مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

تقویم تاریخ 18 سپتامبر

📜 در روز ۱۸ سپتامبر سال ۱۷۹۳؛ ۲۲۸ سال پیش در چنین روزی، اولین سنگ‌بنای ساختمان کنگره ایالات‌متحده توسط جرج واشنگتن گذاشته شد.

📜 در روز ۱۸ سپتامبر سال ۱۸۵۰؛ ۱۷۰ یک‌سال پیش در چنین روزی، کنگره ایالات‌متحده قانون برده‌های فراری را تصویب کرد این قانون بر اساس توافقی بود که بین ایالت‌های جنوبی و همچنین ایالت‌های آزاد شمالی به‌وجودآمده بود این قانون براساس این نظر شکل‌گرفته بود که احتمالاً قدرت بردگان درحال افزایش است و هم ایالت‌های جنوبی و هم ایالت‌های شمالی باید برای آن فکری بکنند.

📜در روز ۱۸ سپتامبر سال ۱۸۵۱؛ ۱۷۰ سال پیش در چنین روزی، اولین شماره نشریه نیویورک دیلی تایمز که بعدها به نیویورک‌تایمز تغییر نام داد در آمریکا منتشر شد.

📜در روز ۱۸ سپتامبر سال ۱۸۶۲؛ ۱۵۹ سال پیش در چنین روزی، ایالت‌های کنفدراسیون یعنی ایالت‌های جنوبی برای اولین‌بار و تنها دفعه‌ای که این کار صورت می‌گرفت، روز شکرگزاری برگزار کردند.

📜در روز ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۳۴؛ ۸۷ سال پیش در چنین روزی، اتحاد جماهیر شوروی به جامعه ملل پیوست.

📜در روز ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۴۸؛ ۷۳ سال پیش در چنین روزی، مارگارت چیس اسمیت از ایالت مین به اولین زنی تبدیل شد که بدون کامل کردن دوره سناتور دیگری وارد مجلس سنای آمریکا شد.

📜در روز ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۸۲؛ ۳۹ سال پیش در چنین روزی، کشتار صبرا و شتیلا در لبنان پایان یافت کشتار صبرا و شتیلا به مجموعه رویدادهایی گفته می‌شود که از ۱۶ تا ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۸۲ در جنگ داخلی لبنان در اردوگاه پناهندگان فلسطینی در این کشور به وقوع پیوست در این حادثه شبه‌نظامیان فالانژ لبنانی که با اسرائیل متعهد بودند برای انتقام‌گیری از فلسطینیان به‌خاطر ترور بشیر جمیل رئیس‌جمهوری لبنان و رهبر حزب فالانژ به ۲ اردوگاه صبرا و شتیلا در بیروت غربی وارد شده و بین ۷۰۰ تا ۳۵۰۰ نفر از فلسطینیان را به قتل رساندند.

📜در روز ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۹۷؛ ۲۴ سال پیش در چنین روزی، پیمان اتاوا یا به‌عبارتی پیمان منع استفاده، نگهداری، ساخت و جابه‌جایی مین ضدنفر و نابودی این‌گونه مین‌ها به تصویب رسید. در این پیمان کشورهای عضو بر منع به‌کارگیری مین‌های ضدنفر، انهدام ذخایر مین‌های ضدنفر، جلوگیری از گسترش، تولید، فروش یا جابجایی مستقیم و غیرمستقیم به دیگر کشورها تایید کردند تاکید کردند تاکنون ۱۶۴ کشور جهان به این پیمان پیوسته‌اند اما ۳۱ کشور عضو سازمان ملل از جمله آمریکا روسیه چین ایران امارات اسرائیل هند و عربستان عضو پیمان اتاوا نیستند.

📜در روز ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۱؛ ۲۰ سال پیش در چنین روزی، اولین نامه محتوی باکتری سیاه‌زخم از شهر تورنتو ایالت نیوجرسی پست شد در این حملات ۱ هفته بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر آغاز شد و نامه‌های محتوی باکتری سیاه‌زخم به تعداد زیادی از دفاتر روزنامه‌ها و دفتر یکی از سناتورهای دموکرات آمریکا فرستاده شد در این اتفاق ۵ نفر کشته‌شده و هفده‌تن دیگر با اثرات ناشی از بیماری سیاه‌زخم و بیمارستان‌ها مراجعه کردند.

📜 در روز ۱۸ سپتامبر سال ۲۰۱۴؛ ۷ سال پیش در چنین روزی، اسکاتلند در همه‌پرسی جدایی از انگلستان به باقی ماندن در این کشور رأی داد میزان آرا ۵۵ درصد در مقابل ۴۵ درصد موافقین بود.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»