تقویم تاریخ ۹ ژوئن

📜در روز ۹ ژوئن سال ۱۸۶۲؛ ۱۵۹ سال پیش در چنین روزی، ژنرال استون وال جکسون نبرد خود در دره شناندو را در جریان جنگ داخلی در ویرجینیای آمریکا با پیروزی به پایان رساند. استفاده او از تکنیک های جدید و خلاقانه جنگی و حرکت های سریع و غافلگیر کننده به عاملی در جهت پیروزی او در جنگ داخلی آمریکا تبدیل شد و او را پس از ژنرال لی به یکی از مهمترین فرماندهان جنگ داخلی در نیروهای کنفدراسیون تبدیل ساخت. تکنیک های نبردی که جکسون در این نبردها به کار می گرفت، تا هم اینک نیز در دانشگاههای نظامی آمریکا تدریس می شود.

📜در روز ۹ ژوئن سال ۱۹۱۵؛ ۱۰۶ سال پیش در چنین روزی، ویلیام جنینگز برایان، وزیر امور خارجه آمریکا در دولت وودرو ویلسون به خاطر اختلاف نظر با او در خصوص نوع برخورد با مسئله غرق شدن کشتی آر ام اس لویستانیا، از سمت خود استعفا داد. آرام‌اس لوسیتانیا (انگلیسی: RMS Lusitania‎) یک کشتی اقیانوس‌پیمای بریتانیایی و به‌طور خلاصه بزرگترین کشتی مسافربری جهان در زمان خود بود. این کشتی در ۷ آوریل سال ۱۹۱۵ توسط یک یوبوت آلمانی در ۱۱ مایلی (۱۸ کیلومتری) سواحل جنوبی ایرلند غرق شد. غرق شدن آرام‌اس لوسیتانیا از عوامل اعلان جنگ ایالات متحده آمریکا به آلمان در سال ۱۹۱۷ بود. لوسیتانیا در اثر برخورد با زیر دریایی آلمانی طی ۱۸ دقیقه غرق شد و ۱۱۹۸ مسافر از کل ۱۹۵۹ مسافر آن کشته شدند.

📜در روز ۹ ژوئن سال ۱۹۶۷؛ ۵۴ سال پیش در چنین روزی، اسراییل در جریان جنگ ۶ روزه با اعراب، بلندی های جولان در سوریه را غصب کرده و به کنترل خود در آورد.

📜 در روز ۹ژوئن سال ۱۹۷۸؛ ۴۳ سال پیش در چنین روزی، کلیسای عیسی مسیح، قدیسان آخر الزمان یا همان نحله فکری مورمون ها در مسیحیت، اعلام کرد که « تمام مردان شایسته» می توانند کشیش شوند و به ۱۴۸ سال سیاست مقابله با کشیش شدن سیاه پوستان پایان داد. کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر الزمان با مورمون ها پیروان مدهبی هستند که خود را از مسیحیان پیروان راستین عیسی مسیح می‌دانند.این فرقه با داشتن مکاشفات جدید و اعتقاد به کتاب‌های دیگر در کنار کتاب مقدس، خود را از شاخه های دیگر مسیحیت جدا کردند.

📜 در روز ۹ ژوئن سال ۱۹۹۹؛ ۲۲ سال پیش در چنین روزی، «توافقنامه فنی نظامی» که با نام توافق نامه «کومانوو » نیز شناخته می شود، بین نیروی امنیتی بین المللی (KFOR) و دولت های جمهوری فدرال یوگسلاوی و جمهوری صربستان،امضا شد. این توافق منجر به پایان دوره جنگ کوزوو و شکل گیری روابط اساسی جدیدی بین یوگسلاوی و نیروی کوزوو، که به جای واحدهای ارتش یوگسلاوی در کوزوو اقدام می کردند ، بود.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»