با این حال با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مشاوران رئیس‌جمهوری و رئیس قوه قضائیه و سرپرستان و معاونان وزارتخانه‌ها نمی‌توانند داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری باشند. سرپرستان وزارتخانه‌ها و نیز معاونان سازمان صدا و سیما نیز از دیگر افرادی هستند که نمی‌توانند داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری باشند.

با تصویب نمایندگان مجلس همچنین از دیگر موارد این مناصب برای داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، سازمان صدا و سیما، روسای سازمان‌ها و نهادهای کشور، سفیران، استانداران و شهرداران کلان شهرها، مدرسین سطوح عالی حوزه‌های علمی و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با مدارک علمی استادیاری و بالاتر، روسا، دبیران کل و قائم مقام آنان و دبیران سیاسی احزاب و جمعیت‌های سیاسی رسمی در سطح ملی و مدیران مسؤول و سردبیران روزنامه‌های کثیرالانتشار و حقوقدانان وکلای پایه یک با 10 سال سابقه‌کار و مدیران غیردولتی در حوزه‌های صنعتی، اقتصادی و فرهنگی در سطوح ملی است. نمایندگان مجلس که در دستور کار جلسه ديروز خود بررسی قانون انتخابات و رسیدگی به سوال نماینده سمنان از وزیر امور خارجه در مورد جلسه 12 تن از نمایندگان مجلس اردن با سازمان منافقین را داشتند،‌در حاشیه مجلس همچنان به مباحث مربوط به استیضاح وزیر کشور پرداختند در حالی‌که حداد عادل،‌از این اقدام مجلس در جهت دفاع از دانشگاهیان کشور دفاع می‌کرد، ‌ابوترابی، ‌نایب رئیس اول مجلس از دولت خواست برای معرفی وزیر کشور جدید با مجلس مشورت کند. وی گفت: برای اجتناب از تکرار اتفاق رخ داده در رابطه با وزیر کشور و با توجه به اهمیت این وزارتخانه ضرورت دارد دولت در معرفی وزیر پیشنهادی کشور با مجلس تعامل داشته باشد.

اما رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس که روز سه‌شنبه نتوانسته بود ارزیابی خود از استیضاح و برکناری کردان را بیان کند،‌روز گذشته با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره تصمیم نمایندگان برای استیضاح وزیر کشور و رای مثبت به این استیضاح گفت: این اقدام مجلس پیامی به همه کسانی است که مساله مدرک دانشگاهی را شوخی گرفته و می‌گیرند و با آن بازی کردند و آبروی دانش و دانشگاه را بردند.

همچنین در حاشیه جلسه علنی روزسه‌شنبه مجلس نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که به دنبال آخرین نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بودند، ‌با شنیدن خبر مربوط به پیروزی اوباما در این انتخابات ارزیابی خود از این پیروزی و شکست جمهوریخواهان در این انتخابات را بیان کردند.

حسین سبحانی‌نیا، ‌عضو هیات رئیسه مجلس در واکنش به این خبر به خبرنگار پارلمانی «وطن‌امروز»‌ گفت: پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با وجود اینکه از قبل قابل پیش‌بینی بود،‌ نشان داد خواست ملت آمریکا و جامعه جهانی در وضعیت کنونی بر تغییر در سیاست‌های بوش و حزب جمهوریخواه که مبتنی بر نظامی‌گری است،‌ بوده و پاسخ دندان‌شکنی که مردم آمریکا به سیاست‌های جنگ‌طلبانه بوش در منطقه خاورمیانه نشان دادند، باید به عنوان تجربه‌ای در برنامه‌های آتی اوباما مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: سیاست‌های در پیش گرفته شده توسط دولت بوش در منطقه و بویژه ایران نشان داد ‌که جمهوریخواهان با وجود تمام تمایلشان به مذاکره با ایران،‌ می‌دانند که باید با ایران به عنوان قدرت منطقه برخورد کرده و از او درباره مسائل مهم منطقه خاورمیانه یاری بخواهند و این مساله باید مورد توجه و نظر اوباما نیز باشد. ابوترابی نیز در این باره گفت: اوباما می‌تواند با استفاده از تجارب شکست خورده بوش و سیاست‌های غلط او در خاورمیانه به اصلاح رفتار خویش همت گمارد و این اصلاح رفتار‌ها می‌تواند نقش مهمی را درآینده روابط آمریکا و خاورمیانه و آسیا ایفا کند. وی در پاسخ به این سوال که این انتخاب مردم آمریکا تاثیری در سیاست این کشور در خاورمیانه خواهد گذاشت، گفت: فکر نمی‌کنم که بتوان سیاست دو حزب جمهوریخواه و دموکرات را نسبت به دیگری یکسان ارزیابی کرد. این سیاست‌ها براساس واقعیت‌هایی که دنیا با آن روبه‌روست باید اتخاذ شود. وی به سیاست‌های غلط آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری بوش در موضوع هسته‌ای ایران، جنگ درافغانستان و عراق و نیز حمایت از اسرائیل اشاره کرد و گفت: این سیاست‌ها موجب انزوای آمریکا در میان ملل آسیا، جهان اسلام و کشورهای مستقل و آزادیخواه شده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در جلسه روز یکشنبه دوازدهم آبان ماه،‌کلیات طرح اصلاح مواد 35 و 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری را به تصویب رسانده بودند،‌در جلسه روز گذشته خود در بررسی نیمی از جزئیات این طرح،‌مناصبی را که می‌توانند داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری شوند و همچنین حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت‌نام در انتخابات رئیس‌جمهوری را مشخص کردند. با رای نمایندگان،‌انتخاب شوندگان (داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری) علاوه بر شرایط مندرج در قانون، هنگام ثبت‌نام باید دارای مدرک کارشناسی ‌ارشد و بالاتر یا معادل حوزوی آن و سابقه تصدی حداقل یکی از مناصب مشخص شده را داشته باشند و مناصبی که می‌توانند داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری شوند شامل رئیس‌جمهوری، معاونان، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان منصوب مقام معظم رهبری در نهادها و استان‌ها، رئیس قوه قضائیه، معاونان، روسای دیوان عالی کشور، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان قضایی نیروهای مسلح و دادستان کل کشور است. همچنین اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیران و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیران و اعضای شورای نگهبان (فقها و حقوقدانان)، وزیران، امرا، سرداران و فرماندهان عالی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، از دیگر مناصبی است که باید داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند.

منتشر شده در: وطن امروز