فتنه 88 به اعتقاد آگاهان یک توطئه نرم برای براندازی جمهوری اسلامی بود و در این راستا برخی افراد و چهره‌های داخلی دانسته یا ندانسته در این مسیر قرار گرفتند و در قالب اصحاب فتنه عملا اهداف براندازان را دنبال می‌کردند. یکی از مواردی که در این حوزه به آن توجه بسیاري می‌شود نقش چهره‌های شاخص فعال در انقلاب‌های رنگی دنیا در فتنه 88 بود. جورج سوروس، سرمایه‌دار یهودی‌ مجارالاصل آمریکایی از جمله این افراد است که تاکنون اخبار بسیاری درباره روابط نزدیک وی با محمد خاتمی منتشر شده است. در تازه‌ترین اظهارات اما این‌بار شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز وابسته به پنتاگون نقش سوروس در فتنه 88 را تایید کرده، به گونه‌ای که یکی از فعالان رسانه‌ای آمریکا در یک برنامه تلویزیونی فاکس‌نیوز فاش کرد جورج سوروس در جریان حوادث کشور ایران نقش موثری داشته است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، «گلن بک» از چهره‌های محبوب رسانه‌های آمریکایی ضمن حضور در برنامه ویژه فاکس‌نیوز تصریح کرد که جورج سوروس، میلیاردر معروف آمریکایی در جریان حوادث کشور‌هایی چون ایران و ميانمار نقش بسیاری داشته است. بر اساس این گزارش، بک در این برنامه مجددا بر نقش سوروس به عنوان معمار انقلاب‌های رنگین درصربستان، اوکراین، گرجستان و قرقيزستان صحه گذاشت.

بک همچنین کمک‌های مالی سوروس را از طریق ایجاد و راه‌اندازی گروه‌های مدافع حقوق بشر عنوان کرد. این چهره شاخص رسانه‌ای آمریکا در اين برنامه ضمن تایید فیلم تهیه شده سال 88 وزارت اطلاعات ایران، همکاری سوروس با اصلاح‌طلبان را تایید کرد. به گزارش فاکس‌نیوز، خانم سیلبر، از سخنگویان بنیاد جامعه باز سوروس نیز پیش‌تر در سخنانی کمک‌های مالی سوروس در راه براندازی دولت‌های ایران، گرجستان و اوكراين را تایید کرد. گفته می‌شود وی با ارائه 200 هزار دلار به رندی شوئن من، از هواداران حزب جمهوریخواه آمریکا، ناآرامی‌های ميانمار را رهبری می‌کرده و در آزادی آنگ سون سوچي، رهبر مخالفان این کشور از زندان نقش مستقیمی ایفا کرده است. البته پیش از این اظهارات جورج سوروس، از معماران براندازی‌های مخملین در دنیا، درباره دیدارش با محمد خاتمی، موجب شد پس از آن تکذیبیه‌های همیشگی و پی در پی، یک آبروریزی تمام‌عیار برای خاتمی به‌وجود آورد. اظهارات سوروس درباره دیدارش با خاتمی به خوبی نشان می‌داد وی توصیه‌هایی را درباره ترویج رواداری از طریق تقویت فعالیت‌های اجتماعی به خاتمی کرده است. سوروس همچنین گفته بود که خاتمی درباره پایان حکومت دینی در ایران با وی هم‌عقیده است. این اظهارات سوروس در حالی بود که پیش از آن محمد خاتمی در چند نوبت دیدارش با سوروس را تکذیب و مخالفانش را به دروغ‌پردازی متهم کرده بود! امیدی به مفید بودن خاتمی برای انقلاب نيست

از سوي ديگر، رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی درباره ادعای جدایی خاتمی از فتنه‌گران، اظهار داشت: رفتار اشخاص قابل پیش‌بینی نیست اما خاتمی هیچ سابقه مبارزاتی نداشته و در جریان انقلاب نبوده و روحیه انقلابی و مقاومت هم در او نیست؛ از این رو روحیه مسالمت‌طلب خاتمی اقتضا می‌کند که از تند‌روی عناصر فتنه‌‌گر جدا شود. حجت‌الاسلام سیدحمید روحانی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه به مفید بودن خاتمی برای انقلاب امیدی نیست، تصریح‌کرد: در مسیر امامبودن روحیه انقلابی، فداکاری و خداجویی ویژه‌ای می‌خواهد که در هر کسی وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه فتنه سال گذشته از تمام فتنه‌های 30 سال انقلاب خطرناک‌تر، ریشه‌ای‌تر و حساب‌شده‌تر بود، بیان داشت: دشمن با تجربیاتی که در این 30 سال به دست آورده بود، در صدد واردکردن ضربه سنگین و ویرانگر بر پیکره انقلاب اسلامی بود چراکه زمان زیادی روی این فتنه کار و فکر شده بود و آنها تمام نیروهای ضدانقلاب و عناصر مشکل‌دار با اسلام و انقلاب را بسیج کرده بودند. حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به حمایت بهائیان، صهیونیست‌ها، همجنس‌بازها، تجزیه‌طلبان، منافقان و سلطنت‌طلبان از جریان فتنه 88، تصریح کرد: تمام این گروه‌ها در سال گذشته علیه کشور بسیج شده بودند تا با یاری استکبار جهانی علیه ایران اسلامی با فتنه‌گران همراهی کنند، آنها چهره‌های به ظاهر انقلابی از یاران امام‌(ره) را نیز فریب داده و به صحنه آورده بودند که این امر نشان‌دهنده ارزیابی و بررسی کارشناسانه دشمنان درباره قدرت‌طلبی این افراد بود. رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی انقلاب اسلامی در بخش دیگری از این گفت‌وگو متذکر شد: مجمع روحانیون در ظاهر خود را ضدآمریکایی جلوه می‌داد و حاضر نبودند کوچک‌ترین سخنی درباره مذاکره با آمریکا مطرح شود و تا سال 76 که خاتمی به قدرت رسید، مجمع روحانیون كه از تندترین گروه‌های ضدآمریکایی کشور به حساب می‌آمد ولي مدتي پس از به قدرت رسیدن خاتمی، در سال 80 در مواضع آن چرخش به وجود آمد. وی در همین زمینه با اشاره به چرخش مواضع مجمع روحانیون نسبت به آمریکا، ادامه داد: من به کروبی گفتم چطور زمانی‌ اگر فردی اسم آمریکا و مذاکره با آنها را می‌آورد، به شدت او را محکوم کرده و به دهان وی می‌زدید ولي اکنون تغییر روش داده‌ا‌ید که کروبی پاسخ داد دوستان ما به این نتیجه رسیده‌اند که مبارزه با آمریکا راه به جایی نمی‌برد. به نظر می‌رسد که مبارزه با آمریکا از اول از دید اینها اساسی نبود. حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه عده‌ای طبق سیاست حاکم و جو موجود، حرکت می‌کردند و می‌کنند، افزود: در میان مجمع روحانیون مبارز افرادی بودند و هستند که به امام(ره) اعتقاد دارند اما برخی نان را به نرخ روز می‌خورند چراکه شرایط آن زمان اقتضا می‌کرد که خود را ضدآمریکایی نشان داده و منافع امروز آنها اقتضا می‌کند که مساله فلسطین را نادیده گرفته و مذاکره با آمریکا را مطرح کنند.

وی همچنین با اشاره به استقبال گسترده مردم لبنان از رئیس‌جمهور تأکید کرد: سفر رئیس‌جمهور به لبنان حتمی بودن صدور انقلاب امام را از علم‌الیقین به عین‌الیقین تبدیل کرد چراکه حمایت از احمدی‌نژاد حمایت از فرد نبود بلکه آنها دریافته بودند که احمدی‌نژاد راه امام(ره) را دنبال می‌کند لذا آن استقبال بی‌مانند و کم‌نظیر از رئیس‌جمهور صورت گرفت و این نشان می‌دهد که انقلاب امام راحل صادر شده و چنانچه خفقان را بردارند احمدی‌نژاد اگر به مصر و عربستان هم برود همین استقبال از وی می‌شود.

منتشر شده در: وطن امروز