گرچه ماجرای دانشگاه آزاد اسلامی و طرح برخی نمایندگان برای قانونی کردن وقف اموال این دانشگاه، با دستور مقام معظم رهبری و تدبیر قوه قضائیه پایان یافت، اما حوادث «یکشنبه سیاه مجلس» در نهایت به شکایت تعدادی از نمایندگان از اعضای هیات‌رئیسه مجلس به کمیسیون اصل 90 رسید. نمایندگان که اعتقاد داشتند برخی اعضای هیات‌رئیسه از حیطه اختیارات خود پا را فراتر نهاده و کمک بسیار بزرگی به مطرح شدن غیرقانونی طرح رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در صحن علنی کرده‌اند،‌ شکایت خود را به کمیسیون اصل 90 مجلس ارائه کردند. چندین ماه طول کشید تا اعضای کمیسیون اصل 90 با انجام تحقیقات خود اعلام کنند برخی اعضای هیات‌رئیسه در این مساله تقصیر کار بوده و غیرقانونی عمل کرده‌اند اما گزارش همین مساله مدت‌هاست که برای مطرح شدن در صحن علنی و قرائت برای افکار عمومی در صف انتظار مانده است. ماجرای دانشگاه آزاد با رای قاطع کارشناسان قوه قضائیه درباره غیر قانونی و غیرشرعی بودن وقف اموال این دانشگاه از دایره نگرانی‌های دانشجویان و عدالت‌خواهان خارج شده اما افکار عمومی همچنان به دنبال یافتن مقصر اصلی و نمایندگان مدافع ریاست فعلی این دانشگاه در مجلس شورای اسلامی هستند که با اعمال غیر قانونی خود یکشنبه سیاه مجلس را رقم زدند. با این حال به نظر می‌رسد نمایندگان عضو هیات‌رئیسه مجلس نمی‌خواهند این ماجرا پیچ و تاب بیشتری در مجلس پیدا کند و به همین دلیل جدای از اینکه در جلسات تحقیق کمیسیون اصل 90 حضور نیافتند، از وصول گزارش این کمیسیون نیز خودداری می‌کنند. نمایندگان اما پیگیری این مساله را فراموش نکرده‌اند و روز گذشته ستار هدایتخواه، از نمایندگان اصولگرای مجلس در تذکری آیین‌نامه‌ای به رئیس مجلس از او خواست دلایل قرائت نشدن این گزارش در صحن علنی را توضیح داده و همانطور که آیین‌نامه داخلی مجلس مقرر کرده است،‌این گزارش را برای قرائت بدون نوبت در صحن علنی آماده سازد. لاریجانی اما معتقد بود که هیات‌رئیسه مجلس هنوز نامه کمیسیون اصل 90 مجلس را دریافت نکرده است. وي خطاب به نکونام رئیس کمیسیون اصل 90 اظهار داشت: آیا شما گزارش رسمی در این خصوص به ما داده‌اید؟ لاریجانی سپس ادامه داد: ایشان نامه‌ای را به ما دادند که بر اساس آن درباره نظرات استعلام می‌کنند و نامه‌ای رسمی مبنی بر ارائه گزارش به ما داده نشده است. هدایتخواه اما در ادامه به نامه‌ای که خود در دست داشت اشاره کرد و به لاریجانی گفت: هم‌اکنون این نامه در دست من است. لاریجانی نیز پاسخ داد: اگر این نامه در دست شماست، بیاورید تا ببینیم. من تاکید می‌کنم که نامه رسمی به ما داده نشده است. وی خاطرنشان کرد: هیچ گزارشی از کمیسیون اصل 90 که در دستور کار مجلس قرار بگیرد وجود ندارد. شما تصور می‌کنید هیات‌رئیسه نمی‌خواهد بعضی کارها انجام شود.

بعد از پاسخ لاریجانی، گرچه مجلس وارد دستور شد اما دقایقی بعد رونوشت نامه‌ای بین خبرنگاران توزیع شد که بر ارائه گزارش شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از طرز کار هیات‌رئیسه درباره طرح یک‌فوریتی حمایت از تاسیس موسسات و مراکز آموزش عالی غیردولتی دلالت دارد. در این نامه که خطاب به هیات‌رئیسه مجلس نوشته شده،‌ تصریح شده است، این گزارش برای قرائت در تریبون مجلس ارائه شده است. این نامه با شماره
6397/38984/م 90 مورخ 1/10/89 به امضای حجت‌الاسلام محمدابراهیم نکونام رئیس کمیسیون اصل 90 خطاب به هیات‌رئیسه مجلس ثبت شده و از محمدجواد ابطحی، علی‌اصغر زارعی، اسماعیل کوثری، الیاس نادران و ستار هدایتخواه به عنوان شاکیان نام برده شده است. لاریجانی گرچه اشاره کرده که نامه‌ای به دست هیات‌رئیسه نرسیده اما انتشار نامه ارجاع این گزارش به هیات‌رئیسه مجلس، نشان از عزم نمایندگان شکایت‌کننده از هیات‌رئیسه برای روشن‌شدن ابعاد اصلی ماجرای تخلفات هیات‌رئیسه در جریان طرح دانشگاه آزاد دارد. قرائت این گزارش در صحن مجلس جزئیات این اقدامات را روشن خواهد کرد.

منتشر شده در: وطن امروز