مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۰ سپتامبر سال ۱۷۳۷؛ ۲۸۴ سال پیش در چنین روزی، «پیمان واکینگ» یا به‌عبارتی «خرید واکینگ» که توافقی بین خانواده پن و قبیله «لناپی» بومیان آمریکا در دلاویر بود منعقد شد. بر اساس این معاهده، این خانواده توانستند زمینی به مساحت ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های شمال رود دلاویر را از بومیان امریکا خریداری کرده و مستعمره پنسیلوانیا را تشکیل دهند.

📜 در روز ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۴۶؛ ۷۵ سال پیش در چنین روزی اولین جشنواره فیلم کن که به دلیل جنگ جهانی دوم برگزاری آن ۷ سال به تعویق افتاده بود، برگزار شد.

📜 در روز ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۶۵؛ ۵۶ سال پیش در چنین روزی، جیمز مردیت به اولین دانشجوی آفریقایی آمریکایی تبدیل شد که به دانشگاه می‌سی‌سی‌پی راه پیدا کرد اما به‌صورت موقت از ورود او به دانشگاه جلوگیری به عمل آمد زیرا این دانشگاه قوانین بسیار سختی در خصوص جدا کردن سفیدپوستان از سیاه‌پوستان اعمال می‌کرد. جیمز مردیت بعد از این به یکی از اعضای فعال جنبش حقوق شهروندی سیاه‌پوستان تبدیل شد.

📜 در روز ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۸۴؛ ۳۷ سال پیش در چنین روزی، یک بمب‌گذار انتحاری اتومبیلی را در مقابل سفارت ایالات‌متحده در بیروت منفجر کرد. این انفجار باعث کشته شدن ۲۲ نفر شد.

📜 در روز ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۰۰؛ ۲۰ یک‌سال پیش در چنین روزی، ساختمان ام‌آی سیکس در انگلستان مورد هجوم کسانی قرار گرفت که از موشک‌های ضدتانک روسی استفاده کرده بودند.

📜 در روز ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۰۱؛ ۲۰ سال پیش در چنین روزی جورج دبلیو بوش رئیس‌جمهور ایالات‌متحده در نطقی در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنا اعلام کرد جنگ علیه ترور آغاز می‌شود.

📜 در روز ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۰۷؛ ۱۴ سال پیش در چنین روزی، در تجمع اعتراضی که برآورد شده‌است ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر در آن شرکت کرده بودند ،مردم از ۶ جوان سیاه‌پوستی که به اتهام تعرض به هم‌کلاسی سفید پوستشان بازداشت‌شده بودند حمایت کردند این تظاهرات در شهر جینا در لوئیزیانا اتفاق افتاد.

📜 در روز ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۱۱؛ ۱۰ سال پیش در چنین روزی ایالات متحده به سیاست «نپرس، نگو» که به زنان و مردان هم‌جنس‌گرا اجازه می‌داد آزادانه در خدمت ارتش دربیایند پایان داد.

📜 در روز ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۱۷؛ ۴ سال پیش در چنین روزی طوفان ماریا که توفانی درجه ۴ به حساب می‌آمد، به پورتوریکو رسید و باعث کشته شدن ۲۹۷۵ نفر و ۹۰ میلیارد دلار خسارت در این منطقه شد.

📜 در روز ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۰۹؛ ۲ سال پیش در چنین روزی، در حدود ۴ میلیون نفر در سراسر جهان در راه‌پیمایی کرده و نگرانی خود در خصوص تغییرات آب‌وهوایی را اعلام کردند. گرتا تونبرگ دختر سوئدی تبار شانزده‌ساله رهبری این راه‌پیمایی را در نیویورک برعهده داشت.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»