مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜 در روز ۱۰ اوت سال ۱۷۷۶؛ ۲۴۵ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا، بیانیه استقلال سرانجام به لندن رسید.

📜 در روز ۱۰ اوت سال ۱۷۹۳؛ ۲۲۸ سال پیش در چنین روزی، موزه لوور به صورت رسمی در پاریس فرانسه آغاز به کار کرد.

📜 در روز ۱۰ اوت سال ۱۸۲۱؛ ۲۰۰ سال پیش در چنین روزی، میسوری به عنوان بیست و چهارمین ایالت آمریکا به رسمیت شناخته شد.

📜 در روز ۱۰ اوت سال ۱۸۴۶؛ ۱۷۵ سال پیش در چنین روزی، بعد از اینکه جیمز اسمیتسون، ۵۰۰ هزار دلار به موسسه اسمیتسونیان کمک کرد، این موسسه توسط کنگره ایالات متحده به رسمیت شناخته شد. این موسسه مجموعه ای از موزه های مختلف و مراکز تحقیقاتی در خصوص تاریخ آمریکا است. این موسسه به نام اولین حامی مالی آن یعنی جیمز اسمیتسون نامگذاری شد اما هم اینک موسسه دولتی زیر نظر کنگره آمریکا است.

📜 در روز ۱۰ اوت سال ۱۹۲۰؛ ۸۱ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی اول، نمایندگان محمد ششم، سلطان عثمانی معاهده سِوره را امضا کردند و بدین ترتیب امپراتوری عثمانی بین متحدان تقسیم شد.

📜 در روز ۱۰ اوت سال ۱۹۶۱؛ ۶۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ ویتنام، نیروهای ارتش آمریکا شروع به جنگل زدایی و ریختن ۲۰ میلیون لیتر سم گیاهان مختلف بر روی سر روستاییان ویتنام جنوبی کرد تا نیروهای ویت کنگ را به گرسنگی بکشاند و مجبور به تسلیم شوند. این کار باعث جنگل زدایی وسیعی در این کشور شد.

تقویم تاریخ ۱۰ اوت

📜 در روز ۱۰ اوت سال ۱۹۷۷؛ ۴۴ سال پیش در چنین روزی، یکی از کارمندان شرکت پست نیویورک با نام دیوید برکوویتز به دلیل کشتن سریالی چندین نفر در نیویورک دستگیر شد. او همچنین با عنوان پسر سام و قاتل کالیبر ۴۴ شناخته می شود . برکوویتز یک قاتل سریالی آمریکایی است که به هشت حمله تیراندازی جداگانه که در شهر نیویورک انجام شده ، متهم شد. تابستان ۱۹۷۶ وی با استفاده از یک رولور بولداگ کالیبر .۴۴ ، شش نفر را کشته و هفت نفر دیگر را در ژوئیه ۱۹۷۷ مجروح کرد. با افزایش تعداد قربانیان ، برکویتز بزرگترین پرونده پلیس در تاریخ شهر نیویورک شد و در حالی که نامه هایی را منتشر می کرد که پلیس را مسخره می کرد و قول جنایات دیگری می داد ، که توسط مطبوعات بسیار تبلیغ شد. این کشتار نیویورکی ها را وحشت زده و قاتل را به شهرت جهانی رساند.

📜 در روز ۱۰ اوت سال ۱۹۸۱؛ ۴۰ سال پیش در چنین روزی، سر قطع‌شده آدام والش، پسربچه‌ای اهل ایالات متحده آمریکا که در تاریخ ۲۷ ژوئیه۱۹۸۱ از یک فروشگاه سیرز در هالیوود فلوریدا ربوده شد، در یک کانال در شهرستان سنت لوسی فلوریدا پیدا شد. مرگ او توجه ملی را به خود جلب کرد. کنگره ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۶ قانون ایمنی و حفاظت از کودکان آدام والش را به یاد او، تصویب کرد. این قانون به ایجاد مرکز ملی کودکان مفقود و مورد سوء استفاده قرار گرفته (NCMEC) منجر شد. بر اساس این داستان، سریال تلویزیونی «تحت تعقیب ترین آمریکایی» نیز ساخته شد.

📜 در روز ۱۰ اوت سال۱۹۸۸؛ ۳۳ سال پیش در چنین روزی، رونالد ریگان، رییس جمهور ایالات متحده قانون آزادی های مدنی ۱۹۸۸ را امضا کرد و بر اساس آن به تمام ژاپنیهایی که در طول جنگ جهانی دوم، بازداشت شده و یا مجبور شده بودند از محل زندگی خود خارج شده و در کمپ های دولت آمریکا زندگی کنند، ۲۰ هزار دلار خسارت داده شد.

📜 در روز ۱۰ اوت سال ۲۰۱۴؛ ۷ سال پیش در چنین روزی، بعد از سقوط هواپیمای سپاهان ایرلاین در فرودگاه مهرآباد تهران، ۴۰ نفر جان خود را از دست دادند.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»