مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

 

📜 در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۷۷۵، ۲۴۶ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا و جنگ با انگلستان، ژنرال توماس گیج، افسر بریتانیایی در ماساچوست اعلام حکومت نظامی کرد و گفت هر کس از نیروهای آمریکایی که تفنگ خود را بر زمین گذاشته و تسلیم شود، عفو می‌شوند غیر از دو نفر ، ساموئل آدامز و جان هنکاک که اگر دستگیر شوند، با طناب دار اعدام خواهند شد.

 

📜 در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۷۷۶؛ ۲۴۵ سال پیش در چنین روزی، اعلامیه حقوق ویرجینیا یا   (Virginia Declaration of Rights‎) مورد تایید این ایالت قرار گرفت. این سند، سندی است که پیش‌نویس آن در سال ۱۷۷۶ برای اعلام حقوق طبیعی مردم، از جمله حق اصلاح یا لغو «نابرابر قوانین حکومتی» ویرجینیا نوشته شد.  این اعلامیه بر روی تعدادی از اسناد بعدی، از جمله اعلامیه استقلال ایالات متحده (۱۷۷۶) و منشور حقوق ایالات متحده آمریکا (۱۷۸۹) تأثیر گذاشت.

 

📜در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۶۳؛ ۵۸ سال پیش در چنین روزی، مدگار اورز نظامی اهل ایالات متحده آمریکا و از فعالان جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا توسط یکی از اعضای گروه کوکلاکس‌کلن در مقابل خانه اش ترور شد. او دبیر انجمن ملی پیشرفت رنگین‌پوستان (NAACP) در میسیسیپی بود. مدگار کهنه‌سرباز جنگ جهانی دوم بود و دوران جنگ در نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا خدمت کرد. مدگار برای لغو جدایی نژادی در دانشگاه میسیسیپی مبارزه می‌کرد. از دیگر فعالیت‌های او تلاش برای پایان دادن به تفکیک نژادی در برخورداری از امکانات همگانی و مبارزه برای گسترش فرصت‌ها برای سیاهپوستان آمریکایی از جمله حق رای بود.

تقویم تاریخ ۱۲ ژوئن مدگار اورز

اورز که از کالج فارغ‌التحصیل شده بود، در دهه پنجاه تبدیل به فعال جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا (۶۸–۱۹۵۵) شد. در ۱۹۵۴، دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در پرونده براون در برابر هیئت آموزش حکم داد که جداسازی نژادی در مدارس دولتی مغایر قانون اساسی آمریکاست. پس از صدور این حکم، اورز نیز تصمیم گرفت دانشگاه دولتی میسیسیپی را که از حمایت‌های ایالتی نیز برخوردار بود به چالش بکشد و به همین منظور در رشته حقوق این دانشگاه ثبت نام کرد. او همچنین برای احقاق حق رأی سیاه‌پوستان، دسترسی آزاد به امکانات همگانی، برابری در فرصت‌های اقتصادی و … فعالیت می‌کرد. او در سال ۱۹۶۳ برنده نشان اسپینگارن شد. در سال ۱۹۶۳، مدگار اورز به دست یکی از اعضای شورای شهروندان سفیدپوست در جکسون، میسیسیپی ، به نام بایرون د لا بکویت، به قتل رسید. این گروه در سال ۱۹۵۴ برای مقابله با حرکت‌های مدنی علیه جداسازی نژادی تشکیل شد. اورز که نظامی سابق بود، با تشریفات کامل نظامی در آرامستان ملی آرلینگتون به خاک سپرده شد. قتل او و دادگاه‌های پس از آن منجر به اعتراضات مدنی شد. در دو دادگاه ابتدایی در دهه ۱۹۶۰، هیئت منصفه تماماً سفیدپوست به نتیجه قطعی نرسید و حکم به محکومیت بکویت نداد. در سال ۱۹۹۴، بر اساس مدرکی تازه، دادگاه ایالتی دیگری برای بکویت برگزار شد و این بار او را به قتل اورز محکوم کرد. زندگی اورز و حوادثی که برای او رخ داد الهام‌بخش آثار هنری فراوانی از جمله موسیقی و فیلم بوده‌است.

 

📜 در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۶۴، ۵۷ سال پیش در چنین روزی، نلسون ماندلا رهبر ضد آپارتاید افریقای جنوبی در دادگاه به جرم خرابکاری محاکمه و به حبس ابد محکوم شد.

 

📜 در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۶۷؛ ۵۴ سال پیش در چنین روزی، دیوان عالی آمریکا اعلام کرد که هر ایالتی که ازدواج بین نژادهای مختلف را ممنوع کند، بر خلاف قانون اساسی عمل کرده است.از سال ۱۹۶۰، که ۳۱ ایالت آمریکا ازدواج بین نژادهای مختلف را ممنوع اعلام کرده بودند، دیوان عالی آمریکا در این خصوص سکوت اختیار کرده بود و تا این سال آمریکاییها ازدواج بین سیاه پوست و سفید پوست را به رسمیت نشناخته و با آن مبارزه می‌کردند.

📜در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۷۷؛ ۴۴ سال پیش در چنین روزی، دیوید ریچارد برکویتز ، به اتهام قتلهای سریالی که مرتکب شده بود، به ۲۵ سال زندان محکوم شد. او همچنین به عنوان پسر سام و قاتل کالیبر ۴۴ شناخته می شود ، برکویتز قاتل سریالی آمریکایی است که به هشت حمله تیراندازی جداگانه که در شهر نیویورک انجام شده ، مقصر است. تابستان ۱۹۷۶ وی با استفاده از یک رولور بولداگ کالیبر .۴۴ ، شش نفر را کشته و هفت نفر دیگر را در ژوئیه ۱۹۷۷ مجروح کرد. با افزایش تعداد قربانیان ، برکویتز بزرگترین پرونده پلیس در تاریخ شهر نیویورک شد و در حالی که نامه هایی را منتشر می کرد که پلیس را مسخره می کرد و قول جنایات دیگری می داد ، که توسط مطبوعات بسیار تبلیغ شد. این کشته شدن نیویورکی ها را وحشت زده و به شهرت جهانی بدست آورد.

 

📜 در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۸۷؛ ۳۴ سال پیش در چنین روزی، رونالد ریگان  (https://youtu.be/5MDFX-dNtsM)رییس جمهور آمریکا در کنار دروازه براندنبورگ، سخنرانی ای ایراد کرد با عنوان «این دیوار را در هم بشکن! »(Tear down this wall!‎) او در این سخنرانی از میخاییل گورباچف رهبر شوروی خواست دیوار برلین را تخریب کند. گرچه این سخنرانی در ابتدای امر پوشش رسانه ای ویژه ای دریافت نکرد اما در طول دوران جنگ سرد و زمانی که دیوار از بین رفت و دوران جنگ سرد تمام شد، از این سخنرانی به عنوان یکی از سخنرانی های تاثیرگذار و ویژه یاد می شود.

 

📜در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۹۰؛ ۳۱ سال پیش در چنین روزی، پارلمان فدراسیون روسیه به صورت رسمی ایجاد شدن این فدراسیون و حاکمیت آن را ابلاغ کرد و از این روز از آن زمان تاکنون با عنوان روز ملی روسیه یاد می شود. این روز جزو تعطیلات رسمی روسیه بوده و جشن گرفته می شود.

 

📜در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۹۱؛ ۳۰ سال پیش در چنین روزی، بوریس یلتسین به عنوان اولین رییس جمهور در روسیه که با رای مردم و به صورت دموکراتیک انتخاب شد، قسم یاد کرد.

 

📜در روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۹۴؛ ۲۷ سال پیش در چنین روزی، نیکول براون سیمپسون و ران گلدمن، در بیرون از خانه سیمپوسن ها در لس آنجلس کشته شدند. همسر نیکول ، او جی سیمپسون که از شخصیت های معروف فوتبالیست در آمریکا بود، به قتل او متهم شد اما بعد از مدتی تبرئه شد. او در سال ۱۹۹۴ متهم به قتل عمد همسر سابق خود، نیکول سیمپسون، و مردی به نام ران گلدمن شد.وی با حمل کردن یک اسلحه و یک پاسپورت جعلی سعی در فرار داشت ولی سرانجام توسط تعداد زیادی ماشین پلیس و در یک تعقیب و گریز طولانی دستگیر شد. سیمپسون بعد از تلفن به مادرش، تسلیمشد. این تعقیب و گریز طولانی ترین و عجیب ترین تعقیب و گریز آمریکا است که هزاران نفر این تعقیب و گریز را به صورت زنده نگاه می کردند. وی سرانجام به علت داشتن یک تیم حقوقی بسیار قوی در دادگاه تبرئه شد. دادگاه او رکورددار پوشش خبری در آمریکا بود و توسط بسیاری از صاحب‌نظران، لقب «محاکمهٔ قرن» گرفت. وکیل او.جی. سیمپسون رابرت کارداشیان پدر چهره مشهور کیم کارداشیان بود .

او بعد از این در سال ۲۰۰۸ به علت سرقت مسلحانه دستگیر و محاکمه شد و به ۳۳ سال زندان با امکان آزادی مشروط پس از گذشت حداقل ۹ سال محکوم شد. وی سرانجام در ۱ اکتبر ۲۰۱۷ پس از تحمل ۹ سال حبس، از زندان آزاد شد. در سال ۲۰۱۶ مجموعهٔ تلویزیونی‌ای به نام داستان جنایی آمریکایی از شبکهٔ اف‌ایکس پخش شد که بر اساس اتفاقات دادگاه سال ۱۹۹۴ او جی سیمپسون تهیه شده بود.

 

📜در روز ۱۲ ژوئن سال ۲۰۰۹؛ ۱۲ سال پیش در چنین روزی ، انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شد و نتیجه این انتخابات که به دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ختم شد، باعث شکل گرفتن اعتراضهایی از سوی اصلاح طلبان و همچنین نیروهای اپوزیسیون خارج از کشور شد و در نهایت فتنه ۸۸ را در کشور رقم زد.

 

📜در روز ۱۲ ژوئن سال ۲۰۱۶؛ ۵ سال پیش در چنین روزی حمله به یک کلاب همجنسگرایان در اورلاندوی آمریکا باعث کشته شدن ۴۹ نفر و زخمی شدن ۵۸ تن دیگر شد. عامل این حمله فردی به ام متین عمر بود که به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

 

📜در روز ۱۲ ژوئن سال ۲۰۱۷؛ ۴ سال پیش در چنین روزی، اوتو وارمبایر، دانشجوی آمریکایی که در کره شمالی به جرم جاسوسی بازداشت شده بود بعد از تحمل ۱۷ ماه زندان، در حالی که به کما رفته بود، به آمریکا بازگشت و چند روز بعد درگذشت.

 

📜در روز ۱۲ ژوئن سال ۲۰۱۸؛ ۳ سال پیش در چنین روزی ، رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کرد و اولین جلسات دو نفره آنها در سنگاپور برگزار شد.