مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜 در روز ۱۳ اوت سال ۱۷۷۹ ؛ ۲۴۲ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا ناوگان سلطنتی انگلستان ، ناوگان دریایی آمریکا را نابود کرد. این بزرگ‌ترین حمله به ناوگان دریایی آمریکا در طول تاریخ این کشور تا قبل از حادثه حمله به بندر پرل هاربر بود.

📜 در روز ۱۳ اوت سال ۱۹۰۶؛ ۱۱۵ سال پیش در چنین روزی، تمام اعضای نیروی ارتش ایالات متحده در واحد بیست و پنجم که شامل سیاه پوستان بود متهم به کشتن یک فرد سفید پوست در یک بار محلی و یک پلیس سفید پوست در تگزاس شدند. با وجود مدارک محکمی که نشان می داد آنها تمام شب را در مقر ارتش به سر می بردند اما همه شان از سمت خود برکنار شده و متهم به قتل شدند.

📜 در روز ۱۳ اوت سال ۱۹۱۸؛ ۱۰۳ سال پیش در چنین روزی زنان برای اولین مرتبه در نیروی دریایی ایالات متحده ثبت نام کردند .می جانسون اولین زنی بود که در این نیرو ثبت نام کرد.

📜 در روز ۱۳ اوت سال ۱۹۶۱؛ ۶۰ سال پیش در چنین روزی در جریان جنگ سرد، آلمان شرقی مرز خود را با آلمان غربی به طور کامل بست تا مانع از فرار شهروندان به بخش غربی برلین شود و ساخت دیوار برلین آغاز شد .

📜 در روز ۱۳ اوت سال ۱۹۷۸ ؛۴۳ سال پیش در چنین روزی، ۱۵۰ نفر از فلسطینیان در طی حمله تروریستی در دومین فاز جنگ داخلی لبنان در این کشور کشته شدند.

📜 در روز ۱۳ اوت سال ۲۰۲۰؛ یک سال پیش در چنین روزی، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی به صورت رسمی روابط خود را عادی سازی کردند.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»
@ekvan_journalist