مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۷۸۲؛ ۲۳۹ سال پیش در چنین روزی، کنگره ایالات متحده نشان بزرگ ایالات متحده را که نشانی است که با آن مدارک و اسناد رسمی این کشور جنبه رسمی پیدا می کند را به رسمیت شناخته و تایید کرد. این نشان عقابی است که در یک پنجه خود شاخه زیتون و در پنجه دیگرش ، نیزه دارد و در بالای رش نیز ۱۳ ستاره با نماد سیزده ایالت اولیه آمریکا دیده می شود. این عقاب نواری پارچه ای نیز در منقار دارد که روی آن نوشته شده است »E Pluribus Unum»؛ به معنی وحدت در عین کثرت .

تقویم تاریخ ۲۰ ژوئن

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۷۸۷؛ ۲۳۴ سال پیش در چنین روزی، اولیور الزورث نماینده به کنوانسیون فدرال یا فیلادلفیا که در آن پدران بنیانگذار امریکا مشغول نوشتن قانون اساسی این کشور بودند رفت و در آنجا تاکید کرد که نام دولت آمریکا باید ایالات متحده باشد. او از کسانی بود که چارچوب اولیه قانون اساسی آمریکا را تعیین کردند.

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۷۹۳؛ ۲۲۸ سال پیش در چنین روزی، الی ویتنی، اختراع خود، ماشین جدا کننده پنبه از دانه را ثبت کرد. اختراع این ماشین کمک بزرگی به کشاورزان آمریکایی کرد که بتوانند با سرعت بیشتری به برداشت پنبه از مزارع بپردازند.

📜 در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۸۱۹؛ ۲۰۲ سال پیش در چنین روزی، کشتی اس اس ساوانا ایالات متحده به بندر لیورپول در انگلستان رسید و به اولین کشتی بخاری تبدیل شد که توانست از اقیانوس اطلس رد شده و از آمریکا به سمت اروپا برود. با این حال گفته شده است که این کشتی بخار، بیشتر مسیر را با بادبانهای خود پیموده بود و نه توان سوختی خود.

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۸۴۰؛ ۱۸۱ سال پیش در چنین روزی، ساموئل مورس ، اختراع خود ، تلگرام را به صورت قانونی به نام خود ثبت کرد.

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۸۶۳؛ ۱۵۸ سال پیش در چنین روزی و در جریان جنگ داخلی آمریکا، ویرجینیای غربی خود را سی و پنجمین عضو اتحادیه و ایالات متحده اعلام کرد.

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۹۴۳؛ ۷۸ سال پیش در چنین روزی، شورش های نژادی در دیترویت آغاز شده و برای سه روز متوالی ادامه پیدا کرد. دلیل این شورش ها افزایش یافتن تعداد شهروندان در این شهر به دلیل مهاجرت بی رویه سفید پوستان و سیاه پوستان از ایالت های جنوبی به این شهر و کم شدن میزان فرصت های شغلی و حتی خانه هایی که بتوان در آن اقامت کرد بود. در فاصله سالهای ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۳ و در اوج جنگ جهانی دوم، در حدود ۴۰۰ هزار نفر به جمعیت این شهر اضافه شد ونابرابری اجتماعی باعث ایجاد اعتراضات در بین سیاه پوستان این شهر شد.

📜 در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم و نبرد دریای فیلیپین، این نبرد با پیروزی نیروهای دریایی آمریکایی به اتمام رسید.

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۹۴۳؛ ۷۶ سال پیش در چنین روزی، وزارت امور خارجه آمریکا با انتقال ورنهر فون براون و تیمش که گروهی از دانشمندان حوزه راکت و موشک در آلمان نازی بودند به ایالات متحده موافقت کرد. اسم عملیات انتقال آنها به آمریکا، عملیات گیره کاغذ بود؛ عملیات سری مشترک دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا که در طی آن بیش از ۱۶۰۰ دانشمند آلمان نازی برای کار به ایالات متحده آمریکا انتقال داده‌شدند. از جمله این افراد می‌توان به ورنر فون براون و تیم موشک وی-۲ اشاره کرد. اکثریت این افراد انتقال یافته که به استخدام نهادهای دولتی آمریکا درآمدند، از اعضا و رهبران سابق حزب نازی بودند. عمده فعالیت این عملیات بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۹ انجام شد.
مهم‌ترین هدف عملیات گیره کاغذ برتری ایالات متحده بر شوروی در طول مسابقه فضایی و جنگ سرد بود. شوروی هم مانند آمریکا متخصصان آلمان نازی را به کشور خود انتقال داده بود. شوروی طی عملیات اوساویاهیم در یک شب در ۲۲ اکتبر ۱۹۴۶ بیش از ۲۲۰۰ متخصص آلمانی را به همراه خانواده‌شان برای کار به خاک شوروی انتقال داده‌بود.
اولین فاز جذب دانشمندان در عملیات گیره کاغذ به نام «عملیات اورکست» در ژوئیه ۱۹۴۵ توسط ستاد مشترک ارتش آمریکا پایه‌گذاری شد. در نوامبر ۱۹۴۵ عملیات اورکست به عملیات گیره کاغذ یا عملیات پیپرکلیپ تغییر نام داد. هری ترومن، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، این عملیات را در سپتامبر ۱۹۴۶ به صورت محرمانه تأیید کرد و قرار شد در مرحله اول هزار دانشمند سابق نازی تحت «بازداشت موقت و محدود نظامی» قرار بگیرند. اما دانشمندان انتقال‌داده‌شده اکثراً ماندگار و در سازمان‌های دولتی آمریکا مشغول به کار شدند.

تقویم تاریخ ۲۰ ژوئن

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۹۶۳؛ ۵۸ سال پیش در چنین روزی، پیرو بحران موشکی کوبا ، اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده توافق کردند که «تلفن قرمز» را بین خود راه اندازی کنند تا در موارد بحرانی و ضروری که احساس می کنند ممکن است سوء تفاهم ها منجر به ایجاد درگیری نظامی شود، رهبران دو کشور به صورت اورژانسی بتوانند با یکدیگر در تماس باشند.

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۹۶۷؛ ۵۴ سال پیش در چنین روزی، محمد علی قهرمان بوکس جهان به دلیل خودداری از رفتن به سربازی و جنگ ویتنام در دادگاه محکوم شد.

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۹۷۵؛ ۴۶ سال پیش در چنین روزی ، فیلم سینمایی آرواره ها به کارگردانی استیون اسپیلبرگ در سینماهای آمریکا به نمایش در آمد و بلافاصله به یکی از پر فروش ترین فیلمهای تاریخ سینمای این کشور تبدیل شد. بعد از فروش بی سابقه این فیلم بود که فیلمهای موسوم به بلاک باستر به وجود آمدند.

📜در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۹۹۴؛ ۲۷ سال پیش در چنین روزی ، بمب گذاری در حرم امام رضا در مشهد مقدس باعث کشته شدن ۲۵ نفر و زخمی شدن ۳۰۰ نفر دیگر شد.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»