مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۱۳ ژوئن سال ۱۹۹۶؛ ۲۵ سال پیش در چنین روزی، اعضای گروه «مردان آزاد مونتانا» بعد از ۸۱ روز درگیری با پلیس آمریکا، توسط ماموران اف بی آی بازداشت شده و این گروه خود را تسلیم قانون کرد. این گروه، یک گروه شبه نظامی ضد دولت بود که جنبش وطن پرستان مسیحی را در مونتانا در ایالات متحده به راه انداخته بودند. اعضای این گروه از زمین های خود به عنوان « شهر مسیح» یاد می کردند و اعلام کرده بودند که از این پس دیگر هیچ دولتی را قدرت بالای سر خود نمی دانند. این گروه در سال ۱۹۶۶ و زمانی که پلیس فدرال به آنها حمله کرد و درگیری مسلحانه بین آنها به وقوع پیوست به موضوع مهم و روز افکار عمومی آمریکا تبدیل شدند.

📜در روز ۱۳ ژوئن سال ۲۰۰۲؛ ۱۹ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده از معاهده موشک های ضد بالستیک بیرون آمد. پیمان موشک‌های ضد بالستیک یا پیمان موشک‌های پادپرتابشی بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی برای محدودسازی سیستم موشک‌های ضدبالیستیک مورد استفاده برای دفاع از خود در مقابل موشک‌های بالستیک با جنگ‌افزار هسته‌ای بسته شد. بر اساس مفاد این پیمان، اعضا امکانات ضد بالستیک خود را به دو مجتمع با حداکثر ۱۰۰ موشک ضد بالستیک محدود می‌کنند.
پیمان منع تولید موشک‌های ضد موشک سنگ بنای توازن استراتژیک میان دو ابرقدرت شرق و غرب تلقی می‌شد. زیرا این پیمان طرفین را از دستیابی به توانایی ایمن‌سازی در مقابل حمله متقابل اتمی باز می‌داشت.
این پیمان از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۲ اجرایی شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۷ چهار جمهوری پیشین که جزء شوروی بودند تعهد خود را نسبت به مفاد این پیمان در مقابل آمریکا اعلام کردند. در ژوئن ۲۰۰۲ آمریکا خروج خود از این پیمان را اعلام کرد و اجرای این پیمان متوقف شد.

📜در روز ۱۳ ژوئن سال ۲۰۰۵، ۱۶ سال پیش در چنین روزی، مایکل جکسون از اتهامات درباره کودک آزاری در سال ۱۹۹۳ تبرئه شد و دادگاه اعلام کرد که شواهد لازم و کافی در این خصوص در دسترس قرار ندارد. ماجرای این دادگاه و اتهامات مطرح شده علیه مایکل جکسون داستانی بسیار جالب توجه است . اتهامات کودک آزاری سال ۱۹۹۳ مایکل جکسون؛ به مجموعه اتهاماتی گفته می‌شود که توسط پسری ۱۳ ساله به نام جردن چندلر و پدرش ایوان چندلر در سال ۱۹۹۳، علیه مایکل جکسون مطرح گردید. این اتهام درست در روز شروع قسمت سوم تور جهانی دنجروس مایکل آغاز شد.
ایوان چندلر، پدر جردن چندلر دندان پزشک بود اما رؤیای فیلم‌سازی را در سر داشت. او از مایکل درخواست ۲۰ میلیون دلار پول برای ساخت فیلم‌اش کرد اما با مخالفت وی مواجه شد. سپس مایکل را تهدید کرد که در صورت ندادن پول، اتهامی را علیه وی ترتیب می‌دهد. اما مایکل درخواست او را نپذیرفت و ایوان نیز این اتهامات را مطرح کرد. جردن چندلر، پسری که این اتهامات را علیه مایکل مطرح کرد تنها ۲ روز پس از مرگ ناگهانی مایکل در سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که مایکل هیچ‌گاه او را مورد آزار جنسی قرار نداد و به دستور پدرش مجبور شد تا این دروغ‌ها را بگوید و گفت ناراحت است که نتوانست از مایکل عذرخواهی کند.ایوان چندلر هم چندی پس از مرگ مایکل با اسلحه‌ای خودکشی کرد و درگذشت.
مایکل در طول مدت این اتهامات به مواد آرام بخش و مسکن اعتیاد پیدا کرد، به‌طوری‌که مجبور شد برای به دست آوردن دوبارهٔ سلامتی‌اش تور جهانی دنجروس را لغو کند و به یک مرکز ترک اعتیاد دارو برود.می توانید وقایع مرتبط با این دادگاه را در این صفحه از ویکی پدیا بخوانید.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»