مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

 

📜 در روز اول اوت سال ۱۴۹۸؛ ۵۲۳ سال پیش در چنین روزی، کریستف کلمب به اولین اروپایی تبدیل شد که پا به منطقه ای گذاشت که هم اینک ونزوئلا خوانده می شود.

📜 در روز اول اوت سال ۱۸۰۰؛ ۲۲۱ سال پیش در چنین روزی، قانون اتحاد سال ۱۸۰۰ به تصویب رسید و بر اساس آن پادشاهی ایرلند با پادشاهی بریتانیای کبیر ادغام شده و پادشاهی متحد بریتانیا و ایرلند را به وجود آورد.

📜 در روز اول اوت سال ۱۸۰۱؛ ۲۲۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ اول بربری ، نیروهای آمریکایی بندر طرابلس در لیبی را به تصرف خود درآوردند.

📜 در روز اول اوت سال ۱۸۳۴؛ ۱۸۷ سال پیش در چنین روزی، برده داری در امپراتوری بریتانیا لغو شد و قانون لغو برده داری سال ۱۸۳۳ به اجرا درآمد. با این حال در اختیار داشتن برده تا تصویب قانون برده داری سرخپوستان در سال ۱۸۴۳ همچنان قانونی ماند.

📜 در روز اول اوت سال ۱۸۷۶؛ ۱۴۵ سال پیش در چنین روزی، ایالت کلورادو به سی و هشتمین ایالت آمریکا تبدیل شد.

📜 در روز اول اوت سال ۱۸۹۴؛ ۱۲۷ سال پیش در چنین روزی، اولین جنگ چین و ژاپن بر سر کره به وقوع پیوست.

📜 در روز اول اوت سال ۱۹۱۱؛ ۱۱۰ سال پیش در چنین روزی، هریت کویمبی، با دریافت گواهی خلبانی، به اولین زن خلبان تاریخ آمریکا تبدیل شد.

📜 در روز اول اوت سال ۱۹۱۴؛ ۱۰۷ سال پیش در چنین روزی،در آغاز جنگ جهانی اول، امپراتوری آلمان علیه امپراتوری روسیه اعلان جنگ کرد . ارتش سوییس نیز به دلیل آغاز جنگ جهانی اول به حالت آماده باش درآمد.

📜در روز اول اوت سال ۱۹۳۶؛ ۸۵ سال پیش در چنین روزی، بازیهای المپیک در برلین در مراسمی به ریاست آدولف هیتلر آغاز شد.

📜 در روز اول اوت سال ۱۹۴۳؛ ۷۸ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم عملیات «تایدال ویو» (امواج بزرگ) که تلاش آمریکا برای نابود کردن تاسیسات نفتی رومانی بود، با شکست مواجه شد و این روز با عنوان یکشنبه سیاه در تاریخ آمریکا باقی ماند.

📜 در روز اول اوت سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، قیام مردم ورشو علیه آلمان نازی در ورشو لهستان آغاز شد.

📜در روز اول اوت سال ۱۹۵۷؛ ۶۴ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده آمریکا و کانادا به اتفاق ، مرکز فرماندهی دفاع فضایی آمریکای شمالی (NORAD) را تاسیس کردند.

📜 در روز اول اوت سال ۱۹۶۱؛ ۶۰ سال پیش در چنین روزی، رابرت مک‌نامارا وزیر دفاع ایالات متحده، دستور ایجاد آژانس اطلاعات دفاعی را صادر کرد . این آژانس اولین مرکز نظامی خرابکاری در نیروهای نظامی آمریکا بود.

📜 در روز اول اوت سال ۱۹۶۵؛ ۵۶ سال پیش در چنین روزی، فرانک هربرت، رمان خود با نام «تل ماسه» را برای اولین بار منتشر ساخت. این رمان به یکی از بهترین رمانهای پر فروش در ژانر علمی – تخیلی تبدیل شد .

📜 در روز اول اوت سال ۱۹۶۶؛ ۵۵ سال پیش در چنین روزی، چارلز ویتمن، ۱۶ نفر را در دانشگاه تگزاس به قتل رساند و خودش توسط نیروی پلیس کشته شد. او در برج این دانشگاه پناه گرفته و با اسلحه ۱۴ نفر را به قتل رساند و ۳۲ تن دیگر را زخمی کرد.

تقویم تاریخ اول اوت

📜 در روز اول اوت سال ۱۹۸۰؛ ۴۱ سال پیش در چنین روزی، خانم ویگدیس فینبوگادوتریس به عنوان رییس جمهور ایسلند انتخاب شد و به اولین زن سیاستمدار در جهان تبدیل شد که به صورت دموکراتیک انتخاب شده بود.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»