عنوان می‌کنند بود و نبودشان در انتخابات تاثیری در میزان حضور مردم در عرصه انتخابات نخواهد داشت. تحلیلگران سیاسی بر این عقیده‌اند بخشی از استراتژی اصلاح‌طلبان فتنه‌گر‌‌ برای انتخابات مجلس نهم این است که با علم به ردصلاحیت شدن در انتخابات مجلس نهم ثبت‌نام می‌کنند تا پس از رد‌صلاحیت شدن، ‌نهادهای نظارتی و قانونی نظام را زیر سوال ببرند. به نظر می‌رسد این طیف از فتنه‌گران و حامیان آنها برنامه و فرآیندی پیچیده برای تاثیرگذاری بر انتخابات در نظر گرفته‌اند؛ فرآیندی که از ثبت‌نام افراد مشهور اصلاح‌طلب و محکومان معروف فتنه 88 آغاز شده و انتظار می‌رود در شهرستان‌ها با تلاش برای وارد کردن افراد غیرمشهور به مجلس ادامه یابد. اقدام مهدی خزعلی که سابقه چندین‌بار بازداشت و محکومیت طی دوران فتنه سال 88 را در کارنامه دارد بر همین اساس ارزیابی می‌شود.

منتشر شده در: وطن امروز