مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز۱۰ ژوئیه سال ۱۲۱۲؛ ۸۰۹ سال پیش در چنین روزی، آتش سوزیهای فراگیر در لندن تقریبا این شهر را به خاکستر تبدیل کرد.

📜در روز۱۰ ژوئیه سال ۱۷۷۸؛ ۲۴۳ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا، لویی شانزدهم در حمایت از آمریکاییها، به بریتانیا اعلان جنگ کرد.

📜در روز۱۰ ژوئیه سال ۱۸۹۰؛ ۱۳۱ سال پیش در چنین روزی، وایومینگ به عنوان چهل و چهارمین ایالت آمریکا شناخته شد.

📜در روز۱۰ ژوئیه سال ۱۹۲۵؛ ۹۶ سال پیش در چنین روزی، محاکمه اسکوپس اتفاق افتاد. محاکمهٔ اسکوپس که پیشتر با نام ایالت تنسی در برابر جان توماس اسکوپس یا به‌طور معمول محاکمهٔ میمون شناخته می‌شد نام یکی از پرونده‌های معروف ایالات متحده آمریکا است که برای یکی از معلمان جایگزین به نام جان تی. اسکوپس که متهم به نقض فرمان اجرایی جان واشینگتن باتلر ایالت تنسی که معلمین را از انکار کردن آفرینش‌گرایی کتاب انجیل و آموزش غیرقانونی فرگشت انسان در تمامی مدارس ایالتی منع می‌کرد را تشکیل و اجرا‌ شد. این محاکمه عمداً در شهر دیتن، تنسی علنی شده بود تا اذهان عمومی را جذب کند. اسکوپس در مورد اینکه آیا او فرگشت را آموزش داده‌است تردید داشت اما به صورت عمدی خود را مقصر جلوه داد تا بتواند از این پرونده دفاع کند. اسکوپس متهم شناخته شد و ۱۰۰ دلار (معادل ۱٬۵۰۰ دلار در سال ۲۰۱۹) جریمه شد اما حکم به دلایل نکات فنی لغو شد. این محاکمه به هدفش به دلیل جلب توجه فراوان مردم و ازدحام رسانه‌های ملی آمریکا در شهر دایتون و وکلای مشهور که در دوطرف حاضر شده بودند؛ کاندیدای رئیس‌جمهوری آمریکا ویلیام جنینگز برایان که سه بار برای ریاست جمهوری آمریکا کاندید شده بود برای پیگرد قانونی بحث می‌کرد و در مقابل کلارنس دارو در دفاع از اسکوپس کمک کرد رسید. محاکمه اسکوپس با بحث‌های بنیادی و مدرنیستی مدرنیستهایی را ایجاد کرد که معتقد بودند فرگشت(تکامل) ناسازگاری با دین ندارد، در مقابل بنیادگرایانی که معتقد بودند که کلام خدا همان‌طور که در کتاب مقدس آشکار شده‌است بر تمامی دانش بشر اولویت دارد؛ بنابراین به عنوان یک مباحثهٔ الهیاتی و اینکه آیا «علم مدرن» بایستی در مدارس تدریس شود مطرح شد.

📜در روز۱۰ ژوئیه سال ۱۹۶۶؛ ۵۵ سال پیش در چنین روزی، جنبش آزادی شیکاگو که توسط مارتین لوترکینگ به راه افتاده بود، راهپیمایی ای را در شیکاگو به راه انداخت که در حدود ۶۰ هزار نفر در آن شرکت کردند.

📜 در روز ۱۰ ژوئیه سال ۱۹۹۱؛ ۳۰ سال پیش در چنین روزی، بوریس یلتسین به عنوان اولین رییس جمهور انتخابی روسیه، به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد.

📜در روز ۱۰ ژوئیه سال ۱۹۹۲؛ ۲۹ سال پیش در چنین روزی، رهبر سابق پاناما، مانوئل نوریگا در دادگاهی در میامی آمریکا به دلیل قاچاق مواد مخدر و معاملات غیر قانونی و جعلی به ۴۰ سال زندان محکوم شد.

📜در روز ۱۰ ژوئیه سال ۲۰۱۷؛ ۴ سال پیش در چنین روزی، موصل به صورت کامل از داعش پاکسازی شد .

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»