نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهای پایانی سال گذشته با حذف بند مربوط به هدفمند کردن یارانه‌ها در لایحه بودجه سال 88،‌ عملا اجرای برنامه‌های دولت را که در راستای اهداف طرح تحول اقتصادی و لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بود، به تعویق انداختند اما نامگذاری سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف توسط رهبر معظم انقلاب، در واقع بار دیگر اهمیت و اولویت لایحه هدفمند‌کردن یارانه‌ها را برای مجلسیان یادآور شد. این بار در سال جدید،‌نمایندگان مجلس در روزهای ابتدایی آغاز به کار مجلس در سال 88 با برگزاری جلساتی به بررسی طرح جامع اصلاح الگوی مصرف می‌پردازند و برخلاف روزهای بررسی لایحه بودجه سال جاری اعتقاد دارند که لایحه «هدفمند کردن یارانه‌ها» پیش نیاز اصلاح الگوی مصرف بوده و کم توجهی مجلس به این لایحه می‌تواند به مانعی جدی در مسیر اصلاح الگوی مصرف تبدیل شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی که در پیام نوروزی خود خطاب به ایرانیان، با توجه به اهمیت «حیاتی و اساسی مصرف مدبرانه و عاقلانه منابع کشور» سال جدید را «سال اصلاح الگوی مصرف» در همه زمینه‌ها و امور نامیدند، در سخنرانی خود در اول فرودین 88 در حرم مطهر حضرت ثامن‌الائمه(ع) نیز بار دیگر مسؤولان نظام را موظف به برنامه‌ریزی و حرکت در جهت اصلاح الگوی مصرف کردند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در همین‌باره از تهیه طرحی جامع پیرامون اصلاح الگوی مصرف و مطرح شدن آن در اولین جلسات مجلس در سال جاری خبر داد و در گفت و گو با خبرنگار «وطن‌‌امروز» با بیان اینکه این طرح در پی استقبال نمایندگان مجلس از پیام نوروزی مقام معظم رهبری تهیه شده است،‌افزود: مجلس و کمیسیون‌های تخصصی در سال جدید درباره روند قانونگذاری در سال 88 و قوانینی که باید برای تحقق اصلاح الگوی مصرف مصوب شوند اقدامات لازم را انجام خواهند داد تا مجلس بنا برجایگاهی که دارد بتواند قانونی تاثیرگذار و کارشناسانه در این‌باره ارائه دهد.

حمیدرضا حاجی بابایی تصریح کرد: مجلس با اخذ نظرات و دیدگاه‌های کمیسیون‌های تخصصی و مرکز پژوهش‌ها، طرح جامعی دراین‌باره به تصویب خواهد رساند. عضو هیات رئیسه مجلس یکی از اقدامات مورد نیاز در سال آتی در جهت اصلاح الگوی مصرف را این موضوع دانست که مجلس تمام مصوبات و قوانین را در سال 1388 مطابق و براساس اصلاح الگوی مصرف تنظیم کندو یادآور شد: سال 1388 سالی است که برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه مصوب خواهد شد كه یکی از مهم‌ترین اهداف این برنامه بحث طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه‌ها است که مطمئنا با تاکید و پشتکار بیشتری در مجلس دنبال خواهد شد.

تکلیف مجلس مشخص شد

دیگر عضو هیات رئیسه مجلس هم درباره رهنمودهای مقام معظم رهبری و نامگذاری امسال تحت عنوان اصلاح الگوی مصرف گفت: به نظر من نامگذاری امسال تحت این عنوان از سوی مقام معظم رهبری پیام روشن و شفافی برای مجلس داشت که تکلیف این قوه را مشخص می‌کند.

موسی قربانی با اشاره به اینکه بخش دیگر این بحث به دستگاه‌های حکومتی از جمله مجلس ارتباط دارد، تصریح کرد: با توجه به فرمایش رهبری هدفمند کردن مصرف و عمده یارانه‌ای که پرداخت می‌شود مدنظر است که مجلس باید لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را سریع‌تر بررسی کند. قربانی ادامه داد: مجلس باید با توجه به تاکید مقام معظم رهبری این لایحه را به تصویب برساند تا از اسراف کاری و هدر دادن انرژی پرهیز و جلوگیری شود. وی گفت: حامل‌های انرژی باید با قیمت واقعی به جامعه عرضه شده تا به اقشار کم‌درآمد کمک شود. عضو هیات رئیسه مجلس خاطر نشان کرد: برداشت شفاف من از فرمایش مقام معظم رهبری این است که مجلس مکلف است لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را به تصویب برساند. وی گفت: به اعتقاد من مجلس باید نظر کمیسیون ویژه بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها مبنی بر اجرای این لایحه از تیرماه امسال که قبلا به تصویب نرسیده را مجددا بررسی و تا خردادماه نهایی کند تا این لایحه در تیرماه به اجرا درآید. قربانی افزود: به نظرم این اقدام مجلس پاسخ مثبتی به فرمایش رهبری است.

اولین گام برای اجرای پیام رهبری

کاظم دلخوش، مخبر کمیسیون ویژه تحول اقتصادی نیز در گفت و گو با خبرنگار «وطن امروز» در این باره گفت: پیام مقام معظم رهبری پیامی است که مردم و مسؤولان را برای برنامه ریزی درست رهنمون می‌سازد که در مصرف منابع انسانی و طبیعی درست دقت کنند و اگر به دقت روی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها هم کار کارشناسی انجام دهند و تصویب شود،‌ اصلاح الگوی مصرف را به دنبال خواهد داشت. وی با بیان اینکه از جمله مخاطبان پیام رهبری نمایندگان هستند، گفت: نمایندگان با بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها که به احتمال زیاد تا سه ماه آینده بررسی آن به نتیجه می‌رسد،‌اولین اقدام خود برای اجرایی ساختن پیام رهبری را آغاز خواهند کرد.

جمشید انصاری،‌دیگر عضو کمیسیون ویژه تحول اقتصادی نیز با بیان اینکه برای انجام اقدامات لازم جهت اجرای اهداف بیان شده توسط رهبر انقلاب، سیاست‌های حمایتی می‌تواند موثر باشد، به خبرنگار «وطن امروز» گفت: هدفمندسازی یارانه‌ها یکی از اقدامات موثر در این زمینه است که مجلس و دولت می‌توانند با هم آن را به سرانجام برسانند. وی افزود: لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها به صورت فوریتی به مجلس آمده و نمایندگان نیز در اسرع وقت برای مکلف کردن دولت به انجام اقدامات مد نظرش در جهت هدفمند کردن یارانه‌ها لایحه را با دقت نظر و انجام کار کارشناسی گسترده تصویب خواهند کرد.

رهبر معظم انقلاب از جمله اولین افرادی بودند که به حمایت از طرح دولت برای تحول عظیم اقتصادی پرداختند و در جلسه خود با رئيس‌جمهور و هيأت وزيران در هفته دولت سال گذشته، طرح تحول اقتصادی را از جمله اقداماتی دانستند که جرأت انجام دادن آن نیز خود کاری بسیار با ارزش است. ایشان در دیدار با کارگزاران نظام در شهریور ماه سال گذشته نیز بر اجرای این طرح عظیم اقتصادی تاکید کرده و فرمودند: «در تصمیم‌هاى کلان- حالا آقاى رئیس‏جمهور محترم اشاره کردند به طرح تحول اقتصادى که جزو تصمیم‌هاى بزرگ و مورد قبول و اتفاق همه اهل نظر هست کلیات این کار، اگر اختلافى، نظرى هم هست، در کیفیت اجرا و در زمان اجرا و این چیزهاست؛ والّا نسبت به کلیاتش، همه اهل نظر، کسانى که با ما تماس دارند و تماس داشتند و گزارشِ شفاهى و کتبى و غیره به ما دادند، متفقند که این کار لازم است- باید از افراط و تفریط صرف‏نظر کرد؛ دچار افراط و تفریط نباید شد. نباید از آن طرف انسان اقدام نکند، از ترس اینکه نشود، یا بد بشود؛ این درست نیست. نباید هم در اقدام بى‏محابا عمل کند، به صرف اینکه این اقدام، اقدام درستى است. هر دو طرف را بایستى مورد ملاحظه قرار داد، که من خرسند شدم از اینکه ایشان گفتند که ما این کار را طبق قانون انجام می‌دهیم و با مجلس هماهنگیم. اینها خوب است. با تأنّى، با تروّى، با ملاحظه جوانب انجام بگیرد. همکارى سه قوه در عمل و گفتار؛ هر دو، هم در عمل با هم همکارى کنند، هم در زبان با هم همکارى کنند؛ بویژه در مسائل مهم».

منتشر شده در: وطن امروز