مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

تقویم تاریخ اول سپتامبر

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۸۶۴؛ ۱۵۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا، ژنرال جان بل هود فرمانده نیروهای کنفدراسیون دستور تخلیه آتلانتا را صادر کرد این شهر به مدت ۴ ماه تحت محاصره نیروهای اتحادیه به فرماندهی ژنرال ویلیام شرمن قرار داشت.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۸۸۰؛ ۱۴۱ سال پیش در چنین روزی؛ ارتش محمد ایوب‌خان توسط نیروهای بریتانیایی در نبرد قندهار شکست داده شد و به پایان جنگ دوم افغان و انگلیس منجر شد.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۸۹۷؛ ۱۲۴ سال پیش در چنین روزی، متروی بوستون افتتاح شد. این مترو و قطار زیرزمینی به اولین سیستم حمل‌ونقل پرسرعت زیرزمینی در آمریکای شمالی تبدیل شد.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۹۲۰؛ ۱۰۱ سال پیش در چنین روزی، فواره تایم برای گرامی‌داشت صدمین سال صلح بین ایالات‌متحده و بریتانیا در این کشور افتتاح شد؛ ۱۰۰ سال قبل‌از این بر اساس معاهده گرنت که در پایان جنگ ۱۸۱۲ منعقد شده بود صلح بین ۲ کشور برقرار شد.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۹۳۹؛ ۸۲ سال پیش در چنین روزی، آدولف هیتلر فرمانی را امضا کرد که براساس آن افراد دارای مشکلات و بیماری‌های ذهنی و همچنین معلولان اوتا نازی شده و کشته می‌شدند.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۹۳۹؛ ۸۲ سال پیش در چنین روزی ژنرال جورج مارشال به ریاست ارتش ایالات‌متحده رسید.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۹۵۲؛ ۶۹ سال پیش در چنین روزی، کتاب پیرمرد و دریا نوشته ارنست همینگوی که برنده جایزه پولیتزر نیز شد، برای اولین‌بار در آمریکا انتشار یافت.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۹۶۱؛ ۶۰ سال پیش در چنین روزی، اولین کنفرانس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در بلگراد یوگسلاوی تشکیل شد.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۹۶۹؛ ۵۲ سال پیش در چنین روزی، کودتایی در لیبی منجر به روی کار آمدن معمر قذافی در این کشور شد.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۹۸؛ ۳۹ سال پیش در چنین روزی، مرکز فرماندهی نیروهای فضایی ایالات‌متحده تشکیل شد.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۱۹۹۱؛ ۳۰ سال پیش در چنین روزی، ازبکستان از اتحاد جماهیر شوروی استقلال پیدا کرد.

📜 در روز اول سپتامبر سال ۲۰۰۴؛ ۱۷ سال پیش در چنین روزی، محاصره مدرسه بسلان در اوستیای شمالی آغاز شد. این مدرسه توسط نیروهای تروریستی مسلح اشغال‌شده و کودکان در آن به گروگان گرفته‌شده بودند. در پایان این محاصره سه‌روزه بیشتر از ۳۸۵ نفر جان خود را از دست دادند. قربانیان شامل گروگان‌ها سایر شهروندان نزدیک در محل، پرسنل امنیتی روسیه و همچنین تروریست‌ها بودند.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»